Ufuk Şen Kimdir ?

 

ufuk sen

Ufuk Şen 1979 Ankara Doğumluyum.1997 Eylül ayından beri İnşaat ve 3D sektörü ile iç içeyim. 1997 Yılında Ankara da bir  İnşaat firmasına girerek kendi gelişimime ve çalışma hayatına başladım.

2020 Yılında çalıştığım yerden ayrılarak , Çalışma ve kendimi geliştirme kısmına Ev’den çalışarak devam ediyorum.

İnşaat Sektöründe uzun süreli çalışmalarımın neticesinde sektörün Görselleştirme alanındaki eksiklerini biliyorum. Bu konuda sizlerin gitmek istediğiniz noktaya doğru eğitimler ve içerikler hazırlıyorum.

İçerikleri hazırlarken sizlerin endişenizi ve gidişat noktanızı iyi bildiğim için , hedefe yönelik hızlı ve kaliteli sonuçlar almanızı kolaylaştıracak pratik eğitimler ve içerikler hazırlıyorum.

Bu kısımda sizlere bazı önemli konulardan bahsederek  bir bölümde yaşadığım tecrübeyi sizlere aktarmak istiyorum.

Hem öğrenme aşamasında hem de gelişim aşamasında sizlerin neler yapmanız gerektiğini aktarmak istiyorum.

Son dönemde biliyorsunuz bir çok render motoru çıktı ve bu iş aslında maddi açıdan donanım almaya maddi gücü yetenler için görselleştirme daha hızlı olmaya başladı.

Biraz da teknik bürolardan biraz bilgi sahibi olanlar ve biraz yetenek sahibi olanlar görselleştirme konusunda hızlı bir yükseliş göstermektedir. 

Ama bu iş her ne kadar maddi ve zaman gerektiren bir iş olsa da , bu işi sevmeyi gerektiren bir yapıda merkezi hale gelmiştir. Yani bu işi sevmek merkezi bir konumdadır.

Sevmeyen kişinin bir iş üzerinde arge ve gelişim göstermesi çok zordur.

Çünkü bu tip meslekler sürekli geliştirilmesi gereken bir meslek olduğu için , takip etmeyenler sürekli geride kalmaktadır.

UFUK ŞEN Yani bu blog sitesinin amacı nedir ?

Eğer bir amaç belirlememiz gerekecekse bu amaç sizlerin yaşamlarına değer katmak ve kendi işimiz içerisindeki sorunları gidererek daha kaliteli işler çıkarmak olduğudur. Bu sebepten dolayı verdiğim bilgilerin kalitesi ve özgünlüğünden dolayı , sizlerin yaptığınız işlere değer kattığını ve bununda yaşam kalitenizi artırdığını düşünüyorum.

Bu işi nasıl öğrendim ve nasıl başladım ?

Ben 1997 yılında inşaat firmasında ilk işe başladığımda kendi bilgisayarımı alma sürecim 2001 yılını bulmuştur. Bu yıllarda bilgisayar almak daha zorlu bir süreçti arkadaşlar.

Ben ilk bilgisayar kasamı aldığım zaman tüm parçalar bir odada bana bakıyordu.Bunları nasıl birleştiririm düşüncesi ile o zaman bir çok kişiye telefonla sorular sormam, araştırmalar yapmamla beraber kasayı toplamıştım o zamanlar benim için zor ama eğlenceli bir süreçti. 

Bu durumda kasayı test etmek için bir monitörüm yoktu. ? Monitörü şu şekilde çözüyordum ve gerçekten biraz komik bir durumdu bu. Kasayı her cuma işyerinden alırdım ,kocaman tüplü monitörü kucağımda otobüsle eve giderdim tekrar pazartesi sabahı işyerine bırakırdım. 

Bu benim için çok zorlu bir süreç olmaya başlayınca o zamanlar kredi kartları yeni popüler olmaya başlamıştı.(Peynir ekmek gibi Ankara / Kızılay’da bankalar kredi kartı dağıtmaya başladığı dönem)
Bir kredi kartı alarak bu işlemi biraz daha kolaylaştırmak için taksitle bir monitör almaya karar verdim.

Autocad , Sketchup , 3dsmax Progamlarını ilk 5 yıl öğrenme sürecimden sonra.Bu programların yanına eklediğim render motorları ile kendi gelişimime devam ettim. 

2010 Yılında Özel dersler ve Kurmuş olduğumuz Facebook grubu , Youtube kanalımız ile birlikte sizlerin gelişimlerine katkı sağlamaya başladım. Sektördeki kullanıcıların eksik olduğu noktaları anlatarak , bu konularda kullanıcıların vizyon kazanmalarına katkı sağlamaya çalıştım.

Hayatımın her alanında bir şeyler öğrenme ve öğretme hissi ile dolu olduğumu, ilgi alanlarımın içerisinde olan konuları çok hızlı bir şekilde kavradığımı söylemek isterim.

Kendimi geliştirmek ve bir şeyler öğrenmek, en büyük ilkelerimden biridir. İkinci en önemli ilkem ise; bu öğrendiklerimi insanlara anında yansıtmaktır.

Bilgi paylaşım esasına dayalı zihniyet ile etrafımdakileri ve kendimi geliştirmek isterim. Her insanın öğrenme ve kendini geliştirme yetisinin olduğuna inanıyorum. Aynı zamanda öğrenme ve kendini geliştirme isteği, her insanda birer uzuv gibi olmalı.

Nasıl ki yeme, içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihtiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek gidermeliyiz. Hangi çalışma grubuna bağlı olursak olalım, hangi çalışma sahasında olursak olalım, bu çalışma ve bir şeyler üretme ilkesi, herkes için sabit bir kural olmalıdır.

Ufuk Şen sitesinin amacı

Bu bloğun yani https://www.ufuksen.com un amacı ;
Paylaşım esasına dayalı zihniyetim ve kendimi ve etrafımdakileri geliştirmek isteğiyle, bu site ve siteler kurulmuştur.
Asıl amaç ve misyon; paylaşım esasına dayalı olarak bir şeyler öğretmek ve öğrenmektir.

İnsanlara bir şeyler verirken ve öğretirken aynı zamanda kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın.
Tüm önemli görsel ve yazılı kaynakları araştırarak ve bir arada tutarak, hepimiz için en iyi ve en kaliteliyi oluşturmak en büyük hedeftir.

Ufuk Şen sitesinin içeriği

Burada görselleştirme sürecini artırmaya yarayacak ve yaratıcılık için size ilham verecek kaynak ve bilgiler paylaşılacaktır. Aynı zamanda, içimizde kendini geliştirmiş kişilerden ve bu olaya yeni başlamış tasarımcılardan, bu gelişim sürecini tamamlatacak bilgileri paylaşmalarını da her zaman bekliyorum.

Neler Yaptık ?

Bu grup 10 senedir 2009 dan beri aktif olarak yayın hayatına devam etmektedir.

Ben normalde yaptığım iyilikleri söyleme taraftarım değildim ama, yapılan iyiliğin söylenmesi ve diğer insanları tetiklemesi konusunda bu işleri en azından  yazmak, iyiliğin diğer insanlarında buna benzer şeylerin önünü açması konusunda önemli olduğunu düşünüyorum.

Aynı zamanda en önemlisi Allahın Rızasını kazanmak için yaptığımızdan söylemenin faydalı olacağını düşünüyorum ;
 
* Uyuşturucu madde kullanan arkadaşlarımızın aktivitelerde farklılık katmak için onlara eğitim seti desteği verdik.
 
*Meslek liselerine ücretsiz eğitim seti desteği verdik.
 
* Düz liselerin laboratuvar bölümlerine eğitim desteği verdik.
 
* Sanal laboratuvar kurma aşamasında öğrencilere ücretsiz unreal eğitim desteği verdik.
 
* İşsiz bir çok arkadaşımıza ücretsiz eğitim desteği ile iş sahibi yaptık
 
*Youtu.be kanalımıza hali hazırda 700 video hazırladık ve hepsini ücretsiz verdik.Bu videolardan üniversite öğrencileri ve bir çok kişi faydalandı, hala devam ediyor. 
 
*10 yılda kaç bin sorununuzu cevapladık, kaç bin konu açtık bilmiyorum.
 
*100 lerce yarışma düzenledik ve daha fazla efor ile sizlerin daha güzel işler çıkarmanıza destek olduk.
 
* Ücretsiz kaplama sitesi açtık. 1000 ücretsiz kaplama oluşturduk, yabancı sitelerde virüslü sitelerde dolaşmayın diye. Texturefun.com para vermeden indirin.
 
* Ücretsiz model sitesi kurduk, model aramayın diye, yine virüslü sitelerde kişisel bilgilerinizi kaptırmayın diye ücretsiz direk indirme linki verdik. Sketchupfreemodel.com
 
* Ufuksen.com da 200 makale yayınladım 3d hayatınızda başarılı olmanız ve vizyon oluşturmanız için.
 
* Özelden bir çok arkadaş ile iletişim kurduk ve farklı iş kapıları için destek olduk.
 
* Sketchupturkiye.com u sosyal sorumluluk projesi olarak gördük ve bir çok kişiye yardımcı olup projelerinde çözüm ürettik.
 
*Ücretli 3d eğitim setleri ile bir çok kişiyi farklı noktalara taşıdık.
 
*Yabancı ülkelerdeki gruplardan mahrum kalmayın ve onlarla mücadele ve onlar kalitesinde çalışma çıkarmanız için bilgiler verdik
 

Sevgi ve Saygıyla.
Ufuk Şen

Instagramdan takip etmek için TIKLAYIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????