3D Proje Fiyatları

3d proje fiyatlari

3d proje fiyatları konusunda  yeni başlayanların fiyat konusunda farklı görüşler belirtmesi veya bu konuda resmi bir kaynağa bağlı olmayan fiyatlandırma, piyasada farklı algılara sebebiyet vermektedir.

O yüzden hem bu sektörde  (1997’den beri) içinde olan biri olarak bu fiyatlandırma açısından kendimce birşeyler yazmak istiyorum.

Tabi fiyat konusunda herkes bazı kriterleri esas alarak kendince bazı fiyatlar belirlemişler, bu bazı konularda sorunlara yol açmaktadır.Bu konu içerisinde hem yıllardır bu sektör içinde çalışan kişilerle hemde kendi deneyimleri ekleyerek size 3d proje fiyatları konusunda bazı değerler çıkartacağım.

Bu konuda Türkçe video bulamadığım için bu videoyu ekliyorum, yazının en alt kısmından izleyebilirsiniz.

2015 yılına ait bir konu olduğu için makale güncellenmiştir.BU KISIMA TIKLAYARAK YENİ GÜNCEL MAKALEYİ OKUYUNUZ

Instagramdan takip etmek için TIKLAYIN
Facebook sayfam için TIKLAYIN

3D Proje Fiyatları neye göre belirlenmeli ?

3d proje fiyatları konusunda hem saat ücreti olarak hemde m2 başına fiyat belirleyebilirsiniz.Saat başı ücretin bizim ülkemizde pek kullanılmadığını ve özellikle Amerika gibi ülkelerde yaygın olduğunu gördüm.Görselleştirme konusunda m2 başına minumum 10TL maximum 20TL Olarak fiyat vermelisiniz.

Bazı özel durumlarda bu m2 bazını esas almak fiyatların çok yüksek çıkmasına neden oluyor, mesela bir cam balkon görselleştirmesi veya ufak bir çocuk odasını ele aldığımızda bu fiyatların bariz derecede yüksek çıktığını göreceksiniz.

Bu yüzden size ortalama olarak bazı piyasa değerleri vereceğim bu fiyat değerlerini sizlerde kullanabilirsiniz.Aynı zamanda peyzaj projelerinde devasa boyutlardaki projelere m2 bazlı verilen fiyatlar çok uçuk rakamların çıkmasına neden olmaktadır.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Sketchup Peyzaj Eğitim Seti

3D proje fiyatları İç mekan ve Dış mekanda ortalama ne olmalıdır ?

Yukarıdaki m2 bazlı fiyat sistemi eğer sizin çalıştığınız işveren ile aranızdaki parasal konulardaki işleyişin önüne geçiyorsa yani fazla geliyorsa, piyasada kullanılan bu farklı örnekleri kullanabilirsiniz.

Örnek olarak 3d proje fiyatları konusunda bir iç mekanda çocuk odasının görselleştirmesini yapıyorsanız, minumum 600TL olarak belirleyebilirsiniz.Bu fiyat piyasadaki taban fiyat olarak , yeni iş yapanlar için gösterilebilir.

Görselleştirme ile uzun süre çalışan kişilerin belirlediği fiyat birimleri bunun çok üsünde olacaktır..Görselleştirme sırasında bu 600TL fiyat birimine 2 adet render karesini ekleyebilirsiniz.

Eğer sizden daha fazla render karesi isteniyorsa render kare başına 100TL ekleyebilirsiniz.Aynı zamanda burada önemli bir hususdan bahsetmek istiyorum , görselleştirme yapan kişiye bitmemiş projenin verilmesi ve ardından sürekli gelen tadilatlar.Bu tadilat konusunu, işin başında konuşmaya ekleyin ve kendinize 2 veya en fazla 3 değişiklik hakkını tanıyın.

Daha üst değişiklikler için extra ücret talep etmelisiniz ,yoksa değişikliğin ardı arkası gelmez ve yaptığınız işi lanet okumalar ile bitirmeye çalışırsınız, ne aldığınız paradan , nede yaptığınız işten zevk alırsınız.Belirlemiş olduğunuz 3 değişikliğin ardından, her revizyon için 200TL belirleyebilirsiniz.

3d proje fiyatları konusunda Dış mekanda ise örnek vermem gerekirse 5 katlı bir yapının ortalama fiyatı 1000TL den başlar, işin içine peyzaj kısmı girerse 500TL  peyzaj (peyzaj derken ufak bir park ve havuz) için ekleyebilirsiniz.Bu fiyat detaya göre değişiklik gösterir.

İç mekan çalışmalarına göre, dış mekan çalışmaları daha fazla efor ve zaman isteyen bir iştir.Bu yüzden detaylar arttıkça fiyatlar da bu kademeye göre artabilir.Burada iç mekanda olduğu gibi 2 adet üzeri render karesinde, render kare üzerine fiyat eklemeli ve tadilatlar konusunda hassas olmalısınız.

Yeni başlayanların dikkat etmesi gereken kriterler ;

Özellikle yeni başlayanların bazı dikkat etmesi gereken kriterleri bu kısımda belirttim.

Yurtdışında 3D Görselleştirme Fiyatları

3d proje fiyatları konusunda yaptığım araştırmalarda, Amerikada saat başına çalışmanın yaygın olduğunu gördüm, burada saat başına 15-20 dolar arası bir rakamlardan bahsediliyor.Rusyada ise görselleştirme aşamaları yapıların farklılıklarına göre 600 dolar ve 1500 dolara kadar gidiyor.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Unreal Engine Mimari Görselleştirme

Animasyon Fiyatları

Animasyon fiyatlarında işler biraz daha farklı işliyor diyebilirim, burada hem sabit kamera hareketi ve karakter hareketleri ön plana çıkıyor.

Eğer sadece kamera hareketi ile animasyon yapılıyorsa, saniye başı 15TL ile 30TL arasında bir fiyat verilmelidir.Genelde mimari görselleştirme ile uğraşan kişilerin yaptığı animasyon hareketi budur.

Fakat  insan veya farklı objeleri hareket ettirmeye dayalı bir animasyon yapıyorsanız, saniyesi 100TL’ye varan fiyatlar söz konusu.(animasyon ve çizgi film piyasasına yönelik)

3D Proje Fiyatları  ve diğer konu … Görselleştirme Uzmanı Tasarım yaparmı ?

Burada önemli bir konuya değinmek istiyorum, görselleştirme yapan kişinin Tasarımla bir ilgisi yoktur, yani siz hem tasarım hemde görselleştirme yaptıracaksanız şayet ,yanlış kişilerle iletişim halinde olduğunuzu belirtmek isterim.

Eğer bir iç mekan tasarımı yaptırmak istiyorsanız, iç mimar ile iletişim halinde olmalısınız.Görselleştirme yapan kişilere tasarım yapın dediğinizde, o iş artık işin içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Eğer siz tasarım işine girecekseniz bu iş bitmeyecek demektir.Aynı zamanda tasarım yapan kişininde , hem tasarım yapması hemde kaliteli görsel çıkarması çok büyük bir efor sarfetmesine neden olacaktır.

Bu seferde ortaya harcanan enerjinin büyük kısmının tasarıma harcanması, 3d konusunda kalitesiz görsellerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.Burada işverenlere şunu söylemek istiyorum, tasarımı tasarımcıya (mimar veya endüstriyel tasarım uzmanına), görsel kaliteyide görselleştirme uzmanına vermeleri.

Piyasada görselleştirme uzmanına gelen Şu tip dialoglarla karşılaşabilirsiniz;

* Renkleri siz belirleyin daha sonra tekrar bakarız ( önü açık bir durum, asla bitmeyecek işler arasında)
* Renderları gönderin , birkaç doku ile denemeler yapalım ( ne istediğini bilmeyen ve önceden çalışma yapılmamış bir iş, sabrınızı yokluyorlar )
* Tasarımı siz halledin, ona göre bakar değişiklik yaparız. (Baştan söyliyim bu iş 1 aya bitmez)

3D Proje Fiyatlarında görselleştirme işine, başlamadan nelere dikkat edilmelidir

* İşvereni araştırınız,daha önce iş verdiği kişilerle ile dialog kurunuz.
* İşverenler için, görselleştirme yaptıracağınız kişiyi araştırınız, referans çalışma isteyiniz, daha önce peşinatı alıp kaçmışmı inceleyiniz.
* Görselleştirme uzmanı için Paranın bir kısmını en azından yarısını peşin alınız.
* Tadilatları baştan konuşun, çok fazla tadilat var ise ücrete ekleneceğini belirtiniz
* Ücretin tamamını almadan görselleleri göndermeyiniz, görselleri gönderecekseniz bile en düşük çözünürlük olan 640 × 480’da resimler gönderiniz.(görsellerin tam ortasında logonuz olsun)
* İlk dialoglarınızda size iş yaptırıp para vermeyecek kişilerin muhabbetlerine örnek dialoglar aşağıda verilmiştir.
” Yok kardeşim o bizim tanıdık parayı verir”
“Abimin bir tanıdığı mimar, yamuk yapmaz düzenli alırız parayı”
” Mütahit abimiz sağlamdır, parayı geciktirdiği görülmedi”
“Bu işi yap , sürekli seninla çalışacağız”

Bu tür kelime oyunlarına gelmeyin, iş yapıyorsanız en az %50 sini peşin alarak işe başlayın.Tadilat olayınıda baştan konuşun, yoksa bu tadilatın sonu gelmez, render butonuna basana kadar hem tadilatla hemde lanet okumalarla işi bitirmeye çalışırsınız, kısaca iş ızdırap olur.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Sketchup Dosyasında Verimli Çalışmak için Yapılması gerekenler

ÖNEMLİ UYARI : Yukarıda verilen ücretler en düşük taban fiyatlardır.Kendi iş kalitenize ve piyasada bulunduğunuz uzun sürelere göre fiyatları kendinizde belirleyebilirsiniz.

Bu fiyatların altında fiyat vermek piyasadaki görselleştirme ücretlerinin düşmesine neden olacaktır.Aynı zamanda sürekli çalıştığınız işvereninizle, ilk iş aldığınız kişiler arasındaki fiyatlar değişiklik gösterecektir.

Fiyat konusunda birçok kriter mevcuttur, ben ana temel öğeleri alarak konuya yaklaştım.Bu konudaki yorumlarınızı, aşağıdaki yorum kısmına sorarak devam ediniz.Kışkırtıcı,tahrik edici, konunun dışında farklı mevzulara çekilecek yorumlardan kaçınınız.Yapıcı olmayan ve olumsuz yorumlar silinecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=AByCG-I4kYU

22 Comments

 1. salih ustaoğlu 17 Kasım 2015
 2. SAMET 17 Kasım 2015
  • ufuk 17 Kasım 2015
   • SAMET 17 Kasım 2015
    • ufuk 18 Kasım 2015
 3. Kenan Çakır 17 Kasım 2015
 4. Emir Akdemir 17 Kasım 2015
  • ufuk 18 Kasım 2015
 5. ihsan 17 Kasım 2015
  • ufuk 18 Kasım 2015
 6. mert 25 Aralık 2015
  • Demir 25 Mart 2018
  • Halil 17 Ocak 2019
 7. rasih 20 Mart 2017
  • Ufuk Sen 20 Mart 2017
   • rasih 21 Mart 2017
 8. Ufuk Sen 1 Temmuz 2017
 9. halil 6 Şubat 2018
  • UFUK ŞEN 6 Şubat 2018
 10. M.Yalçın 30 Temmuz 2018
 11. uğur 30 Mart 2019
  • UFUK ŞEN 2 Nisan 2019
 12. Pingback: 3D Proje Fiyatları 2019 | 3D Eğitim 5 Nisan 2019

Aşağıdan Soru sorup, cevap alabilirsiniz...