Sketchupda Performanslı Çalışmak için Yapılması gerekenler

Sketchupda Performanslı Çalışmak için, hem donanımsal olarak hemde program içerisinde bazı kriterlere göre çalışmak gerekiyor. Burada anlatacağım bazı kısımlar ise, daha önce hiç karşılaşmadığınız durumlar ve size ilginç gelen ama çözüm olan kısımlardır.

Öncelikle Sketchup programı yüksek poligon konusunda sıkıntılı bir programdır.Her ne kadar eski sürümlerden yeni sürümlere kadar dosya boyutundan dolayı rahatlamalar olsada, yinede model sayısı arttığı zaman yani dosya boyutunuz 350mb’tın üzerine çıktığında sıkıntılar başlıyor.

Donanımsal olarak Sketchupda Performanslı Çalışmak

İşin donanım kısmında ilk olarak , yeni ve güncel sürümlerde sketchup 2017 ve sonrasın da iyi bir ekran kartı kullanmanız gerekiyor. En azından ortalama bir ekran kartıda işinizi görecektir.

Genel olarak laptoplarda hem anakart hemde dahili olarak 2 ekran kartı bulunur. Bunlardan anakart üzerinde olanı, sketchup’ın çalışmasına engel ve performans bakımından çok düşük kartlardır. Diğeri ise verimli olan yani yüksek güçlü ekran kartlarıdır.

Bu yüzden İlk açılışta program üzerinde sağ tıklayıp Yüksek performanslı ekran kartı üzerinden çalıştır demelisiniz (aşağıda görseldeki gibi).Bunu yapmazsanız eğer, herzaman düşük güçlü ekran kartıdan açacaktır programı. (takılmaların büyük çoğunluğu çözer)

sketchup ekran karti

Birde bunlara ek olarak bazı laptoplarda düşük güç modunda çalışmak, programlarda sorunlara neden olmaktadır. Bilgisayarınızın 3D programlarda çalışırken düşük güç modunda olmadığına emin olunuz.

Aynı zamanda çok önemli ve kullanıcıların sorununu çözen Ekran kartının son sürüme güncellenmesi ve “Window preferences ayarlarından Open gl Hardware” tikinin kaldırılması sorunun çözümünde en büyük etkenlerden biridir. (sketchup 2016 ve alt sürümler için geçerlidir)

İyi bir ekran kartı kullananlar ise aşağıdaki kısmı işaretleyerek 4x,8x,16x yaparak daha kaliteli bir ortamda çizim yapabilirler.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Ücretsiz Programlarla Render almak

sketchup cizim

Yazılımsal Olarak Sketchupda Performanslı Çalışmak

Daha önce bir kaç konuda değindiğimiz konulara burada bir özet geçerek birkaç madde olarak değinmek istiyorum.

* Sketchup Layer sistemini kullanmak (rahat çalışmak , hızlı render alma için)
* Mümkün olduğunca hazır modellerden kaçınmak (dosya sisteminin küçülmesi için)
* Grup ve Komponent olayına dikkat etmek (düzenli çalışmak ve farklı programlara gönderimde sorun yaşamamak için)
* Mümkün mertebe kendi modellerinizi kendiniz çizmeniz. (poligon sayısını düşürür)
* Render motorlarına uyum için, indirmiş olduğunuz Sketchup Modellerini kaplamalarını yeniden atmanız.
* Sketchup Render konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız, farklı programlarda render almak.

 

0 Shares:
7 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
3d-egitim-setleri
Devamını Görüntüle

3D Eğitim Setleri

3D Eğitim Setleri konusunda Zaman Zaman aşağıdaki içerik şeklinde mailler alıyoruz. Bu şekilde eğitim veren ve içerik hazırlayanlara…
Üç Boyutçu
Devamını Görüntüle

Üç Boyutçu olmak veya olmamak

Üç Boyutçu 3D işleriyle uğraşan, aklı fikri 3D de kaliteli görsel , kaliteli ürün çıkartmaya çalışan kişilere denir.…
sketchup-indirme
Devamını Görüntüle

Sketchup İndirme

Sketchup İndirme konusunda grup adresimizden bazı arkadaşlarımızın özellikle bilgisayar konusunda teknik anlamda zayıf olan arkadaşlarımızın bu sketchup download…