Verimli Render Nasıl Alınır ?

render-nasil-alinirVerimli Render Nasıl Alınır konusu , aslında eski yeni tüm kullanıcıların kafasını karıştıran bir konudur. Verimli render alma konusunda  bizim yaptığımız bazı düzensiz çalışma şekilleri bizim render almamızı engellemektedir.

Render alma işlemleri ner ne kadar bilgisayarınızın sistem gücüyle alakalı olsada , bazı durumlara dikkat etmeniz sizin verimli render almanızı hızlandıracaktır.

Daha önceki yazımızda sketchup dosyasında verimli çalışma konusunda , detaylı bilgiler vermiştik. O konuya bakarak dosyalarda nasıl verimli çalışırsınız öğrenebilirsiniz.

Verimli Render Nasıl Alınır ? Nelere Dikkat edilmelidir ?

Verimli render almanın püf noktaları ;

a ) Dosyalarınızın belirli bir klasör altında olması
b ) Masaüstünüz çarşamba pazarı gibi dağınık olmaması, çünkü masaüstündeki tüm objeler ram tüketimini artırır.Her çalışma klasörler altında olmalı
c )Temp klasörünü zaman zaman boşaltmalısınız, internetten indirdiğiniz dosyaların bir kısmı burada saklandığı için, zamanla bu klasör şişer.
Bu klasörü C:\Windows\Temp altında bulabilirsiniz. Altındaki dosyaları silebilirsiniz.
Bazı dosyalar silinmez, onlar için endişelenmeyin.
d ) Yukarıda çalışma dosyalarınızın bir klasör altında olmasından bahsetmiştik, aynı şekilde kaplamalar, hdri, proxy dosyaları ve bu dosyaya bağlı tüm içerikler bu klasör altında olmalıdır.
e) Grup ve Komponent çalışma şekillerine dikkat ediniz.Sahnenin tamanın grup ve komponent olması ve explode olması arasında farklar çoktur.
f) Layerlı çalışma sistemi, bir obje üzerinde hızlı şekilde reder almanızı hızlandırır.
g) Skethcup veya Diğer 3d programlarda pluginlerin render hızını etkilemesi
yüzlerce plugin yüklemeyin sadece gerekli olanlar bulunsun.
Plugin seçimi konusunda bu konuyu okuyabilirsiniz.

Verimli Render Nasıl Alınır Konusuyla,  bağlantılı olarak aşağıdaki videoyu izleyerek farklı teknikleride izleyebilirsiniz.

Kaliteli Görsel nasıl oluşturabilirim videosu ;

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Kaliteli Görsel için: Kaliteli kaplama oluşturmayı öğrenin ?
0 Shares:
4 yorum
  1. Dikkat ettiğim vray ile iç mekanda daha kaliteli renderlar alınabiliyor, ben peyzajla ilişkin dış mekanda daha kaliteli renderlar almak için neler yapmalıyım onu öğrenmek istiyorum. Videolarınızı izliyorum, umarım hallederim.

  2. Merhaba
    Render da gerçekçi görüntü alamıyorum ışığı invisible yapsam da beyaz şekilde renderda görünüyor.Yarımcı olabilir misiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Görüntüle

Sketchup Başlangıç Rehberi

Sketchup (ara yüzü) başlangıç temelleri yazımızda sizlere Sketchup programını açtığınız zaman karşınıza çıkan ana ekranın genellikle üst kısmında…
sketchup-indirme
Devamını Görüntüle

Sketchup İndirme

Sketchup İndirme konusunda grup adresimizden bazı arkadaşlarımızın özellikle bilgisayar konusunda teknik anlamda zayıf olan arkadaşlarımızın bu sketchup download…
en cok karsilasilan sketchup hatalari
Devamını Görüntüle

En çok Karşılaşılan Sketchup Hataları

En çok Karşılaşılan Sketchup Hataları konusunda, özellikle yeni başlayan kullanıcıların sıklıkla karşılaştıkları konulara değineceğiz.Özellikle ilk başlayanların karşılaştığı sorunlar,…
3d-modelleme
Devamını Görüntüle

Mac için en iyi 3D modelleme yazılımları

Bir mac kullanıcısı mısınız? Sizde biliyorsunuz, tüm 3D modelleme yazılımları aynı işletim sistemlerinde mevcut değil. Bu yüzden bir Mac kullanıcısıysanız,…