3D Görselleştirme3D Proje Fiyatları

3D Proje Fiyatları

Yüksek Kaliteli Dokular

3d proje fiyatlariRender fiyatları 2023 konumuzdan güncel render fiyatlarını okuyabilirsiniz

Bilgiler güncellendiği için güncel makale olan bu konudan devam ediniz. 
https://www.ufuksen.com/3d-proje-fiyatlari-2021-proje-cizim-fiyatlari.html

3d proje fiyatları konusunda  yeni başlayanların fiyat konusunda farklı görüşler belirtmesi veya bu konuda resmi bir kaynağa bağlı olmayan fiyatlandırma, piyasada farklı algılara sebebiyet vermektedir.

O yüzden hem bu sektörde  (1997’den beri) içinde olan biri olarak bu fiyatlandırma açısından kendimce birşeyler yazmak istiyorum.

Tabi fiyat konusunda herkes bazı kriterleri esas alarak kendince bazı fiyatlar belirlemişler, bu bazı konularda sorunlara yol açmaktadır.Bu konu içerisinde hem yıllardır bu sektör içinde çalışan kişilerle hemde kendi deneyimleri ekleyerek size 3d proje fiyatları konusunda bazı değerler çıkartacağım.

Bu konuda Türkçe video bulamadığım için bu videoyu ekliyorum, yazının en alt kısmından izleyebilirsiniz.

2015 yılına ait bir konu olduğu için makale güncellenmiştir.BU KISIMA TIKLAYARAK YENİ GÜNCEL MAKALEYİ OKUYUNUZ

Instagramdan takip etmek için TIKLAYIN
Facebook sayfam için TIKLAYIN

3D Proje Fiyatları neye göre belirlenmeli ?

3d proje fiyatları konusunda hem saat ücreti olarak hemde m2 başına fiyat belirleyebilirsiniz.Saat başı ücretin bizim ülkemizde pek kullanılmadığını ve özellikle Amerika gibi ülkelerde yaygın olduğunu gördüm.Görselleştirme konusunda m2 başına minumum 10TL maximum 20TL Olarak fiyat vermelisiniz.

Bazı özel durumlarda bu m2 bazını esas almak fiyatların çok yüksek çıkmasına neden oluyor, mesela bir cam balkon görselleştirmesi veya ufak bir çocuk odasını ele aldığımızda bu fiyatların bariz derecede yüksek çıktığını göreceksiniz.

Bu yüzden size ortalama olarak bazı piyasa değerleri vereceğim bu fiyat değerlerini sizlerde kullanabilirsiniz.Aynı zamanda peyzaj projelerinde devasa boyutlardaki projelere m2 bazlı verilen fiyatlar çok uçuk rakamların çıkmasına neden olmaktadır.

3D proje fiyatları İç mekan ve Dış mekanda ortalama ne olmalıdır ?

Yukarıdaki m2 bazlı fiyat sistemi eğer sizin çalıştığınız işveren ile aranızdaki parasal konulardaki işleyişin önüne geçiyorsa yani fazla geliyorsa, piyasada kullanılan bu farklı örnekleri kullanabilirsiniz.

Örnek olarak 3d proje fiyatları konusunda bir iç mekanda çocuk odasının görselleştirmesini yapıyorsanız, minumum 600TL olarak belirleyebilirsiniz.Bu fiyat piyasadaki taban fiyat olarak , yeni iş yapanlar için gösterilebilir.

Görselleştirme ile uzun süre çalışan kişilerin belirlediği fiyat birimleri bunun çok üsünde olacaktır..Görselleştirme sırasında bu 600TL fiyat birimine 2 adet render karesini ekleyebilirsiniz.

Eğer sizden daha fazla render karesi isteniyorsa render kare başına 100TL ekleyebilirsiniz.Aynı zamanda burada önemli bir hususdan bahsetmek istiyorum , görselleştirme yapan kişiye bitmemiş projenin verilmesi ve ardından sürekli gelen tadilatlar.Bu tadilat konusunu, işin başında konuşmaya ekleyin ve kendinize 2 veya en fazla 3 değişiklik hakkını tanıyın.

Daha üst değişiklikler için extra ücret talep etmelisiniz ,yoksa değişikliğin ardı arkası gelmez ve yaptığınız işi lanet okumalar ile bitirmeye çalışırsınız, ne aldığınız paradan , nede yaptığınız işten zevk alırsınız.Belirlemiş olduğunuz 3 değişikliğin ardından, her revizyon için 200TL belirleyebilirsiniz.

3d proje fiyatları konusunda Dış mekanda ise örnek vermem gerekirse 5 katlı bir yapının ortalama fiyatı 1000TL den başlar, işin içine peyzaj kısmı girerse 500TL  peyzaj (peyzaj derken ufak bir park ve havuz) için ekleyebilirsiniz.Bu fiyat detaya göre değişiklik gösterir.

İç mekan çalışmalarına göre, dış mekan çalışmaları daha fazla efor ve zaman isteyen bir iştir.Bu yüzden detaylar arttıkça fiyatlar da bu kademeye göre artabilir.Burada iç mekanda olduğu gibi 2 adet üzeri render karesinde, render kare üzerine fiyat eklemeli ve tadilatlar konusunda hassas olmalısınız.

Yeni başlayanların dikkat etmesi gereken kriterler ;

Özellikle yeni başlayanların bazı dikkat etmesi gereken kriterleri bu kısımda belirttim.

Yurtdışında 3D Görselleştirme Fiyatları

3d proje fiyatları konusunda yaptığım araştırmalarda, Amerikada saat başına çalışmanın yaygın olduğunu gördüm, burada saat başına 15-20 dolar arası bir rakamlardan bahsediliyor.Rusyada ise görselleştirme aşamaları yapıların farklılıklarına göre 600 dolar ve 1500 dolara kadar gidiyor.

Animasyon Fiyatları

Animasyon fiyatlarında işler biraz daha farklı işliyor diyebilirim, burada hem sabit kamera hareketi ve karakter hareketleri ön plana çıkıyor.

Eğer sadece kamera hareketi ile animasyon yapılıyorsa, saniye başı 15TL ile 30TL arasında bir fiyat verilmelidir.Genelde mimari görselleştirme ile uğraşan kişilerin yaptığı animasyon hareketi budur.

Fakat  insan veya farklı objeleri hareket ettirmeye dayalı bir animasyon yapıyorsanız, saniyesi 100TL’ye varan fiyatlar söz konusu.(animasyon ve çizgi film piyasasına yönelik)

3D Proje Fiyatları  ve diğer konu … Görselleştirme Uzmanı Tasarım yaparmı ?

Burada önemli bir konuya değinmek istiyorum, görselleştirme yapan kişinin Tasarımla bir ilgisi yoktur, yani siz hem tasarım hemde görselleştirme yaptıracaksanız şayet ,yanlış kişilerle iletişim halinde olduğunuzu belirtmek isterim.

Eğer bir iç mekan tasarımı yaptırmak istiyorsanız, iç mimar ile iletişim halinde olmalısınız.Görselleştirme yapan kişilere tasarım yapın dediğinizde, o iş artık işin içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Eğer siz tasarım işine girecekseniz bu iş bitmeyecek demektir.Aynı zamanda tasarım yapan kişininde , hem tasarım yapması hemde kaliteli görsel çıkarması çok büyük bir efor sarfetmesine neden olacaktır.

Bu seferde ortaya harcanan enerjinin büyük kısmının tasarıma harcanması, 3d konusunda kalitesiz görsellerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.Burada işverenlere şunu söylemek istiyorum, tasarımı tasarımcıya (mimar veya endüstriyel tasarım uzmanına), görsel kaliteyide görselleştirme uzmanına vermeleri.

Piyasada görselleştirme uzmanına gelen Şu tip dialoglarla karşılaşabilirsiniz;

* Renkleri siz belirleyin daha sonra tekrar bakarız ( önü açık bir durum, asla bitmeyecek işler arasında)
* Renderları gönderin , birkaç doku ile denemeler yapalım ( ne istediğini bilmeyen ve önceden çalışma yapılmamış bir iş, sabrınızı yokluyorlar )
* Tasarımı siz halledin, ona göre bakar değişiklik yaparız. (Baştan söyliyim bu iş 1 aya bitmez)

3D Proje Fiyatlarında görselleştirme işine, başlamadan nelere dikkat edilmelidir

* İşvereni araştırınız,daha önce iş verdiği kişilerle ile dialog kurunuz.
* İşverenler için, görselleştirme yaptıracağınız kişiyi araştırınız, referans çalışma isteyiniz, daha önce peşinatı alıp kaçmışmı inceleyiniz.
* Görselleştirme uzmanı için Paranın bir kısmını en azından yarısını peşin alınız.
* Tadilatları baştan konuşun, çok fazla tadilat var ise ücrete ekleneceğini belirtiniz
* Ücretin tamamını almadan görselleleri göndermeyiniz, görselleri gönderecekseniz bile en düşük çözünürlük olan 640 × 480’da resimler gönderiniz.(görsellerin tam ortasında logonuz olsun)
* İlk dialoglarınızda size iş yaptırıp para vermeyecek kişilerin muhabbetlerine örnek dialoglar aşağıda verilmiştir.
” Yok kardeşim o bizim tanıdık parayı verir”
“Abimin bir tanıdığı mimar, yamuk yapmaz düzenli alırız parayı”
” Mütahit abimiz sağlamdır, parayı geciktirdiği görülmedi”
“Bu işi yap , sürekli seninla çalışacağız”

Bu tür kelime oyunlarına gelmeyin, iş yapıyorsanız en az %50 sini peşin alarak işe başlayın.Tadilat olayınıda baştan konuşun, yoksa bu tadilatın sonu gelmez, render butonuna basana kadar hem tadilatla hemde lanet okumalarla işi bitirmeye çalışırsınız, kısaca iş ızdırap olur.

ÖNEMLİ UYARI : Yukarıda verilen ücretler en düşük taban fiyatlardır.Kendi iş kalitenize ve piyasada bulunduğunuz uzun sürelere göre fiyatları kendinizde belirleyebilirsiniz.

Bu fiyatların altında fiyat vermek piyasadaki görselleştirme ücretlerinin düşmesine neden olacaktır.Aynı zamanda sürekli çalıştığınız işvereninizle, ilk iş aldığınız kişiler arasındaki fiyatlar değişiklik gösterecektir.

Fiyat konusunda birçok kriter mevcuttur, ben ana temel öğeleri alarak konuya yaklaştım.Bu konudaki yorumlarınızı, aşağıdaki yorum kısmına sorarak devam ediniz.Kışkırtıcı,tahrik edici, konunun dışında farklı mevzulara çekilecek yorumlardan kaçınınız.Yapıcı olmayan ve olumsuz yorumlar silinecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=AByCG-I4kYU

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

24 Yorum

 1. Fiyat konusunda önemli bir nokta da işin biraz da kendi aralarında resmileşmesini sağlayan taraflar arasındaki yazılı sözleşme. Çünkü konuşulanları işveren hemen unutur çıkarı neyse öyle söyler herhangi bir durumda buraya yazmışız imzalayıp kabul etmişsiniz diyip kendinizi sağlama alma şansınız oluyor. Tadilat konusu önemli ben genelde projeye tek tadilat yapılır diye koyuyorum proje detayına göre teslim süresine gün olarak ekliyorum. Bu iç mekan dış mekan ve proje detayına göre değişiyor tabi. Ek tadilatlar içinde fiyat belirtiyorum…

  1. Yazılı sözleşme arada, eğer ticari bir kurumsallaşma yoksa yani görselleştirme yapan kişinin firması yoksa yazılı sözleşmenin pek bir ciddiyeti kalmıyor diye biliyorum.Arada geçen mailler tutanak olarak gösterilip hak aranabiliniyor.O yüzden sosyal medya harici mail ile iletişim kurmakta fayda var.

   1. Firmalar bu sözleşmeyi avukatlarla birlikte hazırlıyor zaten, kanunlar çerçevesinde oluyor benim kasettiğim fiyatın ve yapılacak işin ( iç dış kaç görsel kat planı vs. vs. ) yazıya dökülerek karşı tarafında istekleri doğrultusunda tek sayfalık bir tutanak iş görebiilir düşüncesindeyim. ama konumuz fiyatlandırma tabi…Herkesin aklındaki sorulara cevap olmuşşsunuz hocam. teşekkürler..

 2. belirttiğiniz o rakkamlar o kadar düşükki … 400-500 tl lerle çalışan bir insan bu işe ömrünü verir ama borçtan kurutlamaz ve gitgide araştırma yerine gününü kurtarmaya çalışır. Bu rakkamlarla iş yapan biri orjinal program kullanamaz. kaçak programlada reklamanı yapamaz.yaparsa firmalar kapılarına yapışır. dolayısıyla karnını doyururlar ama aile geçindirmek işi büyütmek filan hayal ötesi şeyler olur. ekipmanlarını değiştiremez ve teknolojidende gerikalır. tavsiyem, hiç olmazsa 400 500den yapacaksada hiç olmazsa en az 4-5 perspektif garantili çalışma koşulu arasınlar.hayatınızı heba etmeyin ..

  1. İhsan bey bu şekilde bir cevap geleceğini biliyordum o yüzden yazının sonunda en düşük minumum fiyatlar olarak nitelendirdim.Zaten piyasada 10 sene çalışan aktif bir görselleştirme uzmanı ile, 6 ay çalışan arasında mutlaka fiyatlandırma farkı olacaktır.

 3. Ben 4 daireli 5-6 kat apartmanı 3 günde teslim ediyorum. Peyzaj olarak ps den yararlanıyorum. Sizce 500 TL az mı ? çok mu? 2 adet render dahil.

  1. Çok az. Hem de çok az. Yukarida arkasin dediği gibi karın tokluğuna. Günlük 150 lira aylik 4500 eder. Ne teknolojiyi takip edebilirsin, paran yetmez nede yaşayabilirsin…. Çok az… Çok..

 4. Merhaba yazınızı şimdi okuma fırsatı buldum da biz çizgi film animasyon ögrencileri olarak grafik ve mimari görselleştirme işine girmek istiyoruz küçük bi ofis tarzında fakat yukarıda tabir ettiginiz gibi merdiven altı bir iş çıkarmak istemiyoruz.Kaliteli işler kaliteli paralar almak istiyoruz.Bu durumda biz piyasada referans kazana kazana gitmek durumundayız bu sebepten dolayı ilk sefer gelen müşterilere vereegimiz fiyatlar nasıl olmalıdır

  1. Merhaba, yeni veya eski kullanıcıların mutlaka referans çalışmaları olmalıdır.Referans çalışması olmadan bir firmaya veya iş alacağınız işverene kendinizi kanıtlamanız zordur.Öncelikle kısa kısa animasyonlar ile kendinize bir pörtföy oluşturmalısınız.Daha sonra saniye bazında fiyat teklifi verebilirsiniz.

 5. Ufuk Bey merhaba öncelikle elini sağlık çok güzel içerikli bir yazı.Sizinle telefonla irtibata geçmemiz mümkün müdür?Fiyatlar 2015 fiyatı gibi duruyor.İsteyim şu portföyümüzü size gösterip sizin vericeğimiz fiyatlarla ilgili görüşünüzü merak ediyorum.Yardım ederseniz çok sevirinim.

 6. Arkadaşlar Merhaba,
  New York Üniversitesi İşletme eğitimli elektrik mühendisiyim. Uzun seneler ABD’de yaşadıktan sonra 2011’de Türkiye’ye döndüm. SMM olarak 5 yıl yapı sektöründe hizmet verdim, halen yapı denetim sektördeyim. Malesef, ülkemizde hiç bir mesleğin saygınlığı ve karşılığı olmadığı kanaatindeyim. Sektörün dışında biri olarak “3D Modelleme, Render ve Animasyon” konu başlıkları ile yurt dışına proje üretmek” konusunda çalışmalar yapmak istiyorum. Düşüncenin gerçekleşme ihtimali üzerine görüşlerinizi bekiyorum.

  Sizce

 7. söz konusu tadilat dedikleriniz, tasarım sürecindeki beğendirme aşamasında bide şöyle denesek gibi şeyler mi ? yoksa tamamlanmış proje üzerine yapılan tadilatlar mı onu kavrayamadım ?

  1. Beğendirme aşaması diye birşey yok aslında, beğendirmeye kalkarsanız o işin sonu gelmez, müşteri sizden 100’lerde render alır, sizde işin başınd çürürsünüz. :))
   Baştan konuşup en son final projesini almaya bakın ve max 2 tadilat verin, daha fazlası için ücret talep edeceğinizi baştan belirtin.
   Tamamlanmış proje üzerinden bitti tamam denildikten sonra tekrar tadilat gelirse extra ücrete tabidir oda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????