3D Haberler

3D Eğitimin Önemi

3d egitimGrubumuz da 3D Eğitimin Önemi isimli, makale yazma yarışmasından birinci olan Hüsamettin YILDIZ arkadaşımızın makalesi aşağıdan okuyabilirsiniz.

Diğer gönderen arkadaşlarımızın makaleleri de birer gün arayla sitemize eklenecektir.

Konuya mimari perspektiften bakacak olursak geçmişten günümüze üç boyutlu düşünme ve onu çizgilerle ifade etme mimarlık mesleğinin icrasında önemli bir yer tutar.

Mimarlık eğitiminin ilk yıllarında o güne kadar 2 boyutlu olarak algıladığımız evrenin üçüncü bir boyutunun olduğunu anlayıp bundan sonraki süreçte 3. Boyutu da diğer 2 boyutla ilişkilendirip kendimizi ifade etmeye başlarız.

Bu yüzden 3D Eğitimin mesleğimizde büyük önemi vardır.

Mimaride 3D Eğitim

Çizimler ve onu oluşturan çizgiler mimarların kendini ifade etme biçimidir.O yüzden evrendeki bütün çizgiler mimarların alakasını cezbeder.

3 boyutlu düşünme ve onu oluşturan çizgileri kullanma becerisi her mimarda aynı olmayabiliyor.Günümüzde 3 boyutlu düşünme yeteneğini kazanmanın en etkili yöntemlerinden biri de 3D görselleştirme programlarıyla çalışmaktır.

——————————————————————————————————
3D görselleştirme alanında sizinde takıldığınız kısımlar varsa bu bölümden 3d görselleştirme 3D eğitim setlerini alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.
——————————————————————————————————

Çeşitli ve çok sayıda 3D görselleştirme programları geliştirilmiş ve bu programlar sayesinde 2 boyutlu olarak çizdiğimiz tasarımlara 3. Boyutta da artık müdahale etme şansı bulabiliyoruz.

3D eğitimi mimarın düşündüğü tasarımsal fikirleri çizimine nasıl doğru bir şekilde aktaracağını öğretmesi açısından son derece önemlidir.

Çünkü bir mimar tasarımı düşünürken onu çizebilme yetisine sahip olmalı yani tasarıma başlarken onu ‘’çizebilir miyim?’’ kaygısı taşımamalı aksi halde bu kaygı ona bir sınır çizer ve artık bu sınır içerisinde hapseder.

Oysa bir mimar tasarımı düşünürken sınırsız ve özgür olmalı.

İşte tam bu noktada ancak iyi bir 3D eğitim almış mimar kendini tasarımsal anlamda özgür hissedebilir.Bunun yanı sıra 3D eğitim karşılaşılacak sorunlara etkin müdahale bilgisini de ortaya koyar.

Özellikle zaman yönetimi açısından da önemli ölçüde avantaj sağlayan 3D program bilgisi tasarıma müdahale ederken karşılaşılacak sorunlara en doğru ve en pratik yoldan müdahale işlemini sağlar.

Bu da mimara önemli ölçüde zaman kazandırır.

Sizlerinde bu tür konulara karşı ilginiz varsa, bize göndereceğiniz makaleleri isminizle sitemizde yayınlayıp çok daha fazla kişinin okumasını sağlayabilirsiniz.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

Bu makaleyi okuyanlar, aşağıdaki makaleleri de okudular !

Sende Bahset !

  1. Bir mimarlık öğrencisi olarak, 3D sektörünün bu meslek dalıyla bağdaştırılması durumunda oldukça ileri seviyede bakış açısına katkıda bulunduğunu söyleyebilirim. Misal, başkalarının tek bir plana bakarak göremediği şeyi biz viewport ekranındaymışçasına hayal edebiliyoruz 🙂
    Güzel yazı, elinize sağlık..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atmalısın
Kapalı
Başa dön tuşu