3D Görselleştirme

Üç boyutlu programlardan Para Kazanmak ?

Yüksek Kaliteli Dokular

Üç boyutlu programlarÜç boyutlu programlardan para kazanmakla ilgili grubumuzdan ve sitemizin yorumlar kısmından bir çok soru gelmektedir. Bu soruların cevaplarını bu makale içerisinde detaylı olarak bulacaksınız. 3D görselleştirme alanında para kazanmak biraz zahmetli bir durum olsada , bu işe gerçekten zaman ayırarak çalışanlar için çok uzak bir durum değildir.

Öncelikle bu işe yeni başlamış arkadaşlara bir önerim var , eğer bu işten kısa sürede para kazanmayı bekliyorsanı, biraz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Çünkü bu meslekte sadece Üç boyutlu programları kullanmak yeterli olmuyor.

Yeni başlayan bir kullanıcı Üç boyutlu programlarda işin aslını ve tekniğini öğrenmeden hemen para kazanmayı düşündüğü için , bu mesleke 1-0 geride başlıyor.

Bu düşünce kullanıcının programı yeterli düzeyde öğrenmesini engellediği için, ortaya kalitesiz 3D Görselleştirme ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Özet olarak direk para kazanmayı düşünmek ,kullancının gelişmesini engellemektedir.

Üç boyutlu programlarda  kaliteli iş çıkarmak için ,sadece programın öğrenilmesi yeterli olmamaktadır.Gözün eğitilmesi, renk bilgisi, ışık bilgisi, malzeme bilgisi ve iç güdüsel olarak bazı hissiyati özelliklerin sizde bulunması gerekmektedir.

Sadece programı öğrenmek, sadece size gördüğünüz objeleri modellemenize fayda sağlar.(bu zaman bile uzun bir süreçtir)

Bu bilgilerin öğrenilmesi ve bu özellikleri kazanmak ne kadar sürede olur ?

Hepsini aşağıdaki maddeler ile görelim.

Ne kadar sürede Üç boyutlu programlardan para kazanılır ?

Bu soru grubumuz da ve sürekli bize özelden sorulan soruların başında gelmektedir.Bu soru sorulduğunda,  soran kişinin kendini geliştirmesi biraz gecikir, çünkü bir işe eğer para odaklı bakarsanız , ilerlemeniz de  o derece yavaş olur.

Eğer bir işi severek kendinizi eğitirseniz, çok zevkli hatta eğlenceli bir şekilde işlerinizi yapabilirsiniz. Bu şekilde hem sevdiğiniz işi yapar hemde para kazanabilirsiniz.

Eğer benden bir süre isterseniz, yıl bazında minumum 3 yıl içerisinde, sizin ufaktan para kazanmanızı sağlayacak bir süre olabilir.Olabilir diyorum çünkü, yukarıda bahsettiğim gibi sadece program bilmek sizin bu işten para kazanmanıza yeterli değildir.

Aynı zamanda yeterli çevreyi kazanmak ve güven sağlamakta en az bu kadar bir süreyi bulacaktır.

Öğrenci arkadaşlarında bu tip sorularla bizlere geldiklerini ve öğrencilik dönemlerinde bu işi ek iş haline getirip, hem öğrenciliği hemde bu işi öğrenmeye çalıştıklarını görüyoruz.

Tabi bu işi bu şekilde yapan kişilerin çoğu ya okulu bitiremiyor, yada ömürlerinin 4 yılını, 10 yılmış gibi yaşayarak okulu bitirmeye çalışıyorlar. Genelde erkek öğrencilerde bu dönemlerde saç beyazlaması ve saç dökülmesi çok görülmektedir. 😀

Zaman olayında şunu unutmayın, sebat gösterin ve herşeyin bir zamanı olduğunu unutmayın. Eğer bu işi severek yapıyorsanız, sıra sizede gelecek ve sizde zamanla bu sektör içerisinde yer alacaksınız.

Üç boyutlu programlardan, Para Kazanmak için neler yapmalıyım ?

Öncelikle Mevlana sabrına benzer bir sabırla hareket etmelisiniz.Sabır bu işin temel kuralıdır.Bu iş üzerinde yıllarca çalışıp, yeterli kaliteyi oluşturamayan arkadaşlarımız vardır.

Bunun en büyük sebebi ise ,hem öğrenme zamanıyla hemde çalışma disiplini ile yeterli sabrı gösterememelerinden kaynaklanmaktadır.

Yeterli sabır demek işlerin yarıda bırakılmaması, sabunlama yapılmaması ve en çok detaya sahip proje demektir. 3D’de bu maddelerin üzerinde durmayanlar sürekli aynı işleri ve eksik projelerle sadece kendilerini tekrar edip dururlar.

Bu işten para kazanmak için ilk olarak kendinizi eğitmelisiniz.Eğitim olayınıda belirli bir strateji ile yaparsanız bu iş içerisinde 3 yıllık bir zaman diliminde çok iyi işler çıkarırsınız.

İyi bir strateji diyorum çünkü, nasıl bir kitabın ön sözü ve açıklamasını okumadan , işin orta kısmından ve sonunda başlarsanız, hiç bir zaman anlatılmak isteneni anlayamazsınız.

Bütün işlerde olduğu gibi bu iştede ilk olarak işin temel kısmından başlayarak, ilerlemek size doğru sonuca ulaştıracaktır.

Üç boyutlu programlarda Eğitim nasıl olmalı ?

3D eğitim alırken 3 türlü yaklaşım, sizin hızınızı belirler.

İlk olarak yukarıda bahsettiğimiz gibi kendi yaklaşımınızla ilerlemeniz , sizin neyi nerden başlayacağınızı bilmemeniz, sizin ilerlemenizi yavaşlatır. 6 Aylık zaman diliminde alacağınız 3D eğitim, 2 katı bir süreye çıkar.

Youtube ve benzeri platformlarda her ne kadar video ve farklı içerikler bulsanız da, sıralama ve belirli bir öğretme düzeni olmadığı için, işi ortasından başından ve sonundan devam ettiğinizden dolayı, yeterli temel eğitimi alamazsınız.

Kendi kendine öğrenme kısmında, ufak modellerden başlayarak ilerlemeye devam ediniz.Bu önemlidir. Çünkü büyük modeller sizin enerjinizi ve öğrenme aşamalarını geciktirir.Aynı zamanda motivasyonunuzu da düşürür. Bu eksik motivasyon zamanla bu işi bırakmanıza neden olur.

Her nekadar kendi kendinize öğrenme sürecine devam etsenizde, Autocad projelerindeki , mimari projeleri okuma konusunda sıkıntılar yaşayabilir.Bu konuda takılabilirsiniz.Bu konuda size bir tavsiye verebilirim.Mimari bürolarda ücretsiz olarak çalışmayı teklif edip, proje konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İkinci öğrenim şekli ise, Eğitim dvd leri ve 3D eğitim setleri almaktır.Eğitim setleri sizin ilerlemenizi hızlandırır.Sizin gideceğiniz yola ışık tutan sistemler olarak düşünebiliriz.

Üç boyutlu programlar için Eğitim setleri ne zaman alınmalı ?

Piyasada çok farklı 3d eğitim setlerinden bulabilirsiniz.Bu konuda bizimde eğitim setlerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Eğitim setlerinde ister başlangıç aşamalarında olun, ister orta seviyede olun, her zaman başvuracağınız kaynaklardır.Genel olarak eğitim setlerinde büyük emek ve zaman vardır.Bizim hazırladığımız eğitim setlerinin en düşüğü 3 aylık bir zaman diliminde hazırlanmaktadır. Bizim Eğitim setlerimizde ise Sketchup Vray, Peyzaj Eğitimi, Profesyonel modelleme gibi eğitim setlerini bulabilirsiniz.

Eğitim setlerinde kafanızdaki birçok soru işaretlerin cevaplarını bulursunuz.İyi hazırlanmış bir eğitim setiyle, öğrenme zamanınızı %50 oranında kısaltıp kaliteli görsel oluşturma aşamalarına geçebilirsiniz.

Üç boyutlu programlar için Özel Ders Alınmalımı ?

3D Eğitimin diğer aşaması ise, Özel eğitimdir. Özel eğitim için zamanınız varsa, sizin gelişmenizdeki en öneli faktörlerden biridir.

Eğitim seti paketlerinin online desteği yok ise, özel eğitim konusunda eğitim alacağınız kişiye sorular sorup ilerleyebilirsiniz.

3D Özel eğitimin en önemli hususu, eğitim alacağınız kişidir.Bu konuyu çok iyi analiz ederek, eğitim alacağınız kişinin referansları ve daha önceki ders verdiği kişilerle konuşmanız sizin iyi bir eğitimci ile çalışmanıza olanak tanıyacaktır.

Aynı zamanda özel eğitim alacağınız kişinin, Üç boyutlu programları ,proje okuma ve proje ile ilgili diğer konularda bilgili olup olmadığını mutlaka sorunuz.

Özel eğitimin tek dezavantajı yüksek fiyatlarıdır. Çünkü yıllarca kendini geliştirmiş kişilerden özel eğitim almanız , eğitim verecek kişinin yıllar süren tecrübesini size aktarması ile fiyat değişkenlik gösterecektir.

Genelde özel eğitim fiyatlarında saat ücreti 150TL den 500 tl ye kadar bir meblağ kullanılcıya sunulmaktadır.

Not: Bazı eğitimcilerin fiyatları bu verdiğim fiyatlardan farklı olabilir.

Bu konuyla bağlantılı olarak şu makaleleride okuyabilirsiniz ;

Görselleştirmede Başarılı Olmak için neler yapılması gereklidir ?
Kaliteli görsel aşamaları için önemli tüyolar
3D Görselleştirme
Mimari Görselleştirmede Portföy Neden önemlidir ?
Ücretsiz Sketchup Eğitimi

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Merhabalar Ufuk hocam.3d tasarım sektöründe Türkiyede öncü olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????