Genel3D Görselleştirme

Mimari Görselleştirme Portföy yapmanın Önemi ?

Yüksek Kaliteli Dokular
mimari gorsellestirme
Mimari görsellestirme

Mimari Görselleştirmede Portföy , yapmış olduğunuz kaliteli görsel çalışmalarınızın sunum aşamasına getirilip, internet ortamında yayınlanmasına denir.

Kaliteli bir portföy için ,her çalışmanız sunum dosyasına yer almamalı ve sadece üst düzey çalışmalarınızı bu albümde bulundurmalısınız.

Ayrıca https://www.mimari3d.com/
sitesi 3d görselleştirme ve mimari görselleştirme konusunda çok güzel işlere imza atmaktadır. İşlerinizi profesyonellere emanet etmek isterseniz bu ekiple çalışabilirsiniz.

Görselleştirme de rakiplerinizden bir kademe daha bir üst kulvarda olmak istiyorsanız , Portföy oluşturmak ve bunu sunum için hazır hale getirmek önemlidir.

Bu makalede , 3d Mimari Görselleştirme mesleğinde sunumlarınızın nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler vereceğim. Bu bilgiler ile sizlerde kolayca sunumlarınızı hazırlayabileceksiniz.

3B görselleştirme çalışmalarınızı nerde yayınlamalısınız ve bu sunumları hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

Mimari görselleştirmede Neden Portföy Hazırlamalıyım ?

Şöyle düşünün , görselleştirmede yani bu işten önceliğiniz her şekilde olabilir, para kazanmak , kaliteli çalışmalar çıkarmak gibi.

Bu çalışmalarınızı bir yerde yayınlamak, kendi marka bilinirliğinizi ve ürünlerinizi sergilemek için bir albüme ihtiyacınız vardır.

Dışarıdan iş almak ve para kazanmak amacınız olsun, şu soruyu kendinize sorun;

Kaliteli görsel çalışmalarınızı yayınladığınız Mimari görselleştirme portföyünüz olmadan size kim iş verir ?

Bu güvenin en büyük basamağı , kaliteli 3d görsel çalışmalardan bir albüm oluşturmaktır.

Portföy Hazırlanırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

 • 3D görselleştirmede portöy hazırlarken dikkat edilecek önemli hususlar ;
 • Her 3d çalışmayı albüme eklemeyin, sadece kaliteli görsellerinizi bu albümde tutun.
 • Çalışma detay ve açıklamalarını, çalışma başlığında ve açıklamasında dile getirin.
 • Her alanda kendinizi geliştirip çalışma çıkartın, iç mekan görselleri, dış mekan görselleri ve animasyon hazırlamak gibi.
 • Eksik olduğunuz konuları belirleyin, notlar alarak o konuda kendinizi geliştirin, çünkü kaliteli görsel oluşturmanın bir çok maddeleri vardır. Kaliteli görselleştirme basamaklarını bu kısımda anlattık, burdan inceleyiniz.
 • Portföy çalışmaları için iyi bir zaman dilimi belirleyip, en iyi çalışmayı yapmak için uğraşın, özellikle tasarım konusunda referans alacağınız modelleri iyi seçin, ilgi çekici konular ile bağlantı kurun ve çevresel etkilere dikkat edin.

3D Albümleri Hangi sitelerde yayınlayabilirim ?

Mimari görselleştirme Çalışmalarınızı yayınlamak için bir çok grup ve siteyi kullanabilirsiniz, bunlardan birisi bizim grubumuz olan Sketchup Türkiye‘dir.

Burada önemli husus ise, çalışmaların bir arada toplu olarak durmasıdır. Bunun için aşağıda vereceğim siteler sizin işinizi görecektir.

Facebook grup ve sayfaları görselin kalitesini düşürdüğü için, çalışmanızın kalitesi tam olarak kendini göstermez.

Behance.net
Portföy oluşturmak ve görsel yayınlamak için en iyi sitelerden biridir, yüklediğiniz görseller bu şekilde gözükür. Yüksek kalite görselleri yayınlayabilirsiniz.

https://www.deviantart.com/
Bir diğer site ise devintart sitesidir.Genellikle yabancı destekli tasarımcıların oluşturduğu kaliteli bir sitedir.
Bu kısımada çalışmalarınızı yükleyip, profil linklerinizi portföyünüz için kullanabilirsiniz.

https://www.artstation.com/
Özellikle üst düzey 3D görsel tasarımcıların ziyaret ettiği ve çalışmalarını yayınladıkları bir sitedir.Kullanıcıya özel bir çalışma yayınlama alanı vermesi güzel bir özellik.

Örnek için benim konu için açmış olduğum bölüme buradan bakınız.

https://photos.google.com
Google Fotoğraflar size gmail adresinize 15gb lık bir depolama alanı verir, 3D çalışmalarınızı kategorilere ayırıp, yüksek kalite olarak burada yayınlayabilirsiniz.

Bu sitelerde 3D Projeleriniz için gerekli açıklamaları yazmanız ve kendi bilgilerinizi profilde yer alan kısımlarda doldurmanız iyi bir etki bırakır.

Son olarakda en iyi portöy ise kendi internet sitenizin olmasıdır.Yukarıda verdiğim siteler ücretsiz bir depolama alanı verir.

Kendi sitenize çok yüksek kaliteli görseller yükleyemezsiniz ama kendi isminize özel bir web adresi açmanız her açıdan çok önemlidir.

3D görselleştirme iş ilanları

Mimari görselleştirme veya herhangi bir alanda ürün görselleştirmesi yapıyorsanız, bir diğer konu ise 3d görselleştirme iş ilanları kısımlarında kendinize yer vermenizdir.

Bu iş ilanları sayfalarında yer alarak , daha fazla kullanıcıyla iletişim kurabilirsiniz.Reklamınız için sadece facebook ve diğer sosyal ortamlarda çalışma yayınlamayın.

3d görselleştirme iş ilanları sitelerinde kendinize bir yer açarak, 3d proje çalışmalarınızı bu kısımlarda da yayınlayın.

Sizlerde aşağıdaki yorum alanına, farklı 3D görsel portöy siteleri varsa eğer ekleyebilirsiniz, konuya dahil edebiliriz.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

66 Yorum

 1. Mükemmel bu alanda kendini geliştirmek isteyen bir kişinin inanıyorum ki en güçlü ışığı olacak bu makaleler.

 2. Sketchup Vray 3.4 eğitim setinizin projelerimdeki render kalitesine etkisi çok büyük. Tekrar çok teşekkürler emekleriniz için..

 3. Portfoy yetilerinizi sözle değil, yaptığınız işleri detaylı bir şekilde görsel olarak anlattığınız bir biçimdir. Kurumsal şirketlerin en önem verdiği şeydir. Portfoy’ünüz ne kadar geniş ve o kaliteli ise, sizin için o kadar iyidir. Bu konuda yardımcı olacak çok güzel bir Türkçe makale. Teşekkürler.

 4. Yıllardır o kadar çok şey öğrendim ki sizden. Allah razı olsun. Yine çok faydalı bir yazı olmuş. Çok teşekkürler.

 5. Sizden gördüklerim ve öğrendiklerim..Makale de harika ve açıklayıcı olmuş.

 6. Diğer Makaleleriniz ve çalışmalarınız kadar bu da çok faydalı olmuş . Teşekkürler.

 7. Ufuk beyin görselleştirme üzerine eğitim çalışmaları bizleri çok memnun etmekte. Emeklerine için çok teşekkür ederim.

 8. Bir arkadaşımın önerisiyle öğrendiğim sitenizi etkili ve eğitici buluyorum. 3D üzerine merak ettiğim bir çok sorunun yanıtını bulabiliyorum. Bu anlamda emeğinize sağlık, teşekkürler.

 9. Başarılı ve bilgilendirici bir yası olmus.Çalışmalarınızın devamını dilerim

 10. Çok faydalı ve başarılı bir makale olmuş. Emekleriniz için teşekkürler.

 11. Bu işe yöneleceklere güzel bir kılavuz hazırlamışsınız. Elinize sağlık 🙂

 12. Bilgilendirici bir yazı olmuş hocam. Bunlara bakarak işlerimi daha iyi ve düzenli yapacağımı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı !

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!