Render BilgisayarlarıRender için bilgisayar Tavsiyeleri

Nvidia 4000 Serisi Ekran Kartları Gerekli mi ?

4000 Serisi Ekran Kartları

Yüksek Kaliteli Dokular

Yakın zaman 20 eylülde lansmanı yapılan 4000 Serisi ekran kartları piyasa çıkacak biliyorsunuz, şu an hızlarından ziyade pahalı olan fiyatı kullanıcılar üzerinde şok etkisi oluşturmuş durumda.

Render ve görselleştirme uzmanının az veya çok ucundan kıyısından biraz donanım bilgisine ihtiyacı vardır.Donanım bilgisi ile görselleştirmenin bir bağı vardır.

Biliyorsunuz biz 3d eğitim, 3d tasarım ve 3d mimari görselleştirme alanlarında çalıştığımız için, donanım gelişmeleri ve takipleri bizim için çok önemlidir.

Çünkü son zamanlarda çıkan render motorlarının hızı ve kalitesi, artık daha üst donanımlar almamız için kullanıcıyı daha fazla zorlamaktadır.

Bu makalede sizlere ekran kartı satın almak isteyenler için bir yol gösterici kaynak olarak sizlere bilgiler vereceğim.

Nvidia firmasının 4000 serisi kartların,  3000 serisi kartlardan 2 ve 4 kat fark olduğunu açıklamasından sonra gelen 1600$ lık fiyat etiketleri kullanıcılarda bir şok etkisi oluşturdu.

Hızlar geliştikçe artık ekran kartlarının hızları da büyük ölçüde büyüdü ve büyük ölçüde güç değerleri 2x katında artmaya başladı.4 serisi ekran kartları alacağınız zaman eğer eski bir psu kullanıyorsanız, yeni ekran kartını kaldırıp kaldıramayacağını mutlaka araştırınız.

4000 serisi ekran kartı
4000 serisi ekran kartı

4000 Serisi Ekran Kartları Gerekli mi ?

4000 Serisi ekran kartları Nvidia firmasının açıklamasına göre hız açısından yüksek hızlar verdiğini ve şu ana kadar en hızlı ekran kartı seviyesinde olduğunu açıkladı.Bu açıklamadan sonra dikkatleri büyük ölçüde nvidia kendi üstüne çekti.

Bu söylemler biraz pazarlama stratejisi olsa da , verilen hız değerleri ve tüketilen güç değerleri bu söylenenleri doğrular nitelikte. Özellikle bazı dedikodular sızdırarak ekran kartlarının ne kadar hızlı olduğunu göstermeye çalışıyorlar. Bu sızdırmaların ne kadar doğru olduğunu ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

Son yapılan dedikodulara göre GeForce RTX 4070 Ti, çıktığı zaman kâğıt üzerinde RTX 3090 Ti kadar güçlü olabilir deniliyor. Bu durum gerçekten yüksek bir işlem kaynağı olduğunu düşündürüyor.

Bir kaynağa göre kart 7680 CUDA çekirdeği üzerine kuruluyor, 12 GB GDDR6X 192-bit bellek taşıyor ve 400W TDP değerine sahip.

Bu değerlerin gerçek doğruluğunu anacak kartların çıkış tarihlerine yakın zamanlarda gerçek değerleri görebiliriz.

NVIDIA GeForce RTX 4000 serisi fiyatları:

Bu fiyatlar için kaynak olarak araştırmalarımda  Webtekno adresini aldım ama ben bu fiyatların 5000TL daha fazla olacağını düşünüyorum. Genelde 3000 serisi ekran kartları içinde o dönem için bu tip bir fiyat açıklaması yapılmıştı fakat fiyatlar her zamanki 2x üzeri olarak gelmişti.

Model Türkiye fiyatı
RTX 4080 (12 GB) 19.650 TL
RTX 4080 (16 GB) 26.200 TL
RTX 4090 34.800 TL

NVIDIA DLSS 3.0

Nvidia bu 4000 serisi ekran kartları ile birde aynı zamanda DLSS teknolojisini 3.0 versiyonuna çekerek, oyunlarda ve 3d programlarda fps ve performans geliştirmeleri sunuyor.Bunu arka planda kullanıcıya hissettirmeden otomatik olarak yapıyor. Aşağıdan bakabilirsiniz, normalde 30 fps olan bir oyun DLSS 3.0 ile 100 fps ye kadar hiç bir performans düşüşü olmadan çıkabiliyor.

DLSS3
DLSS3

 

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????