Render Nedir: Render Nasıl Alınır ?

render nedirBu makalemiz de sizlere Render Nedir, Render Nasıl Alınır ? konularına yer vereceğim. Özellikle yeni başlayan arkadaşlarımızın çok takıldığı konulardan biridir bu. İşin mantık kısmından terimlerin anlamları ile sizlere bu konuyu açıklığa kavuşturacağım. Sizlerde kendi düşünce ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Render Nedir ?

Render , Türkçemiz de derleme toparlama gibi bir anlam olarak dönüşmüştür. Mana olarak aynı olmakla birlikte render motorlarındaki önemli kriterlerin toplanarak, bir araya getirilmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan modelin işlenmesine render diyebiliriz. Render sonucu bize resim formatı ve video formatı (animasyon) olarak verilir.

Render işlemine geçilmeden önce, herhangi bir render motorunda modelleme, kaplama, ışık ve render ayarları gibi önemli konuların detaylandırılıp sonra işlenmesi gerekmektedir. İşte bu işlemi, render motorları yapmaktadır.

Render Nasıl Alınır ?

Render alabilmek için bir render motoruna ihtiyacımız vardır.Render motorları çeşitli firmalar tarafından üretilen, gerçek dünyamızdaki ışık hesaplamasını objelerin üzerindeki yansımaları ve etkileri ile birlikte bize resim çıktısı olarak verirler.

Şu an piyasada en çok kullanılan render motoru chaosgroup firmasına ait, Vray render motorudur. Daha sonra sırasıyla corona render, unreal engine, lumion, twinmotion ve çeşitli yazılımlar gelmektedir.

Genel olarak hepsi aynı işlemi yapmaktadır. Render motorlarını kullanırken içerisindeki komplike özelliklerden faydalanarak gerçek dünyamızdaki etkiyi almaya çalışırız.Bu etkiler bize objenin genel özelliklerini ve gerçek ışık oluşturmak gibi etkileri oluşturmamıza fayda sağlarlar.

Kısaca özet geçecek olursak ;

Modelleme
Kaplama
Işık
Render ayarları gibi

Render almadan önce bu kısımda açıklamalarıyla birlikte verdiğim kriterlerin tek tek ele alınıp üzerinde çalışılması gerekmektedir.

Render motorları ile ilgili diğer kaynaklar

Render nasıl alınır ve Render sonuçları ile ilgili bu konuyla ilgili diğer konuları aşağıdan okuyabilirsiniz.

Mimarlar için en kolay render motorları
3D görselleştirme
Mimari görselleştirmede pörtföy
Mimarlar için en iyi 3D programlar
Kaliteli Görsel Aşamaları
Görselleştirmede başarılı olmak

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Render nedir : Nasıl Alınır ?
1 Shares:
13 yorum
  1. Ufuk hocam, her zamanki gibi öğrenme ve öğretme aşkıyla en ince ayrıntısına kadar açıklayıcı şekilde kaleme almış olduğunuz mükemmel makalelerden birisi. Verdiğiniz emek ve bilgilerden dolayı teşekkür ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
sketchup-indirmeden-oyna
Devamını Görüntüle

Sketchup İndirmeden Oyna

Sketchup indirmeden Oyna seçeneği ile tarayıcı üzerinden istediğiniz her yerden sketchup programını kullanabilirsiniz. Bu sayede tasarımlarınız konusunda internetin…
3D
Devamını Görüntüle

İnşaport ile yaptığımız 3D röportaj

Merhaba Arkadaşlar, 3D Konusunda zaman zaman sektörel bazda iletişim halinde olduğumuz internet sayfalarının editörlerinden röportaj teklifleri geliyor. Bende…
Devamını Görüntüle

Enscape İle Görselleştirme

Yakın zamanda real time render motorları giderek gelişmeye ve firmalar yeni render motorlarını bu geniş piyasaya eklemeye devam…