Sketchup Vray 3.6 Önemli Özellikleri ve İndirme bağlantısı

sketchup vray 3.6Sketchup Vray 3.6 ile beraber  , Sketchup programı çok güçlü bir ivmelenme yakalayarak büyümesine devam etmiştir.

Özellikle Vray’in Sketchup’ın büyümesine yaptığı katkılarla beraber, Sketchup programının ivlemenlenmesi hissedilir şekilde artmıştır.

Getirmiş olduğu özellikler, kaliteli render ve hızlı kullanımı, Sketchup programının dünya üzerindeki kullanım sayısını çok fazla sayıya çıkarmıştır.

Sketchup içerisinde vray ile beraber kullanılan diğer render motorları Thea Render, Shaderlight gibi motorlar olsada , Sketchup Vray kadar etkili olamamışlardır.

Bu Motorların çok güzel özellikleri olmasına rağmen Sketchup Vray kadar başarılı olamamalarının ana sebebi , bana göre kullanıcı ihtiyaçlarını tam anlamıyla görememeleri ve kullanıcı dostu bir kullanım arayüzü sunamamış olmalarından dolayıdır.

Bunların nedenlerini aşağıda maddeler halinde sıralacağız.

Neden Sketchup Vray 3.6 ?

Sketchup Programı Bir üst kısımda belirttiğimiz gibi en fazla render motoruna sahip programların başında gelir . Fakat diğer render motorları vray 3.6 kadar başarılı olamamışlardır.

Bunların başında esnek kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu arayüzden kaynaklanmaktadır.
Hızlıca materyal (kaplama) ayarlama , hızlı render ayarları ve bilgisayar donanımına bağlı hızlı bir şekilde render işlemini yapabilme, en önemli özelliklerden biridir.

Bu özelliklerin sketchup içerisine gelen kullanışlı pluginler sayesinde , en yakın rakibi olan 3dsmax’i kullanıcı sayısında %51’lik rakamla 2017’nin son çeyreğinde geride bıraktı.

Geçen hafta chaosgrup (Vray yazılımı üreticisi) aşağıda yayınlamış olduğu görsel ile , en çok hangi programların ve render motolarının kullanıldığını açıkladı.

sketchup vray 3.6

Yukarıdaki grafiğe bakarsanız 3D alanında en çok kullanılan programlar ve bağlı olduğu render motorundaki yükseliş gözle görülür bir şekilde artmış.

Burada gözden kaçmayan programlar Revit ve Rhino da 2017’nin içerisinde en çok ivme yapan programlar arasında gözüküyor.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Adobe Photoshop 21.1 yayınlandı

Sketchup Vray 3.6 Özellikleri

Sketchup Vray 3.6 ‘nın hata düzeltmeleri ve güncellemelerini bir kenara bıracak olursak (genel olarak 3.4’ün hata güncelleştirmeleri ve düzeltmeler)  en dikkat çekici özelliği, 3dsmax sahnelerini kendi içerisine hızlı bir şekilde almasını gösterebiliriz.

Uzun zamandır Sketchup kullanıcıları ağaç ve bitkilendirme konusunda sıkıntılar yaşadılar, bu sıkıntıları vray scene import ile çözülmüş gibi duruyor.

Bu özelliğin amacı , 3dsmax’deki bir ağaçı kaplamalı olarak sahnenize çağırıp render işlemlerinde aynı kalitede kullanabilyorsunuz demektir.Sadece ağaçlar için değil, kullanılan tüm objeler için geçerli bir durumdur.

Tüm özellikleri yazmak yerine aşağıdaki mutheşem videoyu izlemenizi öneririm.

Sketchup Vray 3.6 Yenilikler içerik Videosu

 

0 Shares:
4 yorum
  1. 3.6 ile ilgili eğitim videosu yayinlayacak misiniz ? Sketchup vray i sizin sayenizde öğrenmiş biri olarak bu versiyonun eğitim videosunu da sizden öğrenmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
sketchup-indirmeden-oyna
Devamını Görüntüle

Sketchup İndirmeden Oyna

Sketchup indirmeden Oyna seçeneği ile tarayıcı üzerinden istediğiniz her yerden sketchup programını kullanabilirsiniz. Bu sayede tasarımlarınız konusunda internetin…
3d-modelleme
Devamını Görüntüle

Mac için en iyi 3D modelleme yazılımları

Bir mac kullanıcısı mısınız? Sizde biliyorsunuz, tüm 3D modelleme yazılımları aynı işletim sistemlerinde mevcut değil. Bu yüzden bir Mac kullanıcısıysanız,…
Adobe Photoshop 21.1
Devamını Görüntüle

Adobe Photoshop 21.1 yayınlandı

Photoshop‘un bu sürümünde artık İçeriğe Uygun Dolgu çalışma alanı penceresinden çıkmak zorunda kalmadan görüntünün birden çok alanını yinelemeli olarak doldurabilirsiniz . Resminizdeki bir…