3D Görselleştirme

Görselleştirmede Başarılı Olmak için bunları yapmalısınız

Yüksek Kaliteli Dokular
Görsellestirme

3D Görselleştirme konusunda bazı önemli konuları diğer makalelerde detaylı bir şekilde anlattım, bu konu içerisinde yaklaşım tarzımızı belirleyecek bazı önemli unsurlardan bahsetmek istiyorum.Teknik konuları diğer makalelerde konu anlatımlı olarak göstermiştik.

Bu konu üzerinde ise sizlere nasıl bir gidişat belirlemeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

Bu konu ile alakalı olan Kaliteli görsel aşamaları için önemli tüyolar konusunu da okuyabilirsiniz.

Bu kısımlardan teknik konularda nasıl bir gidişat olması gerektiğini okuyabilirsiniz.

Aşağıda bazı görselleştirme işi ile ilgili videolarımızı izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/N9W3dr95RD0

Sadece Modelleme bilmek 3D Görselleştirme için yeterlimidir ?

Bu durum sadece modelleme için geçerli değildir, sadece modelleme bilmek Görselleştirmenin ilk adımlarından biridir, sadece kaplama atamayı bilmek , dokuları iyi kullanmakta kaliteli görselleştirme içinde yeterli değildir.

Bu durumlar sadece görselleştirmenin bir takım parametreleridir , görselleştirmeye farklı bir bakış açısı ile yaklaşmak gerekmektedir.

Modelleme , Kaplama Kullanımı , Işık Kullanımı , Render Ayarları , Photoshop ile renk ve ışık düzenlemeleri bu işin sadece kalıp kısımlarıdır. Bu kalıp kısımlarıda görselleştirmenin önemli adımları olmasına rağmen asıl can alıcı kısım aşağıda anlatacağım konulardır.

Bu konuyla ilgili aşağıda hazırlamış olduğum videoyu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=TIyzWIvuSmo

3D Görselleştirme İçin Hikaye

Hikaye bu işin aslında en önemli kısmıdır, konu dediğimiz olay görselleştirmeye can katan en önemli unsudur. Hikaye niye bu kadar önemli ? bir soru sorduğunuzu hissediyorum..

Görselleştirme işiyle uğraşan kişilerin özellikle orta ve iyi seviyedeki kişilerin hepsi yukarıda saydığımız temel kalıp olan yani bu özellikleri kullanırlar.

Modelleme , Kaplama Kullanımı , Işık Kullanımı , Render Ayarları , Photoshop ile renk ve ışık düzenlemelerinin hepsini yaparlar.

Ama yapılmayan tek şey , yapılan çalışmalara bir hikaye eklemek ve onu bir konu ile bağlamaktır.Çalışmaya renk katan derinlik katan bir dinamiklik olması önemlidir.

3D Görselleştirme de Konu Nasıl Olmalı ?

Görselleştirme de Konu olarak çalışmalarınıza farklı dinamik etkiler kazandırarak, çalışmanın daha etkili görünmesini sağlayabilirsiniz.

Örnek olarak aşağıda bazı örnekler vereceğim, sizlerde kendi görüşlerinize göre kendi çalışmalarınıza hareket ve dinamik etkiler kazandırabilirsiniz.

Örnek olarak bir yatak odası modellediğiniz de, modelin bazı kısımlarında eskitme tarzında kaplamalar kullanmak, içeride insan veya hayvan gibi modeller kullanmak, yerlerde dökülmüş gül yaprakları kullanmak gibi farklı etkiler bırakabilirsiniz.

Farklı bir örnek olarak bir banyo modeli için, köşelerde mum kullanmak, sıcak su etkisini göstermek, yine farklı kaplama etkileri ve farklı ışık kaynakları ile süslemek yeterli olacaktır.

Bir çocuk odası için yerlere dökülmüş oyuncaklar ve eşyalar dağınık bir doğal yaşam alanı oluşturmak önemlidir.

Dikkat ederseniz , doğallık önemli bir unsudur, yani herşeyin sıralı ve düzgün olmasına karşın, doğal bir yayılım şeklinde olması bize önemli bir sonuç kazandıracaktır.

Üç boyutlu programlar da Sonuç Olarak …

Sonuç olarak bu işlemlerde zamanla oturacak ve size bellirli bir alışkanlık kazandıracaktır. En ufak işlerinizden en büyük işlerinize kadar bu önemli hususlara dikkat ederseniz, farkındalık düzeyiniz ve işlerinizdeki kalite artar.

Bu şekilde önemli çalışmalara imza atarak, gelişiminiz ve çalışmanız için önemli bir hususuda aradan çıkarmış olursunuz.

Bu konu hakkında görüşleriniz olabilir, bu görüşleri aşağıdaki yorum kısmına bırakıp, bu konu ile ilgili kişilerin okumasını sağlayabilirsiniz.

Youtube sayfamızdaki tüm videoları izlemek için şu kısımı ziyaret ediniz.

https://www.youtube.com/user/sketchupturkiye/videos

Instagramdan takip etmek için TIKLA 
Facebook sayfam için TIKLA

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

40 Yorum

 1. Bu işlere ilk merak sardığım günden itibaren ne sorsam hiç üşenmeden sesli şekilde yardımda falan bulundun. Gerçekten yazıların ayrı güzel abi. İlk araştırmaya başladığımda bile senin yorumlarını görüyordum. Teşekkür ederim tekrardan

 2. Öğrencilerden meslektaşlarına kadar doğru bilgiyi, doğru eğitimi, karşılıksız ve tüm samimiyetinizle aktarıyorsunuz. Paylaşmanın yüceliğinin örneğisiniz, teşekkürler herkes adına!

 3. Bunu her çalışmanızda görüp uygulamıyoruz. Bir yatak odası çalışmanızda yataktan kalkınca ilk ayak bastığınız yere halı koymuştunuz vay be demiştim ?

 4. Bu işi gerçekten severek yapanlardansınız ve ilgisi olan herkese sevdirmek için çaba göstermektesiniz paylasımlarınız için teşekkür ederiz.

 5. Facebook üzerinden Arkadaşlar , Blog sitemde herhangi bir konuya yorum atan arkadaşlarımıza, Sketchup Vray 3.6 Kaplama Ders Eğitim Videolarını ücretsiz paylaşacağım ” paylaşımınızı gördüm hocam da [email protected] adresine de atarsanız sevinirim uzun süredir takipteyiz teşekkürler

  1. Nice çalışmalara Ufuk bey. Görüş paylaşabilirsiniz dediğinize istinaden kendi görüşümü nacizane paylaşmak isterim. “Çocuk odası, restoran, mutfak vs gelmeden önce basit bir cismin (küp, çeşitli prizmalar-geometrik şekiller yahut ufak bir endüstriyel araç-mobilya ve hatta taburenin bile) hep oradaymış ve neredeyse son derece profesyonelce çekilmiş bir fotoğraf kalitesinde görünebilmesi” kendi çalışmalarımda hedeflediğim bir vizyondur. Sizlerin de paylaşım ve bilgilerinizin de çok faydası oluyor. Teşekkür ederim

 6. 3D Görselleştirme konusunda gerçekten güzel konular paylaşmışsınız.
  Çalışmalarınız gayet başarılı. Umarım yeteri kadar pratikle ben de ilerleyebilirim.
  [email protected]

 7. yine aydınlatıcı bir makale olmuş hocam. sayenizde muhasebeci olarak programı öğrendim. tşkler.

 8. Yol gösterici değerli bilgileriniz için teşekkürler ufuk hocam. Başarılarınızın ve derslerinizin devamını dilerim.

 9. yıllar önce sketchup kullanmayı sizin eğitim setinizden öğrendim hocam.Gerçekten emekleriniz için teşekkür ederim..

 10. Ufuk hocam her zamanki gibi dolu dolu bi makale olmuş elinize sağlık. Sizlerden öğreneceğimiz çok bilgi var herşey için teşekkürler.

 11. Gerek alanınızda yaptığınız paylaşımlar gerekse motivasyon yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum,tüketen değil üreten bir toplumun temellerinin atılmasında yaptığınız katkılardan ötürü teşekkür ederim..
  [email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????