Vray 3.60 3DSMax Bitkilerini Sketchupda kullanmak

vray 3.60Sketchup Vray 3.60 ile gelen özelliklerden biride , 3dsmax bitkilerinin sketchup da kullanılmasıdır. Bu özellik bizim dış mekan da sketchup’ın sorunu olan kaliteli bitki sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Tabi render işlemlerinde sahnedeki bitki çeşitliliği her zaman yüksek sistem ihtiyacını gerektirmektedir.Sahne de bulunan birkaç bitki sorun oluşturmayacaktır ama, sahnedeki eleman sayısı arttığında iyi bir işlemci ve yüksek ram ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Benim videoda gösterdiğim bitki sayısı 5 adet olmasına rağmen render süresinin uzun sürdüğünü belirtmek isterim.

Testleri yaptığım sistem i7 4770 işlemci 16gb ram 1050ti ekran kartıdır.

Sketchup Vray 3.60 versiyonunda 3DS Max bitkilerini nasıl kullanırız ?

Aşağıda bu konuyla ilgili Sketchup Vray 3.60 olan özellik ile 3dsmax bitkilerinin sketchup sahnesinde nasıl kullanıldığını adım adım video da gösterdim.

Dikkat ! :  Bu özelliklerin kullanılması için bilgisayarınız da Sketchup Vray 3.60 versiyonunun kurulu olması, aynı zamanda 3dsmax programı içerisinde vray kurulu olması gerekmektedir. Eğer sizde video da gösterdiğim menüler çıkmıyor ise, bilgisayarınız da hem sketchup içerisinde hem max içerisinde vray kurulu olduğuna emin olmalısınız.

3dsmax içerisinde herhangi bir max dosyasını (vray kaplamalı) kullanırken, videoda gösterdiğim gibi Asset Tracking özelliği ile, dosyanın kaplamalarını model üzerine atmalısınız. Bunu yapmazsanız eğer , kaplamalarınız Sketchup sahnesine gelmez.

Sketchup Vray 3.60 Videosu

Dosyaları kaplamalarını ayarladıktan sonra , sketchup içerisinde vray menüsünde import proxy scene ile içeriye aktarım yapabilirsiniz.Dosya direk olarak hem proxy olarak hemde kaplamalı olarak gelecektir.

Eğer vray 3.4 versiyonunu kullanıyorsanız bu özellik çıkmayacaktır.Bu özellik 3.6 versiyonu ile eklenmiştir.

Aşağıda Sketchup Vray 3.60 versiyonu ile 3DSMax Bitkilerini Sketchup da nasıl kullanırsınız bu videoyu izleyeceksiniz. (Video Teknik bir arıza yüzünden sessiz çekilmiştir)

0 Shares:
2 yorum
  1. Sketchup için yepyeni ve 2.0 versiyona göre kıyasla daha hızlı, arayüzü yenilenmiş bir görselleştirme motoru. Tabi ki bunun eğitimi de önceki sürümlere göre daha çok beklenen bir set olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like
Devamını Görüntüle

Sketchup Başlangıç Rehberi

Sketchup (ara yüzü) başlangıç temelleri yazımızda sizlere Sketchup programını açtığınız zaman karşınıza çıkan ana ekranın genellikle üst kısmında…
3d-modelleme
Devamını Görüntüle

Mac için en iyi 3D modelleme yazılımları

Bir mac kullanıcısı mısınız? Sizde biliyorsunuz, tüm 3D modelleme yazılımları aynı işletim sistemlerinde mevcut değil. Bu yüzden bir Mac kullanıcısıysanız,…
revit-nedir
Devamını Görüntüle

Revit Nedir ?

Revit , 3 Boyutlu görselleştirme programı denildiğinde akla gelen aksine tüm  proje başlangıcı-geliştirme ve hertürlü  aşamaşında kullanılan Autodesk…