3D Görselleştirme

Render Sonrası Post Production

Yüksek Kaliteli Dokular

Render Sonrası Post ProductionRender Sonrası Post Production işlemleri , ham görüntünün Photoshop veya alternatif programlar sayesinde  işlenerek en son final görüntüsüyle sonuçlandırılmasına denir.Bu işlemler esnasında ışık, renk, contrast, ve sonradan eklenecek objelerin konumları ve sahneyle olan uyumları ayarlanır.

Bu işlemlere gelmeden daha önceki konularımız olan Modelleme, Kaplama ve Işık konularına mutlaka bakmalısınız.

Peki bu işlemleri yaparken projeye nasıl yaklaşmak gerekiyor ? Render öncesi hangi objelerin Photoshop’ta hangilerinin 3D programda eklenmesine daha önceden belirlemelisiniz.

Unutmayın Düzenli ve organize bir çalışma başarıyı getirir.

Render Sonrası Post Production

Aslına bu işlemlere başlamadan önce neler yapacağınızı render öncesi karar vermelisiniz.

Işık, renk, contrast ayarlamaları baskın hale getirmek için render sonrasında photoshop programına ihtiyacımız vardır. Render aldığınızda oluşan ham görüntü bu veya buna benzer programlar ile işlenmelidir.

Bu konuda ücretsiz olarak GİMP programınıda kullanabilirsiniz.

Bir diğer konuda sahneye eklenecek objelerin 3d model esnasında mı ? yoksa sonradan mı ekleneceğini önceden belirlemelisiniz. Yani önceden şuna karar vermelisiniz, araçları insanları ve ağaçları photoshopda ekleyeceğim.

Veya bunları 3D olarak eklerim , daha sonra
Işık, renk, contrast gibi ayarlamaları yaparım. gibi bir düşünce içerisinde planlama yapılmalıdır.

Bu durum %50 oranında kullandığınız 3D yazılım ve donanımla bağlantılıdır.

Eğer objeleri 3D olarak çalışma içerisinde kullanmak isterseniz bu durum donanımı zorlayacaktır.

Objeleri Render Sonrası Post Production işlemlerinde ekleyecekseniz, bu durumuda daha öncede belirlemeniz ve buna göre hareket etmelisiniz.

Çalışmaya eklenecek 2D elemanlarında önceden hazırlanarak veya hazır png sitelerinden verilen şablonları kullanarak, çalışmanıza uyarlamanız gerekmektedir.


Bu işlemlerde başarısız oluyorsanız 3D Eğitim Setlerimizden faydalanabilirsiniz.


Photoshop ve Render Sonrası Post Production işlemleri

Bu işlemler sırasında en çok kullanılan Photoshop programıdır. Bu işlemleri yapmadan önce kullanıcıların yapmış olduğu bir hatadan bahsetmek istiyorum.

Önemli not düşmek istiyorum illa photoshop kullanmayabilirsiniz, aslında hernekadar bu iş için en kolay photoshop programı olsada, piyasada mudaili programlar mevcuttur.

Öncelikli olarak bu işlemleri yapmak için Temel anlamda Photoshop programını öğrenmelisiniz. Bu konuyla ilgili Youtube kanalllarında bir çok video mevcuttur.

Eğer siz photoshop programı içerisindeki parametre ve komutların hangi amaçla kullanıldığını bilmiyorsanız, izlediğiniz veya eğitim aldığınız yerlerden
Render Sonrası Post Production işlemleri sırasında başarısız olursunuz.

İlk olarak temel photoshop eğitimi alıp kendinizi geliştirmelisiniz.Daha sonra bu öğrendiklerinizi,izlediğiniz Post Production videoları ile pekiştirip devam edebilirsiniz.

Unutmayın Temel Dersleri almadan, izleyeceğiniz tüm videolar için extra bir zaman kaybı yaşarsınız. Zaman konusu 3D görselleştirme içerisinde en önemli konulardan biridir.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????