3D ProgramlarSketchup

Sketchup Plugin ihtiyaçları ve nasıl belirlenir

Yüksek Kaliteli Dokular

sketchup pluginSketchup Plugin konusu,  kullanıcıların kafasını karıştıran en önemli konuların başında gelmektedir. Plugin sizin çalışma içerisinde işlerinizi kolaylaştıracak ve hızlandıracak yeteneklere sahip, yardımcı kod parçacıklarıdır.

Teknik açıdan bu şekilde bir tanımlama yapabiliriz. Bizim işlerimizdeki en büyük yardımcılarımız ve hayat kurtarıcı yanları her zaman olmuştur.

Bu konu içerisinde Sketchup Plugin ihtiyaçları nasıl belirlenir ? ve Her plugin yüklenir mi ? gibi soruların cevaplarını vereceğim.

Sketchup Plugin ihtiyaçları nasıl belirlenir

Modelleme esnasında İhtiyaçlarımızı belirlerken, modelleme gidişatımızın uzunluğu ve yapılan komutların tekrarı bizi plugin aramaya itebilir.

Örnek vermem gerekirse, bir cephe modeli üzerinde kompozit kaplamaları bina yüzeyine dağıtmak için tek tek elle yapmak çok uzun zamanınızı alacaktır.

İşte bu durum da, plugin ihtiyacı konusunda arayışa girebilirsiniz.Dağıtma pluginleri vasıtasıyla objenizi bina yüzeyine dağıtabilirsiniz.Plugin hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

İkinci bir örnek ise projenizdeki çatı detayına uymadan direk modelinizin çatısını hızlı bir şekilde yapmak için çatı plugini kullanabilirsiniz.

Bir peyzaj projesi üzerinde , aydınlatma elemanlarınızı bir yol üzerinde eşit aralıklarla dağıtmak yine bir plugin ihtiyacıdır.

İşte bu tip durumlar da Sketchup plugin arayışına girip, ihtiyaçlarınız doğrultusunda plugin yüklemelisiniz.Bulamadığınız pluginler ve ihtiyaçlarınız konusunda grubumuzdan istekte bulunabilirsiniz. Grubumuz için buraya tıklayınız.

Her Sketchup plugini yüklenir mi ?

Her bulduğunuz veya videosunu izlediğiniz plugini sketchup programına yüklemeyiniz.Bunun nedeni sketchup programı çok fazla plugin yüklendiği zaman yavaşlayan,kasılmaların başladığı bir duruma gelir.Kasılmaların diğer nedenlerine ise burada değindim.

Özellikle  Render motorları konusunda da sıkıntılar çıkarabilir.

Genelde plugin yükleyenlerin çoğu , yabancı gruplarda ki 100’lü veya 1000’li Sketchup plugin paketlerinin işlerine yarayacaklarını düşünerek plugin yüklerler.

Yada izlediği bir plugin dersinde kullanıcının gördüğü ekrandaki plugin listesine heveslenerek plugin kurmayı tercih eder.

Bu iki durumda yanlıştır ve sizin çokca zaman kaybetmenize, asıl konudan uzaklaşmanıza neden olur.Bir plugin hata verdiğinde , ardı arkası kesilmeyen plugin hataları ile uğraşırsınız.

Bunun Çözümü çok basit , burada verdiğim plugin listesine ek olarak , sizde en çok kullanılanları listeye eklemek ve ihtiyaçlarınıza göre plugin yüklemek olacaktır.

Aklınıza takılan soruları ve sketchup pluginleri konusunda yaşadığınız hataları, aşağıda benimle paylaşın.. beraber çözüm yolu bulalım..

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: Sketchup Pluginleri
  2. Sketchup kullanıcısıyım ama pluginleri şu zamana kadar kullanmamıştım. Bu makalede sonra kullanmaya başlıyacağıma eminim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????