3D Render Hataları

3D RenderModelinize başlayıp bitirme sürecine kadar bir çok hatalar ile karşılaşabilirsiniz.Bunlardan en önemlisi ise 3D Render Hataları ‘dır. Çünkü çizmiş olduğunuz modele, kaliteli render alamadığınız zaman hiç bir anlamı kalmıyor.İşte bu yüzden sizlere bu hatalar konusunda neler yapmanız gerektiği konusunda bilgiler vereceğim.

Render Hataları konusunda en çok yaşananlar, ekran donmaları, rendera geç başlama, yüksek poligon kullanımı gibi ana başlıkları olan hatalar gelir akla.
Bunların dışında oluşan hatalarıda sizlere aşağıda maddeler halinde anlatıyorum.

En çok Yaşanan 3D Render Hataları

Bu kısımda sizlere en çok yaşadığınız Render Hatalarından bahsetmek istiyorum, bu hatalar sizlerin verimli çalışma çıkarmanızı etkileyici hatalar olabilir.
Verimli çalışma çıkaramayan bir kişinin, Render konusunda başarılı olma ihtimali her zaman düşüktür.Bu yüzden rendera başlamadan önce bazı durumları kendiniz için alışkanlık haline getirmelisiniz.

Ekran donmaları ;

Bu hatanın bir çok karşılığı olabilir ama en önemli nedeni Donanım yetersizliği veya güncel olmayan sistemlerdir.
En son Sketchup versiyonları iyi bir ekran kartı ve en son ekran kartı güncellemesini beraberinde istiyor.
Aynı zamanda sahne üzerinde çok fazla bitkisel malzeme kullanımı özellikle laptop konusunda uzun süre cevap vermiyor hatasına dönüşür.
Daha fazla detay için buraya tıklayınız.

Fazla Displacement Kullanımı ;

Bir model üzerinde herhangi bir yüzeyi kabartmak için Displacement denilen tekniği kullanırız.Bump özelliğine göre daha fazla ram ve sistem ihtiyaçlarını kullanır.
Çok fazla büyük alanlarda ve çok fazla model üzerinde kullandığınız Displacement kaplama özelliği , Renderın geç başlamasına neden olur.
Genelde ekranda gördüğünüz render ekranının bir türlü gelmemesi,  bu sorununun temel nedenlerinden biridir.

Transparan nesnelere kaplama atamama;

Özellikle Sketchup Programın da Transparan nesneleri kaplama dışında kendi hallerine bırakırsanız sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
Kendi hallerinden kasıt, vray veya herhangi render motoru üzerinde kaplama özelliklerini vermek (reflection, refraction gibi)

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Render Nedir: Render Nasıl Alınır ?

Çok yüksek kaliteli model ve kaplama kullanımı;

Her zaman diyoruz kaliteli model kullanın diye , fakat çok fazla yüksek mb’lı model kullanımı render süresini çok fazla etkileyen bir faktördür.
Aynı zamanda yüksek kaliteli kaplamaların sahnenin heryerinde her kaplamada olması render süresini çok etkiler.

3D Render Hatalarını Nasıl Engelleriz ?

Render hatalarında yeni ve eski kullanıcılar bir çok hata yapabilir.Bu normal bir durumdur.
Sürekli hata alan arkadaşlarımız sabırla yollarına devam edip,kendilerini geliştirmeyedevam etmeleri gerekiyor.
Hatalar bu işin tuzu biberidir,  çözümlemeyi öğrenene kadar bu durum sürekli devam edecektir.

Ayrıca bu konuyla ilgili Sketchup Dosya Verimliliği konusunda çok önemli bilgiler verdim buradan bakabilirsiniz.
Bu bilgilerde render konusunda sizi hatalardan kurtaracak önemli bilgiler sunmaktadır.

3D görselleştime işi zor bir süreçtir, bu süreç içerisinde sabırla devam etmek gerekiyor.
Özelliklede yeni kullanıcılar her aldıkları hatada ellerindeki projeyi bırakmadan devam etsinler.
Unutmayın sizin bırakmayı düşündüğünüz an dönüm noktasıdır.

Takıldığınız kısımları, aşağıdaki yorum kısmına sormaktan çekinmeyiniz.

3 Shares:
5 yorum
  1. İlk defa sketch up da projeme vray in kendi bünyesindeki materyallerden atama yaptım fakat render butonuna bastığımda bir şeyler yanlış gitti gibi hata veriyor ve render almıyor. Başka sketch up dosyasında render alabiliyorum. Malzeme atadığım için mi sıkıntı oldu, nasıl çözebilirim bu durumu? Şimdiden teşekkürler.

  2. Merhaba. Proje ortalama 50.000 m2 fuar/festival alani. Archicad uzerinden aldigimiz modelde temel seyler var. Asil kalabalik dae olarak cektigimiz modellerde. Foto render isini gsllettik zorda olsa. Ama film kismina tiklayinca ekran beyaz oluyor ve saatlerce gelmiyor. 3 4 saat sonra geliyor ama yejiden gidiyor. Cikamadik isin icinden.
    Baska pcye lumion dosyasini aliyorum. Aciyor. Donanimi ana bilgisayara gore bir tik asagida olmasina ragmen. Ama cizim yaptig7miz modeli sekillendirdigimiz pc acmiyor. Tam olarak neyden kaybakli olabilir sorun?

    1. Merhaba, animasyon kısmı çok farklıdır. Tek kare render almak ile animasyon arasında farklılıklar var.Bir de kullanılan objelerin animasyonda sorun çıkarması ile ilgili bazı problemler olabiliyor.

  3. Merhaba detaylı bir modelleme yaptım her şey bitti malzemelerimi atadım ve rendera bastığım anda render ekranı açılıyor ve finished loading plugins yazıyor ve render almıyor başka bir çizimde denediğimde sorunsuz render alıyor modelimdeki hatanın ne olduğunu bulamıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
3d proje fiyatlari
Devamını Görüntüle

3D Proje Fiyatları

3d proje fiyatları konusunda  yeni başlayanların fiyat konusunda farklı görüşler belirtmesi veya bu konuda resmi bir kaynağa bağlı…
render model yerleşimi
Devamını Görüntüle

Render Model Yerleşimi ve komposizyon

Render Model Yerleşimi Konusu kaliteli görselleştirmeyi etkilen 4’ncü maddelerden biridir. Bu madde önemlidir ve komposizyona bağlı olarak yerleşimin…
lumion 8
Devamını Görüntüle

Lumion 8 Gerçekçi Render ?

Lumion 8 , Yeni Özellikleri ile kullanıcıya merhaba dedi , özellikle hızlı render ve gerçekçi render acaba istenileni…
3d programlar
Devamını Görüntüle

3D Programlar Başlangıç rehberi

3D programlara başlangıç rehberi ilk okunması gereken konuların başında gelmektedir. 3D programlarla beraber, hayatınızdaki herhangi bir konuyu öğrenmek…
sketchup türkiye
Devamını Görüntüle

Sketchup Türkiye Nasıl Kuruldu ?

Bugün sizlere başarıya ulaştığını düşündüğüm bir projemin hikayesinden bahsetmek istiyorum. Bu Hikaye Sketchup Türkiye nin Hikayesidir, başarıya ulaşmasında…
3dsmaxden sketchupa dosya aktarimi
Devamını Görüntüle

3dsmaxden sketchupa dosya aktarımı

3dsmaxden sketchupa dosya aktarımı konusu herzaman hem kişisel dosyalarda sıkıntı çıkarması,  hemde grup adresimizde sorulan soruların en başında…