Render Nedir Render Nasıl Alınır ?

12
194

render nedirBu makalemiz de sizlere Render Nedir, Render Nasıl Alınır ? konularına yer vereceğim. Özellikle yeni başlayan arkadaşlarımızın çok takıldığı konulardan biridir bu. İşin mantık kısmından terimlerin anlamları ile sizlere bu konuyu açıklığa kavuşturacağım. Sizlerde kendi düşünce ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Render Nedir ?

Render , Türkçemiz de derleme toparlama gibi bir anlam olarak dönüşmüştür. Mana olarak aynı olmakla birlikte render motorlarındaki önemli kriterlerin toplanarak, bir araya getirilmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan modelin işlenmesine render diyebiliriz. Render sonucu bize resim formatı ve video formatı (animasyon) olarak verilir.

Render işlemine geçilmeden önce, herhangi bir render motorunda modelleme, kaplama, ışık ve render ayarları gibi önemli konuların detaylandırılıp sonra işlenmesi gerekmektedir. İşte bu işlemi, render motorları yapmaktadır.

Render Nasıl Alınır ?

Render alabilmek için bir render motoruna ihtiyacımız vardır.Render motorları çeşitli firmalar tarafından üretilen, gerçek dünyamızdaki ışık hesaplamasını objelerin üzerindeki yansımaları ve etkileri ile birlikte bize resim çıktısı olarak verirler.

Şu an piyasada en çok kullanılan render motoru chaosgroup firmasına ait, Vray render motorudur. Daha sonra sırasıyla corona render, unreal engine, lumion ve çeşitli yazılımlar gelmektedir.

Genel olarak hepsi aynı işlemi yapmaktadır. Render motorlarını kullanırken içerisindeki komplike özelliklerden faydalanarak gerçek dünyamızdaki etkiyi almaya çalışırız.Bu etkiler bize objenin genel özelliklerini ve gerçek ışık oluşturmak gibi etkileri oluşturmamıza fayda sağlarlar.

Kısaca özet geçecek olursak ;

Modelleme
Kaplama
Işık
Render ayarları gibi

Render almadan önce bu kısımda açıklamalarıyla birlikte verdiğim kriterlerin tek tek ele alınıp üzerinde çalışılması gerekmektedir.

BU YAZIYI KAÇIRMA  Gerçek Zamanlı Render Motorlarının Görselleştirmeye ve Tasarıma Etkileri

12 YORUMLAR

  1. Ufuk hocam, her zamanki gibi öğrenme ve öğretme aşkıyla en ince ayrıntısına kadar açıklayıcı şekilde kaleme almış olduğunuz mükemmel makalelerden birisi. Verdiğiniz emek ve bilgilerden dolayı teşekkür ederim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz