3D ProgramlarSketchup

Sketchup Pluginleri

Yüksek Kaliteli Dokular

Sketchup PluginleriMerhaba Arkadaşlar, bundan önceki yazımız da  en iyi Sketchup Pluginleri ni daha önceki yazıda vermiştim.Bu kısıma tıklayarak o makaleyide okuyabilirsiniz.O konuda verdiğimiz pluginler , ücretsiz kullanıma sahip pluginlerdir.

Bu yazı içerisinde ise, sizlere en kullanışlı ve en verimli ücretli sketchup pluginlerini göstereceğim.Pluginleri Sketchup içerisinde bizim asistanlarımız olarak görebiliriz.

İşlerimizi kolaylaştırıcı yapılarından dolayı çok kullanışlı verimli olmaları ,bizim bir proje üzerinde daha kaliteli ilerlememizi sağlamalarına neden oluyor.Ücretli Sketchup Pluginleri ,bir çoğu %99’u parasını gerçekten hakeden türde yazılımlar.

Genel olarak 30 dolar seviyesinden başlayarak 200 dolara kadar devam eden fiyatlarla karşımıza çıkıyorlar.

En İyi ücretli Sketchup Pluginleri

Artisan

Listenin ilk sırasına Artisan pluginini koymayı uygun gördüm,Sketchup Pluginleri konusunda hem ilk çıkmış ücretli plugin olmasından hemde, arazi yetenekleri ve kolay kullanımı sayesinde bir çok arazi işlevini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Katı olan kütleyi yumuşatma ve eğimli arazide düz bir zemin oluşturma yetenekleri arasında.Tabi sadece arazi için kullanıldığını söylemek yanlış olur ama ben en çok arazi için kullanıyorum;

bunların dışında ;Arazi,Mobilya,Karakterler,Soyut Heykeller,Kumaş, perdeler ve yastıklar,kayalar, ağaç gövdeleri ve bitkiler gibi bir çok alanda kullanabilirsiniz.

Şu an 39 dolar civarında dolaşan bir fiyatı var, zaman zaman indirimler oluyor ve 15 dolar civarına düşebiliyor.Benimde en çok kullandığım Sketchup Pluginleri arasındadır.Denemek için bu kısıma tıklayarak 15 günlük deneme süresinden faydalanabilirsiniz.

Demo Görüntüsü ve özellikleri için aşağıdaki youtube kanalına bakarak videoları izleyebilirsiniz.

SubD

SubD pluginide şimdiye kadar sketchup içerisine çıkmış en İyi ücretli Sketchup Pluginleri arasında olduğunu söylemek isterim.

Bu plugini şu şekilde anlatabiliriz.Bir objenin köşelerini farklı pluginler ile yumuşatmaya çalıştığınız da çok fazla segment sayısı getirerek, objenin poligon kütle hacmini artırarak sahnenin kasılmasına neden oluyordu.

Bu plugin sayesinde daha şeffaf bir şekilde yumuşatma yaparak daha rahat bir kullanım sunuyor.Bu şekilde objelerin segment sayılarını stabil olduğu için çok fazla objede bu işlemi uygulayabilirsiniz.

SUbD 40 dolar fiyatı var – 30 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.Buradan indiriniz.

SubD plugini için bu videoyu izleyebilirsiniz.Youtubeden birçok videosunu izlemeneniz mümkün.

Dibac

Listenin 3’ncü sırasında yine harika bir plugin bizleri bekliyor.En iyi Sketchup Pluginleri arasında olan ,bu plugin sizin dwg üzerinden hızlıca kat planı oluşturmanızı sağlayıcı bir özelliği mevcut.

Hızlı bir şekilde duvarları çevreledikten sonra anında 3D plan haline getiriyorsunuz.Kendi içerisindeki tefriş kütüphanesini kullanarak hızlı bir şekilde, yerleşim yapabilirsiniz.

Fiyatı pahalı olmasına rağmen sürekli iş yapanların vazgeçilmezleri arasında olacağını belirtmek isterim.

Şu an 69 euro civarında bir fiyatla satılmaktadır.Daha detaylı görmek için aşağıdaki demo videosunu izleyiniz.

Profil Builder 2

İsmi az duyulan ve arka planda kalan ama çok etkili Sketchup Pluginleri vardır.İşte bunlarda biridir profil builder 2 , içerisinde birçok profil örneklerini bulunduran plugin ile bir çok işlevi yapabilirsiniz.

Süpürgeliklerden , çatı oluklarına, tablolardan, alçı tavan detaylarına kadar birçok şeyi bu plugin ile yapabilirsiniz.

60 dolarlık bir fiyata sahip ve 30 günlük deneme sürümü veriyor.Çok uzun bir kullanım alanına sahip bu pluginin detaylarını görmek için aşağıdaki videoyu mutlaka izleyiniz.

Vertex Tool

SketchUp için bu vertex düzenleyicisiyle her bir köşeyi kontrol edebilirsiniz.Vertexler üzerinde Yumuşak seçimler yapabilisiniz.

Bu organik modelleme için bir zorunluluktur ve manipülatör gizmo, modelleme yaparken size mükemmel kontrol sağlar.

Plugin şu an 20 dolarlık bir fiyatla satılmaktadır.30 gün ücretsiz deneme sürümüne sahiptir. Organik modelleme yapmak için çok ideal bir plugindir.

Sketchup Pluginleri arasında organik moellemeyi ileri seviyeye taşıyan pluginler arasındadır.

Skatter

Sketchup Kullanıcıları uzun zamandır bir obje dağıtım plugini bekledi.Özellikle ücretsiz olan Make Fur  (farklı bir dağıtma plugini) plugini ile yapılan dağıtımlar özellikle eğimli arazilerde güzel sonuçlar vermiyordu.

Skatter plugini bu ihtiyaçlarını fazlasıyla giderebilecek bir yapıya sahip.Yanlız yüksek poligonda sıkıntılı bazı durumları olsada (kasılma ve obje sayısındaki bazı eksiklikler) yinede sketchup için en iyi model dağıtım plugini olduğunu söyleyebiliriz.

Aşağıdaki videoda pluginin nasıl kullanıma sahip olduğunu görebilirsiniz.Sketchup Pluginleri arasında en iyi obje dağıtma ve yerleştirme olarak isimlendirebiliriz bu plugini.

Vali architects Ürünleri

Ücretli Sketchup Pluginleri arasında bir diğer kullanışlı alana sahip olan Vali architects Ürünleri dir, otomatik bahçe duvarı oluşturma , otomatik kapı pencere oluşturma, eğimli araziye yol ve istediğiniz açılarda ve özelliklerde çatı oluşturma gibi önemli özelliklere sahip bir plugindir.

Pluginin sadece gördüğüm tek eksiği, aynı parçaların hepsini komponent yerine grup yapmasıydı.

Bu eksiklik giderildimi bilmiyorum, pluginin ilk çıktığı zamanlarda kullanmıştım, bir modeli düzeltmeye çalıştığınız da sıkıntılı durumlar oluşabiliyor.

Bir çok çeşide sahip bu pluginin ücreti 30 dolardan başlayarak yıllık ücreti ödeme sistemine göre değişiklik gösteriyor.

Aşağıda bu pluginin özelliklerinden biri olan yol düzenleme ile ilgili videosunu ekliyorum.

Sketchup Pluginleri

Genel olarak yukarıda saydığımız ücretli ketchup Pluginleri ne baktığımız da, hepsinde ayrı ayrı büyük emek barındırdığını ve ücretlerini fazlasıyla hakkettiklerini söyleyebiliriz.

Özellikle sürekli ticari iş yapanlar için bu Sketchup Pluginleri gerçekten kolaylaştırıcı ve işleri hızlandırıcı bir yapıya sahipler.

Makalede yer verdiğim gibi bu Sketchup Pluginleri’nin bir çoğunun 15 ve 30 günlük deneme süreleri bulunmakta, bu sürümler ile denemeler yaparak pluginleri daha iyi inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Sizlerinde sürekli kullandığı ücretli pluginler varsa eğer, aşağıdaki yorum kısmına bir yorum bırakarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Aynı zamanda plugin seçimi için yazmış olduğum Sketchup Plugin ihtiyaçları konusunuda okuyabilirsiniz.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????