3D Programlar3ds MaxSketchup

3ds Max ve Sketchup Arasındaki Farklar

Yüksek Kaliteli Dokular
3ds Max ve Sketchup
3ds Max ve Sketchup

Bu makalemizde sizlere 3ds Max ve Sketchup arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

Piyasada, 3D ve grafik tasarım için bir sürü yazılım bulabilirsiniz. Ancak hem performans hemde kalite bakımından sizin işlerinizi verimli şekilde yapabilmeniz için bir yazılımı veya birkaç yazılımı bir arada kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere 3D Tasarım ve görselleştirme konusunda en çok kullanılan programlardan olan Sketchup ve 3Dsmax’in artı ve eskilerine değineceğiz.

Aslında size burada şu veya bu programı kullanın gibi, program fanatikliği yapan yazılar yazmak yerine ,programların özelliklerinden bahsederek, program seçimini sizlere bırakacağız.

Programların Üreticileri hakkında ?

Autodesk,  popüler olan Autocad ,3dsmax gibi programların geliştirilmesini yapan firmadır. Autodesk nedir ? isimli makalemizde bu konuya detaylıca değindik. O kısımdan okuyabilirsiniz.

Trimble firması tarafından satın alınan “Sketchup” daha önce “Google Sketchup” olarak isimlendiriliyordu. Google dan satın alım sonrası, ismi sadece sketchup olarak değiştirildi.

Her iki programında piyasada derecelendirmeleri,neredeyse aynı olduğundan pazardaki en büyük iki yazılım 3ds Max ve Sketchup‘dir. 

3ds Max ve Sketchup arasındaki Temel Farklar

Her iki programda Görselleştirme ve Tasarım konusunda popüler programlar içindedir.

Her ikisi de (3ds Max ve Sketchup) göz önüne alındığında, bu yazılımın müşterinin memnuniyet sonuçlarına baktığımızda , Sketchup’in% 97 ve 3ds Max’in% 98 alacağı bir piyasadan bahsediyoruz.

Burada% 1 fazla fark oluşturmuyor, ikisi de kullanıcılar arasında eşit derecede popüler görünüyor.

Her ikisi de (3ds Max vs Sketchup) bu yazılımlar Windows ve Mac’te mevcuttur.

Sketchup Özellikleri

Programların teker teker tüm özelliklerine girdiğimizde liste gerçekten uzayıp gidecektir. Onun yerine Temel ana özellikleri yazmamız daha iyi olacaktır.

3D modeller ve 2D Proje çizimleri için detaylı araçlar sunması.
Katman yöneticisi ve modelleme araçlarını sunması.
Doku, ışık efektleri ve Animasyonlar gibi bazı araçların içerisinde standart gelmesi.
Kolay kullanım, öğrenim süresinin kısa olması
Hataların çok kolay düzeltilebilmesi, tadilat için en iyi çözümleri sunması
Mimari Görselleştirme ve Mimari tasarımda en çok tercih edilen program olması

https://www.youtube.com/watch?v=izKoxSyDZco

Autodesk 3ds Max’in özellikleri

 1. Genel animasyon araçlarına ve hareket yollarına sahip olması
 2. Parçacık simülasyonu.
 3. 3d render, Sahne dönüştürücü, Varlık kütüphanesi, Saç ve Kürk değiştirici ve yüksek DPI Ekran desteği gibi bazı detaylı özellikler.
 4. Bir nesnenin yüzey alanına odaklanmamıza izin veren mesh ve yüzey modellemesini yapabilmesi
 5. İçinde spline iş akışları, harmanlanmış kutu haritası ve Fiziksel kameralar bulundurması.
https://youtu.be/gOOHIAW8V2k
 • Sketchup, 3ds Max’e kıyasla kullanımı ve kullanımı kolaydır. Müşterilerin ve çoğu kullanıcının Sketchup Kullanıcı Arayüzünü beğenmesi ve başlangıç ​​için eğitime ihtiyaç duymaması en büyük artılardan biridir.
 • Herhangi bir hata veya herhangi bir sorunla karşılaşırsak, Sketchup sadece çevrimiçi olarak Live desteği sağlar.3ds Max de ise, kullanıcı bir hata veya herhangi bir sorunla karşılaşırsa, o zaman canlı destek, müşteri hizmetleri desteği, e-posta ve iletişim desteği ve ayrıca daha fazla canlı eğitim sağlanır.
 • Küçük ölçekli endüstrilerde, bu iki ürün eşit miktarda pazar yakalamaktadır, ancak eğer girişimci veya büyük seviye endüstrileri göz önüne alırsak, 3ds max öne çıkmaktadır. 

  3dsmax’i alt kısımdaki linkten indiriniz.

  https://www.autodesk.com.tr/products/3ds-max/free-trial

Sonuç – 3ds Max – Sketchup

Sonuç olarak, bugünün dünyasında kendinizi tek bir yazılımla sınırlandırmamız yanlış olacaktır. Kendi yetenekleriniz ve işinizin getirdiği ölçüler doğrultusunda birden fazla programı öğrenmeniz , kendi işinizin kalitesi bakımından önem taşımaktadır.

Dünyaca ünlü bir çok firma , modellerini Sketchup ile modelleyip geri kalan render kısımlarını 3dsmax ile yapmaktadırlar.

Hem sketchup’ın hızlı ve temiz modelleme özelliklerinden faydalanıp, hemde 3dsmax’in render özelliklerini kullanarak, her iki programdan ideal bir şekilde faydalanmaktadırlar.

Üst kısımda yaptığımız 3ds Max ve Sketchup arasında yaptığımız karşılaştırma sonucunda, bir kullanıcı eğlence sektöründe iş yapıyorsa ve animasyon konusunda etkili olmak istiyorsa 3dsmax yazılımını seçebilir.

Öte yandan, kullanıcı modelleme, tasarlama, yeni şeyler yapma ile ilgileniyorsa Sketchup’ı seçmesi gerekir. Çünkü öğrenmek için çok fazla zaman harcamak zorunda değildir.

Her iki programında kaliteli görselleştirme alında, kendi içerisine ekleyeceğiniz render motorları olduğu için, çıkan kaliteli sonuç kişinin kendi becerisi ve bu işe ayırdığı zamanla orantılıdır.

Bu makaleyle ilgili diğer konuları buradan okuyunuz ;

3Dsmax 2020 özellikleri
Autodesk nedir ?
Sketchup ve Blender karşılaştırması
Mimarlar için en iyi programlar
Görselleştirmede en kolay render motorları

https://www.youtube.com/watch?v=SJ62wsP2Y-k

 

Düzgün ve Kaliteli 3D görselleştirme hizmetleri için bizimle çalışabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz konularda , profesyonel bir şekilde bizimle çalışmak isterseniz eğer projelerinizi [email protected] adresine yollayabilir ve anında geri dönüş alabilirsiniz.

3D görselleştirme3D mimari proje ve 3D mimari konularında bizimle yüksek kalite görseller için çalışma içerisinde olabilirsiniz. Projelerinin kaliteli görsel halinde sizlere sunuyoruz.Tek yapmanız gereken üst kısımdaki mail adresinize projelerinizi göndermeniz yeterlidir.

İnstagramdan takip etmek için Tıklayınız

 

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????