3D Görselleştirme

3D Modelleme de Kariyer Nasıl olmalı ?

Yüksek Kaliteli Dokular
3d kariyer
3D kariyer

3D kariyer planları yapmak için 3D modelleme alanında kendinizi geliştirecek bölümleri seçmelisiniz. Bu bölümlere ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini, aşağıda detaylı olarak yazmaya çalıştık.

Sizlerde yorum kısmına bu sektörle ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz. 🙂

3D modelleme, bilgisayar yazılımı kullanarak 3 boyutlu modeller oluşturularak, projelerin ve diğer her türlü objenin sunum haline getirilmesidir.

Ayrıca, bu insanların bir ürünleri ve projeleri, 3 boyutlu gösterim ile daha net bir şekilde anlamalarına yardımcı olur.

3D modelleme, video oyunları, filmler, mimarlık, illüstrasyonlar, mühendislik ve reklamcılık gibi çeşitli alanlarda kullanılan bir teknolojidir. Modelleme için kullanılan süreç ve araçlar her uygulama için farklı olacaktır. 

3D modelleme için çok miktarda yazılım mevcuttur.

Bu meslekte nasıl bir kariyer oluşturulabilir ?

Bugün, 3D modelleme alanındaki kariyerleri tartışacağız. Yukarıda gördüğümüz gibi, bu geniş teknoloji alanı profesyoneller için büyük ve güvenli bir kariyer oluşturmaktadır.

3 boyutlu modelleme ile uğraşan kişiler genellikle 3D modelleyici olarak bilinir. 3D modelleme alanında kullanılan teknolojiler her gün güncellenmektedir.

Bu kariyeri seçen profesyoneller, yazılımların en son sürümlerle ve teknolojilerle güncel kalmalıdır. 

Güncellemeleri takip etmeyen ve kendini güncellemeyen bir 3 Boyutlu modelleme uzmanı , kendi alanında her zaman geride kalacaktır.

3D modelleme çok geniş bir sektöre hizmet etmektedir ;

Oyun geliştiren şirketler
Video prodüksiyon firmaları
Yazılım firmaları
Grafik tasarım şirketleri 
Üretim firmaları
Mühendislik hizmet şirketleri ve farklı sektörler.

3 boyutlu modelleme de , kariyeriniz için bu listedeki firmaları hedefleyebilir, kendinizi bu konuda eğitebilirsiniz. Bu kısımdan sonraki bölüm için , eğitim konusunda neler yapabileceğinizi anlatacağız.

3D Modellemede Kariyer Geliştirmek İçin Gerekli olan Eğitim

Bir 3D modelleyici için gereken eğitim, çalışmayı planladıkları endüstri veya alana göre farklılık gösterir. Örneğin, bir nesnenin 3 boyutlu görünümü, bir video oyun şirketi tarafından oyun gelişimi için tasarlanabilir.

Aynı ürünü işlemek için, bir imalat firması tarafından da tasarlanmış olabilir. Bu profesyonellerin her iki kullanım alanında, farklı nitelik ve bilgilere ihtiyaç duymalarından kaynaklanmaktadır.

Video oyunu ve animasyonları için 3D modeller oluşturmak isteyenler, 3D animasyon kurslarına veya sanat kurslarına gitmelidir . Ayrıca, bu 3D araçları ve kursları incelemeden önce, kariyerinizin daha güvenli ve köklü olması için ilerletmek isteyeceğiniz alan için ön bir eğitim alabilirsiniz.

Mimarlık ve mühendislik uygulamaları için çalışmayı planlayan 3D modelciler için, bu alanda en az 2 senelik bir üniversite bitirmek kendileri için faydalı olacaktır. Bazı Teknik bilgilerin öğrenilmesi ve proje okuma gibi önemli unsurların bu kısımda halledilmesi faydalı olacaktır.

Örneğin, bir kişi bir imalat firmasında çalışmak isterse, mekanik olarak bir mühendislik derecesine veya mekanik olarak bir diplomaya ihtiyacı vardır. Dereceden sonra, farklı araçlar ve yazılımlar için profesyonel dersler alabilir. 

3D modelleme araçlarını anlamak, kariyerinizi güvence altına almak için ek bir avantaj olacaktır.

3B Modellemede Kariyer Yolu

Çoğu 3D modelleme işi, önemli fikirleri ve en son teknolojileri birleştirir ve çeşitli eğlence ve mühendislik harikası tasarımlarında önemli bir rol oynar. 

3D modelleme rekabetçi bir alan olsa bile, bu 3D modelleme alanını seçmeyi planlayan her birey için harika bir kariyer yoludur.

3D modelleme alanındaki kariyer yolu, sahip olduğunuz tecrübe ve bilgiye göre kategorize edilebilir. Çünkü bu mesleği seçmek ve kendinizi geliştirmeniz tecrübe ile bağlantılıdır.

Eğer bu işi yeni seçtiyseniz, firmalarda stajyer olarak görev alabilir ve daha sonra kalıcı pozisyona geçebilirsiniz. Kazandığınız tecrübe ve bilgiye dayanarak ileride daha iyi maaş alabilirsiniz.

3D modellemede güvenli ve kalıcı bir kariyer için, ilk şey tanınmış bir şirkete girmek olacaktır. Tanınmış bir şirket için çalışıyorsanız, çalışmalarınız için daha fazla ödül ve tazminat alabilirsiniz. 

En yeni teknolojiler ve araçlarla bilgi edinmek ve kendinizi güncellemek, 3D modellemede daha iyi bir kariyer elde etmek için bir sonraki önemli adımdır.

Serbest meslek olarak çalışmak ise , kariyer yolunuzu istikrarlı ve güçlü kılmak için başka bir seçenektir. Kendi işinizi kurabilir ve hatta farklı müşteriler için kendi evinizden veya ofisinizden serbest çalışabilirsiniz.

3D Modellemede Kariyer İçin Uygulama Alanları

3D modelleme araçlarını kullanan sektörleri, aşağıda görelim ;

Video oyunları, Oyun Sektörü

Video oyunu geliştiricileri, oyun karakterlerini ve avatarlarını tasarlamak için 3D modelleme yazılımlarını kullanır. Bu teknoloji oyun geliştirmede önemli bir rol oynar.

Özellikle son yıllarda popüler hale gelen, mobil oyun sektörü büyük çıkış göstermektedir. Oyun sektörüne yönelmek ve bu konuda büyüme aşamasında olan firmalarla bağlantı kurmak sizin kariyeriniz için bir seçenek olabilir.

Özellikle ücretsiz olarak sunulan Blender Yazılımı ile oyun sektörüne adım atabilirsiniz. Blender hem içeriğindeki özellikleri ve ücretsiz sunmuş olduğu render motorları ile en iyi seçeneklerden biri olarak gözükmektedir.

Farklı seçenekler olarak Modellemeyi öğrendikten sonra, Unreal Engine, Unity gibi bir oyun motoruna yönelebilirsiniz. Bu sektör devamlı öğrenme ve kendini geliştirme üzerine kurulu olduğu için, sürekli eğitim ve öğrenme içerisinde olmalısınız.

Üretim , Ürün Tasarımı

Ürün tasarımı ve modellemesi, aynı zamanda ürünlerin geliştirilmesi , imalat şirketleri tarafından yapılmaktadır. Ürün modellemesi ve montajı için çok fazla 3D modelleme yazılımı mevcuttur. 3D modelleme yazılımları, ürünü modellerken tasarımcıya mükemmel bir bakış açısı sunar.

Özellikle Ürün tasarımı yapan firmalarda çalışmak , sizin kariyeriniz için farklı bir bakış açısı olacaktır. Ürün tasarımı yapabilmek için 3D modelleme yazılımlarında ve ilgili alanda kendinizi geliştirip, eğitime önem vermeniz gerekmektedir.

Mimari Alanlar

Ülkemizde 3d modellemenin en çok kullanıldığı alandır. Binaların ve yapıların prototip ve konsept modellerini, 3D modelleme yazılımı kullanılarak tasarlayabilirsiniz. 

İnşaat mühendisleri ve mimarlar bu yazılımları, projelerin daha iyi planlanması ve geliştirilmesi için kullanabilir. 3D modelleme uzmanları, binanın farklı ortamlarda tam olarak neye benzediğini hazırlayabilir.

Bu da son ürünün sonuçlandırılmasına yardımcı olacak ve hataların en aza indirgenmesinde yardımcı olacaktır.

Animasyon

Animasyon sektörü de 3D kariyer için yine güçlü bir alan olarak sıralayabiliriz. Çünkü Animasyon hazırlamak ve bunu sunuma hazırlamak başlı başına uzman olmayı gerektiren bir durumdur.

Sektörde Animasyon işiyle uğraşan kesim hem daha az hemde kaliteli işler çıkartmak zordur. Çünkü animasyon aşamasına gelmek için, hem modellemeyi, hem yazılımı, hemde animasyon aşamasındaki bir çok noktayı öğrenmeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda Animasyonu yapabilmek için gerekli olan, donanıma sahip olmakta önemli bir kriterdir.

Film

3D modellemeyi kullanan bir diğer önemli alan ise film alanıdır. Animasyon filmleri ve 3d grafikleri kullanan filmler günümüzde yaygındır ve bu filmlerin içinde 3B modeller bulunur. 

Karakterler, nesneler, yerler, mekanlar modelleme kullanılarak filmler için hazır hale getirilir.

3D sektöründe Maaş

3D Kariyer yolunda , daha öncede belirttiğimiz gibi, 3D modelleme uzmanının maaşı bireyin deneyim ve becerisine dayanmaktadır.

Ülkemizde bu konuda malesef bir kriter bulunmamaktadır.Bu alanda alacağınız maaş alandan alana değişiklik göstermektedir. Film sektöründen alacağınız fiyatla, Mimari görselleştirmede alacağız fiyat çok farklı olacaktır.

Ülkemizde Mimari ve İnşaat sektöründe çok fazla 3d modelleme uzmanı olduğu için fiyatlar bu konuda biraz düşüklük gösterecektir, fakat yukarıda saydığımız diğer bölümlere yönelmeniz, sizin hem kariyerinizdeki hemde maaşınızı sağlamlaştıracaktır.

3D kariyer ile ilgili yorumlarınızı, aşağıdaki yorum kısmına yazarak bizimle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Makale Sıkça sorulan sorular ?

3d modelleme programları ? Piyasada bir çok modelleme programı bulunmaktadır, en kolay olarak Sketchup, ücretsiz olarak Blender programını seçebilirsiniz.

3d modelleme nedir ? modelleme programları kullanılarak, projenizi veya tasarımlarınızı belirli bir hacim kazandırarak , sunuma hazır hale getirmenizdir.

3d modelleme fiyat ? Projelerin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.Detaylı olarak bu kısımda 3d proje fiyatları konusunda bilgiler verdik.

Düzgün ve Kaliteli 3D görselleştirme hizmetleri için bizimle çalışabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz konularda , profesyonel bir şekilde bizimle çalışmak isterseniz eğer projelerinizi [email protected] adresine yollayabilir ve anında geri dönüş alabilirsiniz.

3D görselleştirme3D mimari proje ve 3D mimari konularında bizimle yüksek kalite görseller için çalışma içerisinde olabilirsiniz. Projelerinin kaliteli görsel halinde sizlere sunuyoruz.Tek yapmanız gereken üst kısımdaki mail adresinize projelerinizi göndermeniz yeterlidir.

İnstagramdan takip etmek için Tıklayınız

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????