3D yazılım karşılatırması: SketchUp ve Blender

Sketchup ve Blender, bu iki 3D program aynı amaçlar için kullanılabilir mi? Hangisi mimari işler için veya sanatsal projeler için daha iyidir? Her iki 3D programın avantajlarını görelim. 

Ardından, projeleriniz için hangi yazılım sizin için uygun onu seçebileceksiniz.

Blender ve SketchUp, hangisini seçeceksiniz? şimdi her iki programın özelliklerini ve yeteneklerini görelim.

Bu 3D Programların Detayları Nelerdir ?

SketchUp

SketchUp mimari çalışmalar için biraz daha fazla odaklıdır. Aslında, mimarlıkta veya inşaat sektöründe çalışıyorsanız, mimari modellerinizi yapmak için SketchUp’ı seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

3D modelleme aslında mimaride giderek daha fazla yer kaplıyor, mimarlık için en iyi 3D modelleme yazılımımızın ilk 10’una göz atabilirsiniz.

Bu program sayesinde, tüm sezgisel araçlarını kullanarak 2D çizimleri veya 3D modelleri kolayca yapabilirsiniz.

Blender

Blender, iyi bilinen bir CAD yazılımıdır, parametrik bir yazılım değildir. Çok güçlü bir mesh tabanlı doğrudan modelleme yazılımıdır. 

Blender, profesyoneller tarafından video oyunları veya animasyon geliştirmek içinde sıklıkla kullanılıyor. 

Görsel efektler üzerinde çalışmaya ihtiyacınız varsa eğer? Blender’da 3D modelinizi kolayca oluşturabilirsiniz. 

Mudbox veya ZBrush gibi yazılıma çok benzer, oldukça eksiksiz ve yeni başlayanlar için pek uygun değildir. İlk olarak basit programlardan 3d programları kullanma mantığını öğrenip Blender’a geçmek mantıklı olacaktır.

Blender 3D Yazıcılarla da uyumlu çalışan bir yazılımdır.

SketchUp ve Blender

Özellikler ;

Mimari projelerinizi hızlıca oluşturmanızı sağlayan SketchUp, güzel dokulara ve aydınlatma efektlerine sahiptir. Aynı zamanda kendi tarzında harika animasyonlar veya teknik 2D çizimler yapmanıza da olanak sağlar. 

SketchUp’ı kullanırken, kullanıcının proje hakimiyeti,hassasiyetle ölçeklendirmesini sağlayan sezgisel bir vektör çizimine sahip olacaksınız.  

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Sketchup Rehberi

Sketchup için bir çok eklentiyi, program içerisine adapte edip kullanabilirsiniz.

Blender daha fazla özelliğe sahiptir ancak deneyimli bir 3D modelleme kullanıcısı değilseniz kullanımı da biraz daha zordur. Aynı zamanda animasyon ve video oyunları ile ilgili daha fazla araç ve özelliğe sahiptir. 

Aynı zamanda, özellikle animasyon için mükemmel olan hoş simülasyon araçlarına ve GPU görüntülemeye de sahiptir. Bu program, heykeltraşlık ve hızlı modelleme gibi harika yazılım araçlarıyla sanatsal kullanım için harika bir kullanım sunmaktadır.

Bilmeniz gereken başka bir uygun şey: Blender’ın özelleştirilebilir bir kullanıcı arayüzü vardır. Blender kullanırken, diğer 3D grafik tasarım programlarıyla ilgili araçları program içerisine entegre edebilirsiniz.

3D programlarda Fiyat faktörü

Yazılım kullanıcılarının programlarını seçerken göz önünde bulundurdukları en önemli faktörlerden biri fiyat olabilir. Bu noktada, iki tercihiniz olacak:

Blender ücretsizdir, eğer bu yazılımı kullanmak istiyorsanız, sadece indirmeniz yeterlidir.

SketchUp ile farklı sürümlere sahip olacaksınız, ücretsiz bir sürüm istiyorsanız, SketchUp Make sürümünü indirmelisiniz.Eğitim için Okullar için SketchUp ve son olarak da en eksiksiz olan SketchUp Pro sürümünü kullanmalısınız.

Bu Programlar kimler için ?

Bu programlar hangi kullanıcılar için yapılmıştır? 
Küçük veya büyük şirketler? Yeni başlayanlar veya deneyimli kullanıcılar? 

SketchUp bir yeni başlayanlar için kullanımı oldukça kolaydır. Ayrıca ünlü 3D warhouse model deposunda oldukça geniş bir model koleksiyonu bulunduğundan, başlamak için bir SketchUp modeli seçebilirsiniz. 

Projenize başlarken tam olarak ne oluşturmak istediğinizi bilmek zorunda olduğunuzdan, Blender‘ı kullanmak biraz daha zor olabilir.

SketchUp daha büyük veya orta ölçekli şirketlere uyarlanırken, Blender aslında küçük takımlar veya serbest çalışanlar için mükemmeldir.

İşletim sistemi

Kullanmak istediğiniz yazılımın işletim sisteminizle uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bazı yazılımlar Mac için veya Windows için mevcut değildir.

SketchUp Windows ve Mac için, Blender ise Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir.

SketchUp ve Blender harika birer CAD programlarıdır ve her ikisinin de avantajları vardır. Seçiminiz kesinlikle projenize ve CAD düzenleme araçlarını kullanımınıza bağlı olacaktır. 

Blender ücretsiz 3d yazılım programını aşağıdan indirebilirsiniz.

https://www.blender.org/

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   3D Mimari'de Görselleştirmenin Önemi

Bu programlarla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.Görüşleriniz bizim için önemlidir.

1 Shares:
0 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Sketchup Pluginleri
Devamını Görüntüle

Sketchup Pluginleri

Merhaba Arkadaşlar, bundan önceki yazımız da  en iyi Sketchup Pluginleri ni daha önceki yazıda vermiştim.Bu kısıma tıklayarak o…
Devamını Görüntüle

Sketchup Rehberi

Sketchup Rehberi ;3d modelleme yapılırken çeşitli programlar kullanılmaktadır. Bu programlardan bir tanesi de Sketchup programıdır. Sketchup programını öğrenmeye…
Render Motoru
Devamını Görüntüle

Hangi Render Motoru ?

Render Motoru dediğimizde aklımıza ilk gelen , dünya üzerinde en çok kullanılan Vray render motoru akla gelmektedir. Lumion…
Sketchup component nedir
Devamını Görüntüle

Sketchup component nedir ?

Sketchup component nedir ? Sorusu genelde programa yeni başlamış kullanıcıların sıklıkla sordukları soruların başında gelmektedir. Sketchup Component program…
sketchup türkiye
Devamını Görüntüle

Sketchup Türkiye

Merhaba Arkadaşlar , Sketchup Türkiye sketchup programını kullananlar için en önemli kaynakların başında gelmektedir. Sketchup basit ve etkili…
sketchup indir
Devamını Görüntüle

Sketchup indir : 2021 sürümü

SketchUp, 2D ve 3D modellerin oluşturulmasına ve düzenlenmesine olanak tanıyan modelleme uygulamasıdır. Sketchup indir seçeneği ile ulaşılabilen bu…