Yaşam

Zwift Nedir ?

Yüksek Kaliteli Dokular

zwift nedir

Zwift Nedir ?

Merhaba arkadaşlar bu yazımda, bu yıl tanışmış olduğumuz sanal bisiklet uygulaması (oyunu) Zwift‘den bahsedeceğim.Zwift’in çıkış hikayesi şu olduğunu düşünüyorum :)) , bir kullanıcının Trainer üzerinde vakit geçirdiği sürenin uzaltılması olarak düşünülmüş olabilir, kullanıcı duvara veya film izlemeyle vakit geçiremeyeceğini anladığında bu tür bir uygulamayı yazmış olmalılar :).Çünkü zwift olmadan trainer üzerinde en fazla durabildiğim süre 35dk’dır.Her ne kadar kendimi sıksamda en fazla 40dk zaman geçirebiliyorum.Ama Zwift ile 1 saati aşkın çok rahat sürüşler yapılabiliyor.

Zwift, sizin trainer üzerindeki bütün verilerinizi kalp atım hızınızı, güç oranlarınızı, trainer bilgisini (smart traierlerde) ant + (bir bağlantı yöntemi bluetooth gibi, okumaya devam et alt satılarda bahsedeceğim) alıp oyuna aktaran bir sistem.Bu sistemle trainer üzerinde uyguladığınız kadans ve güç durumunu, yazılım oyun içinde veriler ile gözünüzün önüne getiriyor.Bu sayede değerlerinizi görebiliyorsunuz.Aynı zamanda kışın kötü hava, Trafik , kışlık kıyafet gibi bizi strese sokacak durumlardan da kurtulmuş oluyorsunuz.

Zwift için hangi aparatlar gerekli ?

Zwift sanal bisiklet uygulaması için, ant + destekli cihazlar gereklidir.Bunlar garmin ve Zwift’in sitesinde yer alan diğer markalar olarak sıralayabiliriz.Aşağıdaki 3’lüye sahip olduğunuz anda artık oyun oynayabilirsiniz.Bunlar sırasıyla Trainer (smart veya normal trainer), ANT+ USB cihazı , Birde laptop , son olarak smart trainerı olmayanlar için garmin 500 ve üzeri bundle set.Çalışma mantığı olarak Garmin Ant+ usb cihazını laptopunuza bağlıyorsunuz, bu cihaz sizin bisikletiniz üzerindeki diğer garmin veya hangi ant + destekli ürününüz varsa ona bağlanıyor, siz çevirdikce sizin kadans ve kalp bilgilerinizi oyuna gönderiyor..

zwift

Zwift Aparatlarını nerelerden temin edebiliriz ?

Baştan uyarmak istiyorum biraz külfetli bir olay, çünkü garmin ant + usb cihazı ebay’da toplamda kargo parası ile size 110TL gibi bir rakama gelecektir.(daha ucuza bulabilirsiniz) Ben kendim cihaz olarak Garmin 520 edge bundle paket kullanıyorum. Garmin 520 edge bundle’ı Türkiyede 1800-2200TL bir rakamlarla satın alırsınız.Bana yurt dışından gümrük vergisi içinde olmak üzere maliyeti 1000TL’yi buldu, bu yüzden Türkiyedeki satıcıları tercih etmiyorum 10 gün beklerim 800TL kar ederim 🙂 .Eğer ki tanıdık vasıtasıyla yılbaşı ve özel günler indirimine denk getirirseniz, 160TL gümrük vergisinden, 150TL de kabaca indirimden faydalandığınızı düşünürsek (yılbaşına yaklaştığımız bu dönem tam indirim sezonu) makinayı 750tl-800TL gibi rakamlara alabilirsiniz. Geri kalan aparat ise basit bir trainer olacaktır.Ben Elite ve Tacx serilerinin orta sınıf trainerlerini kullandığım için Elite markasını tavsiye edeceğim, gerek montaj ve kullanım kolaylığı bakımından.(Tercih sizin)

Zwift Bağlantı nasıl yapılıyor ?

 Zwift’in kendi sitesinden yeni kullanıcı oluşturup kendi profilinizi oluşturuyorsunuz.Uygulamayı indirip laptopunuza kurduktan sonra, ilk aşamada gelen ekranda sizin bağlı olan cihazlarınızı search (arama ile) arattırıp aygıtları tanıtıyorsunuz.Daha sonra oyuna devam ediyorsunuz, oyun içerisinde ise bir çok ayar mevcut.Kask,gözlük,forma,ten rengi ve ilerde gelecek birçok özelleştirme mümkün.Pedal çevirmeyi bırakıp, birkaç saniye beklediğinizde, sürüşü bitirme seçenekleri geliyor.End ride dediğinizde bilgiler kaydediliyor ve Zwift kendi sitesinden aşağıdaki bilgileri görebiliyorsunuz.

zwift ayarları
zwift ayarları

Gördüğünüz gibi ne kadar süre sürdüğünüz, kaç km sürdüğünüz ve ortalama güç değerleri sitede gözükecektir.Burada eğer daha detaylı sürüş bilgisi görmek isterseniz, sağdaki Strava butonuna tıklayarak bilgilerinizi otomatik olarak Stravaya gönderebilirsiniz.Üst menüdeki Edit Profile kısmı ile, profilinizi özelleştirebilirsiniz.(isminiz ve kişisel bilgileriniz)

Makale içi Yardım:

Garmin 520 Edge bundle nereden aldım ? : http://www.actionsports.de/garmin-edge-520-gps-radcomputer-bundle-16889 (10 günde geldi)
Garmin Ant + nereden aldım ? : Ebay dan herhangi bir sağlam kullanıcıdan alabilirsiniz. Arama kısmına Garmin Ant + usb yazınız. ( 10 günde geldi)
Kullandığım Trainer:  http://www.erdoganlarbisiklet.com/elite-volare-mag-speed-alu-trainer.html
Strava nedir ? Strava Bisiklet ve Koşu sporları yapanlar için geniş bir istatistik tutan android ve ios yazılımlarında kullanılan gelişmiş bir uygulamadır.Bu uygulama içerisin de en çok dikkat çeken özelliklerden biri ise antrenman boyunca uyguladığımız güc değerleridir.
Zwift Türkiye Grubu : https://www.facebook.com/groups/1502026973453830/?fref=ts
Ant + nedir ? : Kablosuz bağlantı türüdür.
Zwift ana sayfa ? : http://zwift.com/

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Bende Tacx roller antares var Garmin kadans hız sensörü aldım ama zwift de sürekli search yapıp tanıtmak mı gerekiyor sonra uzaktan sola dön sağa dön PC de yap demek zor nasıl kolay yol değer 520 ile Kolay mı yönetiliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????