Render Nedir: Render Nasıl Alınır ?

render nedirBu makalemiz de sizlere Render Nedir, Render Nasıl Alınır ? konularına yer vereceğim. Özellikle yeni başlayan arkadaşlarımızın çok takıldığı konulardan biridir bu. İşin mantık kısmından terimlerin anlamları ile sizlere bu konuyu açıklığa kavuşturacağım. Sizlerde kendi düşünce ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Render Nedir ?

Render , Türkçemiz de derleme toparlama gibi bir anlam olarak dönüşmüştür. Mana olarak aynı olmakla birlikte render motorlarındaki önemli kriterlerin toplanarak, bir araya getirilmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan modelin işlenmesine render diyebiliriz. Render sonucu bize resim formatı ve video formatı (animasyon) olarak verilir.

Render işlemine geçilmeden önce, herhangi bir render motorunda modelleme, kaplama, ışık ve render ayarları gibi önemli konuların detaylandırılıp sonra işlenmesi gerekmektedir. İşte bu işlemi, render motorları yapmaktadır.

Render Nasıl Alınır ?

Render alabilmek için bir render motoruna ihtiyacımız vardır.Render motorları çeşitli firmalar tarafından üretilen, gerçek dünyamızdaki ışık hesaplamasını objelerin üzerindeki yansımaları ve etkileri ile birlikte bize resim çıktısı olarak verirler.

Şu an piyasada en çok kullanılan render motoru chaosgroup firmasına ait, Vray render motorudur. Daha sonra sırasıyla corona render, unreal engine, lumion, twinmotion ve çeşitli yazılımlar gelmektedir.

Genel olarak hepsi aynı işlemi yapmaktadır. Render motorlarını kullanırken içerisindeki komplike özelliklerden faydalanarak gerçek dünyamızdaki etkiyi almaya çalışırız.Bu etkiler bize objenin genel özelliklerini ve gerçek ışık oluşturmak gibi etkileri oluşturmamıza fayda sağlarlar.

Kısaca özet geçecek olursak ;

Modelleme
Kaplama
Işık
Render ayarları gibi

Render almadan önce bu kısımda açıklamalarıyla birlikte verdiğim kriterlerin tek tek ele alınıp üzerinde çalışılması gerekmektedir.

Render motorları ile ilgili diğer kaynaklar

Render nasıl alınır ve Render sonuçları ile ilgili bu konuyla ilgili diğer konuları aşağıdan okuyabilirsiniz.

Mimarlar için en kolay render motorları
3D görselleştirme
Mimari görselleştirmede pörtföy
Mimarlar için en iyi 3D programlar
Kaliteli Görsel Aşamaları
Görselleştirmede başarılı olmak

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Şans mı ? Alışkanlık mı ?
1 Shares:
13 yorum
  1. Ufuk hocam, her zamanki gibi öğrenme ve öğretme aşkıyla en ince ayrıntısına kadar açıklayıcı şekilde kaleme almış olduğunuz mükemmel makalelerden birisi. Verdiğiniz emek ve bilgilerden dolayı teşekkür ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like
3d proje fiyatlari
Devamını Görüntüle

3D Proje Fiyatları

Bilgiler güncellendiği için güncel makale olan bu konudan devam ediniz. https://www.ufuksen.com/3d-proje-fiyatlari-2021-proje-cizim-fiyatlari.html 3d proje fiyatları konusunda  yeni başlayanların fiyat konusunda…
Twinmotion-2019-indir
Devamını Görüntüle

Twinmotion 2019 İndir

Bu yazımızda sizlere Twinmotion 2019 indirme bağlantısı ve Epic games arayüzü ile bilgiler vereceğiz. Epic Games bir kaç…
sketchup 2019 indir
Devamını Görüntüle

Sketchup 2019 İndir

Biliyorsunuz programların her sene, yeni bir sürümleri çıkmaktadır. Bu sürümler bazen çok değişik özellikler ile gelirken, bazen de…
Sketchup 2018
Devamını Görüntüle

Sketchup 2018 Yenilikler ve gelişmeler

Sketchup 2018 ile ilgili yeni haberler gelmeye başladı.Bu gelişmeleri aşağıda sizlere sunuyoruz. Kasım ayının sonunda yapılacak olan Sketchup…
gran-fondo-marmara
Devamını Görüntüle

Gran Fondo Marmara

Gran Fondo Marmara, sadece pedalların konuştuğu bir yarış… Makale İçerik Listesi1 Gran Fondo Nedir ?1.1 Gran Fondo İlk…