3D Görselleştirme3D Proje Fiyatları

3D Proje Fiyatları 2019

Yüksek Kaliteli Dokular
3d proje fiyatlari

Merhaba arkadaşlar bir önceki konumuz olan 3D proje fiyatları makalesini, 2015 yılında yazdığım için artık makalenin günümüzün ücretlerine göre güncellenmesi gerektiği için 3D proje fiyatları konusunu bu makale ile güncelliyorum.

Render fiyatları 2023 konumuzdan güncel render fiyatlarını okuyabilirsiniz

Diğer makaleyi okumak ve oradaki farklı fikirleri incelemek isterseniz bu kısımdan ulaşabilirsiniz.

Yeni 2019 fiyatları için makaleyi okumaya devam ediniz.
Bu fiyatlar 3D Görselleştirme işinde birkaç yıl güncelliğini koruyacaktır.

3D proje fiyatlarında projeye başlamadan önce bazı önemli kriterleri işverenle görüşmeniz sizin işinizin gidişatı ve verimli iş yapmanız bakımından önemlidir.

Bu kriterleri aşağıda sırasıyla görmeden önce şu maddeleride uygularsanız sorunsuz bir şekilde iş yaparsınız.

 • İşe başladan önce ücretin minumum %50’si ve daha fazla ücret almaya çalışın.
 • İşin Final projesini alın ve ilerideki fazla tadilatlar için extra ücret talebinizi, işverene belirtin, sözleşmeniz varsa bu maddeyi orada belirtin.
 • Kendinizi hazır hissetmeden 3D Görselleştirmeden para kazanmaya çalışmayın,eğitiminize önem verin ve gelişim süreciniz tamamlanınca bu işe girin.Yoksa elinize gelen projeleri tam anlamıyla bitiremez ve farklı çözümler aramaya başlarsınız.
 • Kaliteli çalışmalarınız için kendinize pörtföy oluşturun,bu önemlidir çünkü kimse daha önce yapmadığınız işler için size para ödemez.Kendi internet sitenizin olması bu bakımdan güven vericidir.
 • Eğer firma iseniz aranızdaki şartlarla beraber sözleşme yapın.
 • Free çalışıyorsanız, paranın diğer kısmını almama ihtimalinize göre mail ve sosyal medya iletişim yazışmalarınızı saklayın.

3d proje fiyatlarında tasarım

Ücretlendirmede tasarım kısmı en meşagetli kısımdır.

Tasarımı sizmi yapacaksınız ? Tasarımı eğer siz yapacaksanız, işin tadilat ve düzenleme işlerinin final sürecine kadar devam edeceğini bilmeniz gerekir.

Müşteriye sürekli model ve render kareleri göndereceğiniz için fiyatlandırmanın da, tasarımın detayına göre verilmesi gerekmektedir.

Bu süreç biraz uzun ve zahmetli bir süreçtir, çünkü tasarım aşamasında başlamaktan final sürecine kadar bir çok değişiklik sizin zamanınızı ve emeğinizi çok fazla alacağı için fiyatlandırmanın bu yönde olması önemlidir.

Bu kısımdaki fiyatı sizin emek, zaman olgusu içinde değerlendirip bu şekilde bir fiyat sunmalısınız.

Özel tasarımlarda render kare başına 2000 TL’ ye varan minumum fiyatı baz alabilirsiniz.Minumum diyorum bunun üzerindeki fiyat sizin belirlersiniz ve render kare başına en az 3 kare altına inmeyin.

Minumum 3 kare olacak şekilde belirleyin. 10 kareden sonra, kendinize göre bir indirim yüzdesi belirleyin. Fiyatlarınızı bu şekilde sunun ve ücretin %50’den fazlasınıda almaya gayret gösterin.

Ücret almadan işe başlamayın.

Render Kareleri üzerinden fiyatlandırma

Bu kısımda aslında piyasada bir karmaşa söz konusu, fiyat verirken modelleme ayrı, photoshop düzenlemesi ayrı, render karesi ayrı fiyat vermeniz gerekmez, hepsi için bir render kare fiyatı belirlemeniz bu iş için en ideal kısımdır.

Hepsi için tek tek fiyat verirseniz, hepsi içinde tek tek pazarlık söz konusu olur, buda işin içinden çıkılmaz bir hal alır.

Aşağıdaki bilgiler tasarımı ve final projesi size gelmiş halidir.Eğer tasarım size bırakılacaksa bir üst kısmı okumalısınız.

İÇ MEKANDA 3D PROJE FİYATLARI

4+1 bir kat planından örnek verecek olursak, her kare için 600-800 TL render karesi fiyatı vermek mantıklıdır. 5 Kare en minumum görsel için 3000 TL fiyat verebilirsiniz.Yine bu kısımda en az 5 kare altına inmemeye çalışın.

Müşteri çok fazla sayıda yani 10 dan fazla kare için indirim isteyebilir, bu durumda kendinize göre bir indirim yapabilirsiniz.

Bu fiyat size gelen hazır bitmiş final projesi için geçerlidir.Herşeyi bitmiş, hazır hale gelmiş ve 3D görselleştirme yapılacak düzeyde olan proje için en düşük minumum fiyattır.

Burda dikkat ederseniz üzerine basarak belirtiyorum, verdiğim fiyatlar minumum fiyatlardır.

Bu fiyatların üst limitlerini, bu piyasadaki sürenize ve yaptığınız işin kalitesine göre belirlemelisiniz.

Birde işin tadilat süreci vardır, müşteri %80 oranında size bir değişiklik için geri dönüş yapacaktır.Bu dönüş sürecinde her proje için kendiniz bir tadilat limiti belirleyip, örnek olarak 3 değişiklik hakkı belirleyip bunun üzerindeki her değişim için extra ücret talep etmelisiniz.

Bu önemli kısmıda, projeye başlamadan önce, işe başlama kriterlerinde belirtmeniz, müşteri ile aranızda sorun yaşmanızın önüne geçecektir.

DIŞ MEKANDA 3D PROJE FİYATLARI

Dış mekan konusunda iç mekan gibi aynı fiyatlar söz konusu olabilir fakat, işin içine detaylı peyzaj kısmı girdiğinde biraz emek ve zaman söz konusu olacaktır.

Dış mekanda her kare için peyzaj da içinde olmak üzere 1000 TL kare başı fiyatı vermeniz yerinde olacaktır. Bu renderlarda yine minumum bir kare sayısı belirlemelisiniz. En az 3 adet render karesi dış mekan için yeterli olacaktır.

Yine fazla render kare sayıları 10 veya daha fazla olduğu zaman, kendiniz bu konuda bir indirim yapabilirsiniz.

Animasyon için 3D fiyatlar

Animasyon konusunda mimari animasyonlarda genelde saniye bazı esas alınır, saniye bazında minumum 100 TL bir fiyat vermelisiniz. (modelleme içerisinde)
Burada dikkat edilecek konu dakika süresi olarak, 1dk’nın altına inmemektir. Bu sürenin altında emeğiniz kurtarmayabilir

3D Proje Fiyatları Sonuç mutlaka okuyun

Benim yukarıda belirttiğim fiyatlar, minumum fiyatlardır. Fiyatları çok düşürmek piyasadaki 3D görselleştirme işinin değerinin düşmesi anlamına gelmektedir.Bu da yaptığınız işi ve emeği düşük gösterir.Emeklerinizi heba etmeden, kıymetli zamanıza göre fiyat vermeniz herzaman ideal olacaktır.

3D proje fiyatları hangi durumlarda değişiklik gösterir ,aşağıdan okuyunuz

 • Uzun süredir bu iş içerisindesinizdir, kendi fiyatlarınız vardır
 • Müşterinizle aranızdaki bağ süreklidir ve yıllardır beraber çalışıyorsunuzdur aranızda süreklilik esasına bağlı çalışma vardır, kendi fiyatlarınızı belirlersiniz
 • Kişiye ve markalara çok özel tasarımlar yapıyorsunuzdur, kendi fiyatlarınızı belirlersiniz.
 • Bu konu hakkında Türkçe video bulamadığım için aşağıdaki video ingilizce bilenler için çok faydalı olacaktır.
https://www.youtube.com/watch?v=AByCG-I4kYU
Yurt dışında 3D Proje Fiyatları

3D tasarımcılar, proje türünden bağımsız olarak tasarım hizmetleri için belirli bir saatlik ücrete sahip olabilirler. Örneğin, San Francisco, California’daki 2d3d4d5d , saat başına 40 dolar tutarında bir sabit ücret talep ediyor, ancak daha büyük projeler için müşteriler toplu ödeme yapabiliyor. 2d3d4d5d firması, 2D ve 3D CAD hizmetleri sunuyor.

Şirket ayrıca, müşterilerin gelecekteki ev tadilatlarını, oda yapımcılarını, mimari projeleri ve daha fazlasını öngörmek için kullanabilecekleri fotoğraflara 3D renderleri birleştirebiliyor. 2d3d4d5d’nin tipik müşterileri arasında ev sahipleri, mimarlar, genel müteahhitler ve iç mimarlar bulunur.

Örnek olarak Schram Designs firması , mimari tasarım konusunda uzmanlaşmıştır. Mal sahibi Jason Schram, 3D modelleme işine başlamadan önce 25 yıldan fazla bir süredir yüklenicidir.

Genelde ortalama 450 dolardan başlayarak sabit bir ücretle proje teklif eder ve işlerinin neleri içereceğini ve müşterilerin ihtiyaç duyduğu şeyleri listeleyen bir çalışma alanı oluşturur.

Schram, bir 3B iç mekanda ya da peyzaj tasarımında ya da üstünde hareket etme deneyimini sağlamak için geçişli ya da geçişli animasyonlar ekleyebilir, bu da müşteriye tasarımın bir kez inşa edildiğinde nasıl görüneceği ve nasıl hissedeceği konusunda daha iyi bir mekansal anlayış kazandırır.

Schram’ın saatlik ücreti ortalama 45 dolar. Saatlik ücretler karmaşıklığa ve proje kapsamına göre değişebilir. Schram, tüm projelerin gereken detay ve zaman açısından farklılık gösterdiğini açıklıyor. 3D mimari ve peyzaj tasarımı için Schram Designs’dan örnek maliyet ortalamaları :

 • Standart mutfak: 450 – 650 $
 • Ön veya arka bahçe peyzajı: 650 $ ve üstü

Sorularınız için aşağıdaki yorum kısmına bir yorum bırakmanız yeterlidir.Sorularınız en kısa sürede cevaplanacaktır.

Instagramdan takip etmek için TIKLA 
Facebook sayfam için TIKLA

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

37 Yorum

 1. Geri bildirim: 3D Proje Fiyatları
 2. Geçekten piyasadaki fiyatladırma hakkında çok gerekli bir konuydu.Allah razı olsun hocam.

 3. 3D proje fiyatları konusunda bu tür bilgiler sürekli paylaşın lütfen , bu konuda büyük eksik var.. bu eksikliği tamamlıyorsunuz

 4. ufuk hocam bu fiyatlandırma konusu baya sıkıntılıydı en azından bu işi yapan arkadaşlarımıza iyi bir fikir oldu .bizim içinde teşekkürler emekleriniz için…..

 5. hocam karmaşık bir mevzuydu fakat ışık tutmanız çok iyi oldu 🙂 emeğinize sağlık.

 6. Piyasa şartlarında herkes sizin gibi düşünse herkes para kazanır. Ama com düşük fiyat verenler yüzünden sikintilar yasaniyor

 7. Keşke reel piyasada da gördüğümüz rakamlar bunlar olsa. Malesef 1 çay bir 1 tost parasına 3D model yapılıyor. Fiyat kırdıkça kırılıyor. Umarım insanlar yaptıkları işlere fiyat biçerken daha mantıklı olur.

 8. Modelleme ile ilgilenen arkadaşlar gerçekten fiyat vermekte zorlanıyordı. Olumlu ve başarılı bir makale olduğunu düşünüyor ve size teşekkür ediyorum.

 9. Emeğinize sağlık hocam. Yurt dışında bir çok emek gerektiren işte saat üzerinden hesap yapılmakta bahsettiğiniz üzere. Ancak bu hesaplama yapılırken saat işi çok göreceli değil mi

 10. Malesef böyle fiyatlara yapamıyoruz müşteriler ne istediklerini bilmiyorlar. Bir model yapıyorsun render alıyorsun zaten çok ucuz fiyatlar sürekli değişiklik istiyorlar emeğe saygı yok malesef. Bizim bulunduğumuz ilde kaç kare yaparsan yap 1000 tl den fazla fiyat veremiyoruz malesef

 11. Vakit ayırıp makalenizi güncellediğiniz için teşekkürler. Çok emek var makalede emeğinize sağlık.

 12. Piyasada basit modelleme ve renderler alındığı için bu fiyatlar kimse vermiyor. Müteahhitlerimiz herşeyden anladiklari için olan biz tasarımcılara oluyor malesef.
  Bu çalışma için ellinize sağlık.
  Iyi çalışmalar hocam.

 13. 3B Görselleştirmenin piyasadaki önemini makaledeki fiyatların altında yapanların belirlememesi gerektiğini düşündüren güzel bir makale teşekkür ederim .

 14. Merhabalar Ufuk Bey
  Belirttiğiniz rakamlar çok güzel lakin müşterilere bunu anlatmak gerçekten çok zor. Çoğu zaman yapılacak olan işin bütçesi bu rakamı belirliyor. Bu konuda daha vizyon sahibi müşteriye denk gelmedim.
  Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 15. Elinize sağlık. Oldukça faydalı bir makale olmuş. Unreal Engine projelerine değinmemişsiniz makalede. UE4 için de fikrinizi öğrenmek isterim mümkünse. Örneğin, interaktif olmayan 100 m2 bir daire projesi için talep edilmesi gereken minimum ücret sizce ne kadar olmalıdır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????