Laptoplarda 3D Render Görselleştirme

Sketchup Türkiye grubumuzda ve özelden aldığımız bir çok soruda, 3D render için Laptoplar konusunda tavsiye vermemiz isteniyor.

Arkadaşlar öncelikle bu render görselleştirme işleri için piyasada hatrı sayılır güçlü laptoplar bulmak mümkün olsa da, fiyat açısından baktığımızda uçuk fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz.

Normal standart laptoplara yöneldiğinizde ise, masaüstündeki aynı işlemci ,aynı ekran kartı gibi özelliklere sahip, iki bilgisayarı karşılaştırabilirsiniz.

Bu karşılaştırmada masaüstü sistemin daha yüksek performans gösterdiğini göreceksiniz. Çünkü bant genişliği konusuna geldiğimizde, masa üstü sistemlerin daha fazla güç çekerek daha hızlı, çalıştıklarını söyleyebiliriz.

Laptop 3D İçin uygun mu ?

Eğer öğrenciyseniz ve sürekli yanınızda taşımanız gereken bir sistem gerekiyorsa elinizin altında laptop gerekecektir. Bu laptopları küçük sahnelerde ve sunum için kullanabilirsiniz.

Bunun için standart özelliklerde bir laptopu, render için alabilirsiniz. Fakat Render için çok yüksek bir performans beklemek yanlış olacaktır.

Normal kullanıcı için Laptoplar da 3D modelleme yapmak ve render almak tamamiyle zorlu bir süreçtir.Yüksek poligonlarda çalışamamak, render sürelerinin uzun olması ve ısıdan dolayı parçaların ömürlerinin kısalması gibi bir çok dezavantaj ile karşılaşacaksınız.

Aynı zamanda laptopların en önemli eksikliklerinden biri ısı ve batarya sorunudur.Bataryaların belirli bir süre sonra , güç tüketiminden dolayı ömürlerini doldurmasıdır.

Render sürelerinin uzun olması (4-6 saat gibi) aralıklar da ısıdan dolayı parça ömürlerinin kısalması gibi durumlarda çok sık görülmektedir.

Kısaca laptoplar da her ne kadar küçük sahnelerde, modelleme ve render işlerinizde çalışabilirsiniz. Fakat büyük işlerde ve animasyon gibi konularda çok zorluk çekebilirsiniz. Büyük sahnelerin çoğunuda render alma konusunda, zorluklar yaşarsınız.

Özellikle ekran kartlarının laptop sistemlerinde düşük olması, ekran kartı ile çalışan render motorları konusunda , özellikle lumion konusunda sahneler de kasılma ve siyah ekran gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Engelliler İçin Mimari Tasarım Çözümleri

3D için hangi özellikte laptoplar tercih edilmeli ?

Bu işin birde zorunluluk kısmı var, kullanıcılar yanlarında taşımak evde çalışmak ve farklı yerlere götürmek için , özellikle öğrenciler için laptop seçimi konusunda kararsız kalmaktadırlar.

Aslına bakarsanız belli başlı kriterler sizin laptoplar konusundaki kriterlerinizi belirleyebilir, bunlar ;

En son seri intel i7 işlemci ve 16gb lık ram (minumum) ve en düşük Nvidia 1060 versiyonlu bir ekran kartı işinizi görecektir.

Çizim için laptop tavsiyesi konusunda ise en düşük 17.3 inç’lik monitör boyutunu seçmelisiniz.Daha düşük ekran boyutları, sizin çalışmanızı ve çizim yapmanızı zorlaştırır.

Aşağıda laptoplar için en iyi işlemcileri görebilirsiniz. 🙂

Aşağıda laptoplar için en iyi ekran kartlarını bulabilirsiniz.

Ayrıca bu siteden 3d render için en iyi 8 laptop tavsiyesine bakabilirsiniz.

Laptoplarda 3d Render konusunda dikkat edilecek hususlar

Buraya kadar laptoplarda 3d render almanın çok verimli olmadığını anlattık. Peki bu durum zorunluluk oluşturuyorsa ve illa laptoplar da render almanız gerekiyorsa ne yapmalısınız.

* İyi bir soğutucu alabilirsiniz, alt kısımda oluşan sıcaklığın kolayca dışarı atılmasını sağlayabilirsiniz.
* Render alırken bataryayı değilde, direk güç kablosu ile render almayı tercih ediniz.
* Soğutucunuz yoksa, laptop hava kanallarının kapalı olmamasına dikkat ediniz.
* SSD diskinizin en az 256gb olmasına özen gösterin.(128gb modellerde bellek sorunları yaşayabilirsiniz)
* Render için kullanacaksanız yukarıda vermiş olduğum işlemci özellikleri ve en az gtx 1060 versiyonlu ekran kartlarına yönelebilirsiniz.

Konuyla ilgili olarak aşağıdaki videoyu izleyiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=WySGIY6F-bY

Son olarak laptoplarda 3d görselleştirme yapmak için, ana modeli kabaca modelleyip, geri kalan işlemleri photoshop kısmına bırakmak en mantıklı çözüm olacaktır.

Bu şekilde ,hem render zamanından kazanım hemde photoshop üzerinde işlem yaparak kasılmadan ve takılmalar olmadan rahat bir çalışma olanağı elde edebilirsiniz.

Bunun için kaliteli photoshop tefriş kütüphanesi ,oluşturmak sizin için faydalı olacaktır.

24 Shares:
3 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like
Mesleki Başarı Antrenmanı
Devamını Görüntüle

Mesleki Başarı Antrenmanı

Mesleki Başarı kendi işinizde sürekli yapılması ve tekrarlanması gereken bir konudur. Tabi önce bu işi sevmeniz gerekiyor. Beni…
Devamını Görüntüle

Ücretsiz 3D Cafe Modeli

Bu modelimiz ekibimiz tarafından hazırlanmış olan bir Sketchup Cafe Modelidir, modeli indirip render denemeleriniz ve testleriniz için kullanabilirsiniz.…
render-icin-pc-sistemleri
Devamını Görüntüle

Render İçin Bilgisayar 2020

Merhaba arkadaşlar, bu sene render için bilgisayar sistemleri konusunu yazmakta biraz gecikme yaşadık. Çünkü hem pandemi hem de…
3d-plan-render
Devamını Görüntüle

3D plan render yapılması gerekenler

3d plan render konusunda kullanıcıların takıldıkları bir kaç önemli noktaya bu kısımda değineceğim. 3d plan render alırken özellikle…