3D ProgramlarSketchup

Sketchup 2017 Pluginleri

Yüksek Kaliteli Dokular

sketchup pluginleriSketchup Pluginleri programının ana komutlarını öğrendikten sonra, bir sonraki aşamada öğreneceğiniz konulardandır.

Sketchup Pluginleri, Sketchup dünyasında gerçekten çok fazla yer kaplamaktadır.

Bu kadar fazla yer kaplamasının en büyük özelliği, kullanıcıya zaman kazandıracak öğeleri barındırmasından dolayıdır.

Sketchup pluginlerini , sizin asistanınız olarak görebilirsiniz.Birçok modellemede sizin uzun süreler modelleme yapmanızı gerektirecek unsurlar bulunurken, sketchup plugin özelliklerinde kısa sürede sonuç almanızı sağlayacak kısayollar bulunmaktadır.

Burada önemli bir hususu söylemeden geçemeyeceğim , sketchup pluginlerini öğrenme zamanınız sketchup programının ana temel komutlarını ve sketchup modelleme tekniğini öğrendikten sonra olmalıdır.

Eğer siz direk plugin kullanımına geçerseniz, zaten pluginlerin hangi modelleme tekniğine hizmet ettiğini anlayamazsınız.

Sketchup Pluginleri ama hangisi ?

Açıkcası birçok kullanıcı,bulduğu her Sketchup pluginini programa yüklüyor ve sonuç olarak programın çok uzun açılış sürelerine ve takılmalara mağruz kalıyor.

Bunun sonucunda ise birçok sketchup plugininin çalışmamasına neden olabiliyor.Özellikle render motorları da çok fazla pluginden etkileniyor.Bu sorunu , seçmiş olduğunuz ve işinize en çok yarayacak pluginleri seçerek halledebilirsiniz.

En fazla 10 plugin kurulumu ile ,bir çok  işi yapacak kapasitede olursunuz.Zaten çok fazla sketchup plugini sizin dikkatinizi dağıtacak ve ne işe yaradıklarınızı unutacaksınız.O yüzden sketchup programını karmaşaya çevirmeye gerek yok.

Hangi Sketchup Pluginleri bizim nasıl işimize yarayacak ve ne amaçla kullanacağız diye bir soru sorabilirsiniz.Aşağıda sizler için Sketchup 2017 için plugin listesi hazırladım, aynı plugin listesi Sketchup 2016 ve 2015’içinde geçerlidir.

Sketchup Pluginlerinin Açıklamaları

Bu kısımda size, aşağıda linkte indirmeniz için vermiş olduğum Sketchup Plunginlerinin kısaca ne işe yaradıklarını anlatacağım.Aynı zamanda Sketchup Plugin isimlerini youtube adresine yazarak ilgili plugin hakkında daha detaylı videolu dersler izleyebilirsiniz.

1) SketchUV : Eğimli Yüzeylere atamış olduğunuz kaplamaların düzeltilmesini yani arazi üzerine oturmasını sağlar.
2) Curviloft : Farklı Yükseklikteki çizgilerin arasını doldurarak yüzey oluşturamanızı sağlar.
3) Bz_Toolbar : Eğimli ve Soft çizgiler oluşturmanızı sağlar.
4) Artisan : İçerisinde bulunan komutlar ile organic modelleme yapabilmenizi ve arazi üzerinde farklı yükseltiler verip yumuşatabilmenize katkı sağlar.
5) Fredo6_Joint Push Pull : Eğimli yüzeyleri kaldırmanızı sağlar.Normal Sketchup Push pull komutu eğimli yüzeylere derinlik veremez.
6) Round Corners : Modellemiş olduğunuz nesnelerin, keskin kenarlarını yumuşatmanıza olanak tanır.
7) Fur_Tools : Ücretli pluginlere alternatif bir nesne dağıtma pluginidir, en çok çim ve peyzaj işlerinizde kullanabilirsiniz.
8) Extesion_Store : sketchucation.com sitesinin hazırlamış olduğu, sketchup plugin listesinde bulunmayan pluginleri hızlıca indirio kurabilirsiniz.Sketchup Plugin listesine giriş yapmak için sketchucation.com sitesine kayıt olmalısınız.Kayıt olmak için buraya tıklayınız.
9) Tools On Surface : Eğimli yüzeylere çizim yapabilmenizi ve çeşitli modifiye işlemlerinize olanak tanır.Eğimli yüzeye kapı pencere açmak için idealdir.
10) Mirror : Objeleri aynalamanızı sağlar.
11) Make Face: Çizgi aralarını kapatıp yüzey oluşturmanıza olanak tanır.
12) Solar North : Güneşin konumunu ayarlamanızı sağlar, daha önceki sürümlerinde sketchup içerisinde standart gelen komut artık yeni sürümlerde plugin olarak gelmektedir.
13) Fredo Scale : Normal Scale komutundan farklı olarak, objelerin en ve boy ölçülerini koruyarak scale etmenizi sağlayan özellikler sergiler.
14) LibFredo6 : Önemli bir ön yükleme dosyasıdır, Fredo ile başlayan pluginlerin çalışmasını sağlar, eğer bunu kurmazsanız Fredo pluginleri çalışmaz.

Yukarıda vermiş olduğum Sketchup Plugin Dosyalarını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Sketchup Plugin dosyalarını kurmak için bu videoyu izleyiniz.

Sketchup 2017 indirmek için buraya tıklayınız.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

38 Yorum

 1. bunları veriyorsunuzda nereden indiricez kimse yardımcı olmuyor indirme yeri başka siteye yönlendiriyor o site başka yere virüs içinde geziyoruz bi işi düzgün yapın bin tane reklam çıkıyor karşımıza kime sorduysam indiremedim diyor insanları kandırmadan net bi şekilde verin plugini zor bişey yok yani

  1. Download kısmına basmanız yeterli, binlerce kişi indirmiş sorun yok sizde sorun olması farklı yerlere tıklamanızdan kaynaklı.

 2. pluginleri nasıl kurabiliceğimle ilgili bi video ya ulaşamıyorum ve bu konudada iyi değilim, yardımcı olurmusunuz?

 3. sketchup 16 versiyonunu kullanıyorum .extension eklentisi dışında indirdiğim plugınler hata veriyor sebi nedir acaba?

  1. Pluginler RBZ VE RB uzantılarına göre değişiklik gösterir.. rbz olanlar direk program içinden yüklenir, rb olanlar ise programın alt klasörlerine elle atılarak yapılır.

 4. Allah razı olsun Üstat emeğin zayi olmasın; çok güzel bir paylaşım.Yalnız yanlış hatırlamıyorsam “sword” diye bir plugin vardı.Yani serbet kesim (nesneleri istegin gibi kılıç ile sekil verme) yapılabilecek bir araç.Bu konuda da yardımcı olursan memnun olurum.

 5. arkadaslar merhaba.. en son araştırdıgımda sketchup 2017 için vray sadece deneme surum olarak bulunuyordu; crackli hali çıktımı yardımcı olursanız sevinirim.. kolay gelsin

 6. Geri bildirim: Sketchup Pluginleri
 7. merhaba iyi günler. pluginleri yükledikten sonra fareyle yakınlaşma ve uzaklaşma da sıkıntı çekiyorum. ya çok yaklaşıyor yada çok uzaklaşıyor nasıl düzeltebilrim yardım eder misiniz

 8. Merhabalar extension warehouse’dan plugin indirebilmek için original sketchup’a mı sahip olmak gerekiyor acaba? Trimble üyelik istiyor çünkü

 9. merhaba ufuk bey,
  sizin sekmenizde 2017 sketchup pro yu indirdim.Fakat ust sekmede window ve help aralığında plugin adının olması gerekirken indirdiğimde bulunmuyor.Ve pluginlerin kurulum videosaına sitenizdende facebook danda ulaşamadım.Rica etsem sözlü olarak kurulumu anlatabilir misiniz?

 10. merhaba,sketch up ta başlarken oluşturduğumuz bazı yüzeyler beyaz renk oluyor,bunun anlamı nedir acaba?

 11. merhabalar pluginleri doğru bir şekilde kuruyorum fakat outdated signature hatası alıyorum nasıl düzelteceğim hakkında bir bilginiz var mıdır? şimdiden teşekkürler.

 12. bu pluginleri 2018 de kurabilirmiyiz .2018 İÇİN Ayrı bir plugin indirme yeri varmı
  TEŞEKKÜR EDERİM

 13. Geri bildirim: Sketchup Mirror Komutu
 14. Merhaba,
  Dibac de kapı çizemiyorum kasalar birbirine yapışık geliyor ölçü ile de alakası yok aynı şey pencerede de oluyor yardımcı olursanız sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

MERHABA ????