3D ProgramlarSketchup

Sketchupda Performanslı Çalışmak için Yapılması gerekenler

Yüksek Kaliteli Dokular

Sketchupda Performanslı Çalışmak için, hem donanımsal olarak hemde program içerisinde bazı kriterlere göre çalışmak gerekiyor. Burada anlatacağım bazı kısımlar ise, daha önce hiç karşılaşmadığınız durumlar ve size ilginç gelen ama çözüm olan kısımlardır.

Öncelikle Sketchup programı yüksek poligon konusunda sıkıntılı bir programdır.Her ne kadar eski sürümlerden yeni sürümlere kadar dosya boyutundan dolayı rahatlamalar olsada, yinede model sayısı arttığı zaman yani dosya boyutunuz 350mb’tın üzerine çıktığında sıkıntılar başlıyor.

Donanımsal olarak Sketchupda Performanslı Çalışmak

İşin donanım kısmında ilk olarak , yeni ve güncel sürümlerde sketchup 2017 ve sonrasın da iyi bir ekran kartı kullanmanız gerekiyor. En azından ortalama bir ekran kartıda işinizi görecektir.

Genel olarak laptoplarda hem anakart hemde dahili olarak 2 ekran kartı bulunur. Bunlardan anakart üzerinde olanı, sketchup’ın çalışmasına engel ve performans bakımından çok düşük kartlardır. Diğeri ise verimli olan yani yüksek güçlü ekran kartlarıdır.

Bu yüzden İlk açılışta program üzerinde sağ tıklayıp Yüksek performanslı ekran kartı üzerinden çalıştır demelisiniz (aşağıda görseldeki gibi).Bunu yapmazsanız eğer, herzaman düşük güçlü ekran kartıdan açacaktır programı. (takılmaların büyük çoğunluğu çözer)

sketchup ekran karti

Birde bunlara ek olarak bazı laptoplarda düşük güç modunda çalışmak, programlarda sorunlara neden olmaktadır. Bilgisayarınızın 3D programlarda çalışırken düşük güç modunda olmadığına emin olunuz.

Aynı zamanda çok önemli ve kullanıcıların sorununu çözen Ekran kartının son sürüme güncellenmesi ve “Window preferences ayarlarından Open gl Hardware” tikinin kaldırılması sorunun çözümünde en büyük etkenlerden biridir. (sketchup 2016 ve alt sürümler için geçerlidir)

İyi bir ekran kartı kullananlar ise aşağıdaki kısmı işaretleyerek 4x,8x,16x yaparak daha kaliteli bir ortamda çizim yapabilirler.

sketchup cizim

Yazılımsal Olarak Sketchupda Performanslı Çalışmak

Daha önce bir kaç konuda değindiğimiz konulara burada bir özet geçerek birkaç madde olarak değinmek istiyorum.

* Sketchup Layer sistemini kullanmak (rahat çalışmak , hızlı render alma için)
* Mümkün olduğunca hazır modellerden kaçınmak (dosya sisteminin küçülmesi için)
* Grup ve Komponent olayına dikkat etmek (düzenli çalışmak ve farklı programlara gönderimde sorun yaşamamak için)
* Mümkün mertebe kendi modellerinizi kendiniz çizmeniz. (poligon sayısını düşürür)
* Render motorlarına uyum için, indirmiş olduğunuz Sketchup Modellerini kaplamalarını yeniden atmanız.
* Sketchup Render konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız, farklı programlarda render almak.

 

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

9 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

MERHABA ????