Genel3D Görselleştirme

3D Görselleştirme

mimari görselleştirme

Yüksek Kaliteli Dokular

3D Görselleştirme , 2D planların sanatçının kendi yorumuna göre 3D proje haline getirilmiş halidir. Bu esnada çok farklı programlar kullanılarak çalışmanın son aşamasına getirilmesi amaçlanır.

Bu konuda https://www.mimari3d.com/
sitesi çok güzel işlere imza atmaktadır. İşlerinizi profeyonellere emanet etmek isterseniz bu ekiple çalışabilirsiniz.

Bu meslek sektör de üç boyutlu ev çizimi, dış cephe render gibi kelimelerle isimlendirilmiştir. Bir çok 3d program kullanılarak yapılmaktadır.

Aşağıda bir çok kısımda ve alanda kullanılan 3D görselleştirme işi , çok geniş bir kitleye hitap etmekle beraber, en çok kullanıldığı alan

Mimari görselleştirme ve Mimari Modelleme alanlarıdır.

Bu konuda sırasıyla hangi programların kullanıldığı ve dikkat edilecek husuların anlatıldığı geniş bir makale olacaktır.

Sizlerinde eklemek istediğiniz konular varsa eğer alt kısımdaki yorum kısmına, ekleme yapabilirsiniz. Makalenin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

3D görselleştirme işlerinizi bize yaptırmak için bu kısımdan çalışmalarımıza bakabilirsiniz. [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki video referans çalışmalarımızın bir kısmıdır.Videoyu izleyiniz.

https://youtu.be/N9W3dr95RD0

Mimari görselleştirme

Mimari çizim teknikleri Kullanılarak, Autocad ve çeşitli 2D çizim programlarında hazırlanan projelerin, 3 boyutlu mimari çizim programları kullanılarak detaylandırılmasına görselleştirme denir.

3D görselleştirmede kullanılan 3 boyutlu çizim programları‘nın kullanımı ve hakimiyeti önemlidir, tasarlanan eskiz ve autocad planlarının 3d boyutlu programa aktarılması, kişinin 3d çizim programında ne kadar deneyimli olduğu ile ilgilidir.

Bu deneyim, 2D Dwg projelerini okuma , ölçülü çalışma, görünüş ve kesitleri anlama gibi bazı önemli konuları içermektedir. 3D modelleme yapacak kişilerin bu bilgileri öğrenmeleri ve kendileri bu alanda yetiştirmeleri, 3D görselleştirmenin ana hatlarını oluşturmaktadır.

Bu konuları öğrenmek belirli bir zamanı kapsamaktadır, 3D görselleştirme işi sabır gerektiren ve uzun yıllara yayılan bir meslektir. Bu konuda kendinizi geliştirmeniz bu konu üzerinde ne kadar süre harcadığınız ve kimlerden 3D eğitim aldığınızla ilgilidir.

3D görselleştirme kişinin kendi çabası ve vizyonu ile 2-3 yıllık bir zaman diliminde öğrenilebilir, fakat 3D eğitim alarak bu süre çok daha az zamana çekilebilir.

3 boyutlu mimari çizim programları

3 boyutlu çizim programlar kendi içerisinde hız, tasarım aşamasındaki kolaylıklar ve ölçülü mimari çalışma gibi bazı önemli özellikleri kendi içerisinde barındırması gerekmektedir.

3D programın, mimari görselleştirmede en önemli noktası ve özelliği ölçekli çalışması ve diğer yan programlar ile olan uyumudur. Bu uyum konusunda ilk ön plana çıkan program Sketchup olmaktadır.

Ücretsiz olarak Sketchup programını öğrenmek için http://www.sketchupturkiye.com/
adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sketchup hem 2d hemde 3d çizim yapabilen ve bir çok özelliği kendi içerisinde barındıran bir 3d modelleme programıdır. Aynı zamanda kendi içerisine yüklenebilen render motorları ile , kaliteli görselleştirme aşamalarında da iddalı konumdadır.

Mimari modelleme aşamalarında, diğer programlar ile özellikle en yakın program olan 3dsmax ile uyumlu çalışması, sketchup’ı bir adım öne çıkarmaktadır.

Tabi her programda olduğu gibi Sketchup programında , bazı çalışma teknikleri ve prensipleri vardır.Bu prensipleri bu kısımdan okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

2D Mimari Çizim programlarında tasarımı kolaylaştıran programlar sırasıyla ;
Autocad
Archicad (2d ve 3d)
Allplan
Revit (2d ve 3d)
Sketchup Layout Özelliği (2019 versiyonu ile daha fazla geliştirildi)

3D Mimari Çizim programlarında, modellemeyi kolaylaştıran programlar sırasıyla ;
Sketchup (Ölçülü Mimari modellemede en önemlisidir,ek programa gerek yoktur.)
3Dsmax
Cinema4D
Blender

Görselleştirmede 3D tasarım

3D Tasarım, 3d görselleştirmenin en önemli basamaklarını oluşturmaktadır. Tasarımın oluşturulması ve etkili bir sunumda hazırlanması için detaylı ve uyumlu çalışmalar çok önemlidir.

Bu konu ile ilgili Görselleştirmede Başarılı Olmak için neler yapılması gereklidir ? konusu ve Kaliteli görsel aşamaları için önemli tüyolar kısmında çok önemli bilgiler vererek, 3D tasarımın görselleştirmede ne kadar önemli bir basamak olduğunu detaylandırarak anlattık.

3d görselleştirme fiyatları

3d görselleştirme fiyatlarında bir çok kriter , 3d görselleştirmenin fiyatlarını belirlemektedir.

Tek kare render fiyatları, veya yurtdışı gibi saatlik çalışma ücretleri görselleştirme fiyatlarında önemli kriterleri oluşturmaktadır. Genelde ülkemizde saat ücretleri çok kullanılmıyor, tek kare render fiyatı vermeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Bu konuyla ilgili detaylı ve en çok okunan makalelerimizden olan 3d görselleştirme fiyatları konusunu okuyarak , 3d görselleştirmede nelere dikkat etmeniz konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

En önemliside bundan önce , kendinizi geliştirip 3D eğitim konularında eğitiminize önem vermeniz gerekmektedir. Çünkü bu işten para kazanma seviyesine gelmeniz, sizin bu iş üzerinde harcadığınız zaman ve 3D kaliteli eğitim ile alakalıdır.

3D model Teknikleri

3d görselleştirme yaparken bir çok teknik kullanılabilir, bunlardan en yaygını Autocad projelerini alarak , kullanmış olduğunuz 3 boyutlu çizim programına aktarmanızdır.

Diğer bir husus ise, resimden 3d model çıkarmaktır. Bu konu içerisinde hem sketchup programının hemde 3dsmax’in resim üzerinden 3d modelleme yetenekleri bulunmaktadır.

3D Eğitim

3D eğitim, 3d görselleştirmenin en önemli maddesini oluşturur ve eğitim almadan yapacağınız tüm görselleştirme işleriniz sürekli yarım ve eksik kalacaktır.

3D eğitim konusunda , alacağınız iyi bir eğitim sizin hem program hakimiyetinizi hemde render motorları konusunda bilgi ve kullanım düzeyinizi artıracaktır.

Bu artış sizin daha kaliteli işler çıkarmanızla sonuçlanacaktır.Kendi çabanızla öğrenme zamanınızıda yarı yarıya indirerek hem kaliteli bir eğitim almanız hemde hızlı bir şekilde önemli kısımları öğrenmeniz 3D eğitim açısından önemlidir.

Her konuda olduğu gibi 3D eğitim konusunda da, önceden eğitim alacağınız kişilerin bilgi düzeyi ve çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmanız ve referansları önemlidir.

Eğitim alacağınız kişileri bir ön araştırma yaparak, piyasadaki bilinirlik düzeylerini ve çalışma kalitelerini incelemeniz, daha önce eğitim verdiği kişilerle görüşmeniz, kaliteli bir eğitim almanızın önemli basamaklarını oluşturmaktadır.

Makalemizin tamamında 3D görselleştirmenin en önemli basamaklarını anlatarak sizlere bilgiler vermeye çalıştık.Sizlerde eklemek istediğiniz kısımları aşağıdaki yorum kısmına yazarak, bilgilerinizin makaleye eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Instagramdan takip etmek için TIKLA 
Facebook sayfam için TIKLA

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

234 Yorum

 1. merhaba ufuk bey
  3.4 vray eğitim setinizi aldım ve çok menmun kaldım sonrasında bizlere facebook üzerinden vermiş olduğunuz destek içinde ayrıca teşekkür ederim

 2. Merhaba ufu bey vray 2.0 eğitim setinizi aldım ve çok işimi gördü.Facebook üzerindende bize ayırdığınız zaman içinde çok teşekkürler.

   1. Sketchup eğitim setleriniz sayesinde proğramı kullanıyorum. Emeğinize sağlık Ufuk hocam. Tesekkürler

 3. Ufuk hocam engin bilgilerinizle bizlere cesaret veriyorsunuz. Mesleki tecrübelerinizi bazı noktalarda nokta atışıyla paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederiz. İyi ki varsınız hocam.

 4. Hocam,öncelikle kaleminize sağlık.Yazdığınız yazılar ve ücretsiz paylaştığınız videolar sayesinde kendimi geliştirme fırsatı buldum,inşallah en kısa sürede 3.4 eğitim setinizide alcam.

 5. Merhaba Ufuk Bey
  Değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız teşekkür ederim.

 6. Ufuk hocam, gerek yazılarınız gerekse egitim videolarınız cok faydalı oldu, facebook sayfasından da yapılan paylaşımlar çok iş görüyor.Başarılarınızın devamını dilerim, saygılar ve sevgilerle.

 7. Bir 3d program kullanıcısı olarak web siteniz ve diğer sosyal medya alanlarınız çözümlere kısa yoldan ulaşma imkanı sağlıyor.Teşekkürler her türlü destek ve çabanız için.

 8. Bir 3d program kullanıcısı olarak web siteniz ve diğer sosyal medyalarda gösterdiğiniz çaba için teşekkürler.Bu platformlar sayesinde bilgiye kolay erişim sağlayabiliyoruz.

 9. Merhaba hocam sizi ve sayfanızı ilgiyle takip ediyorum. İnşallah sizin kadar olmazsa bile bende birgün bu görselleştirme işlerinde çok iyi bir seviyeye gelirim sayenizde tabi??

 10. Ufuk Hocam emeğinize sağlık
  Katkılarınızdan dolayı ayrıca Teşekkürler
  Katkıdan Kastım Maddesel bir olarak değil Siz Ortaya bir değer koyuyorsunuz ve bu değer paylaşımlarınızla dahada büyüyor
  Başarılar Dilerim

 11. Sizi Facebook tan takip ediyorum. Gerçekten çok ilgili ve paylaşımcı bir eğitmensiniz. Tebrik ederim ? üç boyutlandırma aşamasında ufkumuzu açıyorsunuz. Emekleriniz için teşekkürler ?

 12. Ufuk bey gerçekten paylaştığınız videolar konular çok işe yarar böyle bi paylaşım içinde olduğunuz için teşekkürler.

 13. Ufuk hocam senin sayende çözdük sketcup ve vray eğitimlerin sayasinde kendimizi geliştirdik teşekkür ediyorum ve ve vray 4.0 eğitim gelecek mi şimdiden teşekkür ederim ..

 14. sketchup ı turkıyeye sevdıren adam iyi ki varsın önceden sketchup kullanıyorum dedıgımde o ne dıyıp dalga gecenler şimdi bana da öğretirmisin diyor

 15. paylaşımlarınız için teşekkür ederiz ufuk bey çalışmalarınızın devamını sabırsızlıkla bekliyoruz.

 16. Kritik detaylarda tikandigimiz zaman ilk baktigimiz site. Daha cok sey ogrenecegiz sizden. Ozellikle vray 3.6 egitim setinden 🙂

  1. Sketchup eğitim setleriniz sayesinde proğramı kullanıyorum. Emeğinize sağlık Ufuk hocam. Tesekkürler

 17. Hocam keşke işten güçten vakit bulup sizin kadar programa hakim olabilsem. Birde devamlı araştırma içinde olmak ve pratik yapmak lazım, yoksa insan köreliyor.

 18. Hocam ilk sizin sayenizde de kendi paramı kazanmaya başladım Allah razı olsun ?

 19. Ufuk bey sizden aldığım eğitim setiyle kendimi daha geliştirdiğimi düşünüyorum teşekkür ederim emeğine sağlık

 20. Hocam her konuda sizden yardım istedim ve her yardım isteğimde çok hızlı ve nokta atışı bilgi ve önerilerinizle beni hep aydınlattınız rabbim yolunuzu açık etsin çok teşekkür ediyorum

 21. Paylaşımlarınızı yakından takip ediyorum. Devamını diliyorum , sizin sayenizde hepimiz gelişiyoruz.

 22. Ufuk hocam sketchup a sizden aldığım vray 2.00 eğitim seti ile başladım her zaman ve her anlamda sizleri takip Edip cizim tasarım ve programlar konusundaki paylaşım ve bilgilerinizden faydalanmak için sizi takip etmekteyim bizlere katmış olduğunuz ekmeklerden ötürü emeğinize ve yüreğinize sağlık

 23. 3d görselleştirmeye yapmış olduğunuz destekler için teşekkür ederim.Yabancı sayfalarda bulamadıklarımızı veya bulup anlaşılamayanları açıkladığınız için ayrıca teşekkür ederim.

 24. Bu değerli bilgileriniz icin tesekkurler hocam sayenizde ilk once SU u öğrendik simdi sira diger işlerde

 25. Hocam vray 2.0 eğitim setinizi aldım ve çok işimi gördü.Facebook üzerindende bize ayırdığınız zaman içinde çok teşekkürler ve size ve paylasimlariniza her anlamda saygı duyuyorum elinize emeğinize sağlık

 26. Ufuk bey merhaba yapmış olduğunuz bütün işleri gönül vererek yapıyor olmanız dan dolayı tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim

 27. Ufuk hocam çalışmalarınızı hayranlıkla takip ediyorum Vray egitim videolarınızı daha önce satın almıştım ve ziyadesiyle memnun kaldığımı ifade etmek isterim.
  Mail adresim:[email protected]

 28. Ufuk Şen hocam emeğinize sağlık. Çok yararlı bilgiler vermişsiniz. Sayenizde kendimizi çok geliştirdik.

 29. Sitenizde gerçekten faydalı ve güzel içerikler mevcut elinize emeğinize sağlık

 30. Sayın hocam verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok teşekkürler ?? 3D gelişmelerini yakından takip etme fırsatı sunuyorsunuz bizlere

 31. Ufuk hocam öncelikle cok iyi niyetli,yardımsever biri olduğunuz için size minnettarım. Eğitim videolarınız bir çok kişi için cok faydalı oldu.Başarılarinizin devamını dilerim,saygı ve sevgi ile.

 32. Merhaba Ufuk Bey
  Mesleki tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

 33. Facebook sayfanızdan geldim Ufuk hocam oldukça güzel yazılar var. Sketch up ta takıldığımız yerler için oldukça faydalı işler yapıyorsunuz.
  [email protected]
  Şimdiden teşekkür ederim Ufuk Bey

 34. Benim icin faydali bir calisma olmus. Benim gibi bir cok kisiye faydaki oldugunu dusunuyorum. Emekleriniz karsiligini maddiyattan ziyade manevi olarak almanizi gonülden diliyorum. Tesekkurler

 35. Ufuk hocam emeğinize sağlık. Bu alanda gösterdiğin başarınız taktire şayan. Sizleri ilgiyle takip etmeye devam ediyoruz.
  Saygılar..

 36. Emekleriniz için teşekkürler 🙂 modelleme ve render konusunda eğitim setleriniz çok verimli oldu.

 37. Öncelikle emeğinize yüreğinize sağlık.Bunlar çok değerli paylaşımlar.Sitenizdeki eğitim videolariniz sayesinde sketchup programını öğrendim.Paylaşımlarınızı ilgiyle takip etmekteyim.Sketchup vray de eksiklerim var kendimi gelistirmekteyim.Herkes gibi benim de Vray 3.6 egitim setine ihtiyacim var.Simdiden teşekkür ederim.Basarilanizin ve paylasimlarinizin devamını dilerim. [email protected]

 38. Hocam eğitim setlerinizi titizlikle takip ediyorum, sıfırdan çok şey kazandırdı. Gerek ufuksen.com adresinden gerekse Sketchup Türkiye sayfasındaki paylaşımları sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın daim olmasını dilerim.
  [email protected]

 39. Merhaba Ufuk bey, videolarınız gayet egitici ve bilgili size teşekkür ediyorum. Ve yorum yaptıgımız taktirde egitim sieti gönderiyormuşsunuz.

 40. yazınızı okudum 3d cizim yapacak olanlar için kendilerini geliştirmek için neler yapılacagına ilişkin önyazı olmuş sanırım birde müşteri ilişkileri ile alakalı yazmanız gerekiyor kimlerle muhatap olunuyor ve müşteri yaklaşımına ilişkin neler yapılmalı gibi zira hiç bilmeyen kişi ilede muhatapsınız.. bilenlede… sizden projede olmayanda isteniyor veya ciziminizi bitirdikten sonra yok şurayı degiştirelim biz planı degiştirdik veya degiştirecegiz diyende veya sen yap kardeşim biz belediyeden bunu onaylatıtırız diyende yani envayi çeşit keşmekeş ilişkiler bazen çileden çıkmamak mümkün olmuyor programı çok iyi bilmek ne kadar önemli ise bu bilgi ile elde edilen görseli pazarlamak ta önemli olsa gerek dahada niceleri [email protected]

 41. Teşekkür ediyorum sayenizde daha önceki videolar ile başarılı çizimle r yapıyorum.

 42. ufuk şen hocanın daha önce egitim setini aldım çok yararı oldu sketchup ve vray konusunda gerçekten çok egitici bir hocadır

 43. Merhaba sizi sketchupturkiye facebook üzerinden takip ediyorum. Konuyla ilgilenen ve gelişmek isteyen herkese sabırla yardımcı oluyorsunuz, başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.

 44. Hocam ilgi ve alakanız için teşekkür ederiz.Bu bilgi birikiminizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.Saygılar diliyorum.
  [email protected] mail adresim 🙂

 45. hocam üniversitede başladım sizden ders izlemeye ve şimdi sizin sayenizde geldiğim noktayı hiç bir zaman gerçek olamaz sanıyordum ancak sizin sayenizde bugün bir meslek edindim kendime para kazanabildiğim bir ekmek kapısı edindim. özveriniz ve bu işe bu kadar önem vermeniz sayenizde o kadar çok kişiye ulaştınız ki bu işle ilgilenip sizi tanımayan bilmeyen yoktur. en içten dileklirimi iletiyorum size. ne kadar teşekkür edilse az. saygılar ve sevgilerimle.
  mail: [email protected]

 46. Öncelikle emeğinize sağlık hocam
  Üniversite hayatımdan beri paylaşımlarınızdan ve verdiğiniz bilgilerden çokça yararlandım çok teşekkürler.

 47. Hocam öncelikle hazırlamış olduğunuz eğitim videolarınizdan dolayı teşekkür ederim sketchup vry 2.0 eğitim setinizi almistim çok faydasını gördüm bilgi ve birikimlerinizi bizlerler paylaştığınız için teşekkür ederim iyi calismalar dilerim

 48. Hocam öncelikle hazırlamış olduğunuz eğitim videolarınizdan dolayı teşekkür ederim sketchup vry 2.0 eğitim setinizi almistim çok faydasını gördüm bilgi ve birikimlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim iyi calismalar dilerim

 49. Ben inşaat mühendisi olduğum halde ,anlatım sadeliği sayesinde çok rahat uygulama yapabiliyorum.

  Emeğinize sağlık..

 50. Hocam öncelikle hazırlamış olduğunuz eğitim videolarınizdan dolayı teşekkür ederim sketchup vry 2.0 eğitim setinizi almistim çok faydasını gördüm bilgi ve birikimlerinizi bizlerler paylaştığınız için teşekkür ederim iyi calismalar

 51. Oluşturduğunuz bu faydalı platform için teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

 52. emekleriniz için çok teşekkür ederim..Bu platformda bilgiye kolay ve güvenilir şekilde ulaşabiliyorum..

 53. Eğitim setinizin bana kazandırdıkları çok büyük. Emekleriniz için çok teşekkürler..

 54. Ufuk hocam bizlere gerek internet sayfanizdan gerekse facebook sayfanızdan vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Sketchup programını kullanmamda çok faydası oldu. Özellikle de vermis olduğunuz eğitimle daha da güzel çizimler yapıyoruz teşekkür ederim iyiki bizler icin bu eğitim ve gerekli paylaşımları yapiyorsunuz. Kolay gelsin hocam

 55. Emeğinize sağlık HOCAM eğitim setiniz çok faydalı 3.4 almıştım gerçekten çok yararlı oldu teşekkürler

 56. Vray 3.4 eğitim setini alan biri olarak söylüyorum hocam gerçekten çok emek verip faydalı bilgiler sağlamışsınız. Bundan sonra da bilgilerinizden faydalanmak isterim teşekkürler şimdiden

 57. Merhabalar Ufuk Hocam
  bizlere internet sayfanizdan ve facebook sayfanızdan vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Sketchup programını kullanmamda çok faydası oldu. Güzel paylasimlariniz devamini dilerim

 58. Sizden çok şey öğrendik. Herley için çok sağolun. Başarılarınızın devamını diliyorum.

 59. Hocam sizi geç tanıdım. Paylaşımlarınız çok yararlı . Çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı !

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!