3D Programlar3ds MaxSketchup

Sketchup mı ? 3Dsmax mi ?

Yüksek Kaliteli Dokular

sketchup 3dsmaxSketchup  mı ? 3DSmax mi ?  aslına bakarsanız 3dsmax ve skp değilde asıl soru, mimari sunumlarda max mi ? sketchup mı ? demek daha doğru olur..

Sketchup ve 3Dsmax, 3D Görselleştirme işi ile uğraşan ve uzaktan yakından bir çok kişinin ismini sıklıkla duyduğu programlar arasındadır.

Firmalar arası rekabet olmasada,  kullanan kişiler arasında hafif bir rekabetin olduğu aşikar.

Sketchup CEO’su Rekabetin olmadığını veya rekabet istemediklerini Sketchup Programının farklı bir anlayış ve bakış açısıyla devam edeceğini söylemişti.

Bu makalede sizlere Sketchup ve 3DSmax gibi programları kullanmanın avantajlarından bahsedeceğim.

Aslında bu makaleyi yazacak kişinin her iki program konusunda bilgisinin olması gerekiyor, benimde her iki programı kullanıyor olmam ve bu konuda kullanıcıların kafasındaki bir çok soru işaretini giderecek bilgiler vermem bu konuyu biraz olsun açıklığa kavuşturacaktır.

Sketchup mı ? 3Dsmax mi ?

Biliyorsunuz her popüler marka ve programlar arasında bu şekilde kullanıcı tartışmaları hep devam etmektedir.
Bunlara örnek verecek olursak , Android mi ? IOS mu ? veya Playstation mu ? Xbox mu ? Fifa mı ? Pes mi ? gibi bir çok tartışmaların içinde bulur kullanıcı kendisini.

Her yeni 3D program kullanmaya başlayacak kişi ise, Sketchup , 3dsmax, Cinema4d, Maya , Blender gibi programların arasıda gider gelir, hatta birkaçına başlayıp tekrar farklı programlara dönüş yaparlar.

İşte bu konu sizlerin bir nebzede olsa hangi programa başlamanız gerektiği konusunda bir kaynak olabilir.

Bu konu içerisinde her ne kadar programların kolaylıklarından bahsedecek olsak da , görselleştirme süreci çok farklı bir konudur ve her kişinin kendi bakış açısı ile değişkenlik gösteren bir durumdur.

Sketchup  mı ? 3DSmax mi ? demekten ziyade  programların hepsinin bir araç olduğu, önemli olan o aracı nasıl kullanarak sonuçlar çıkardığınızdır.

Ayrıca şu konunun da unutulmaması gerekiyor, her ne kadar kullanıcı ile bağlantı konular olsada;

sanatçıların kendi işlerini hızlandıracak ve kütleyi bir yapıya kavuşturacak yazılımları tercih etmeleride önemli yer teşkil etmektedir.

Bu aşamada sizlere her iki programların avantajlarını ve dezavantajlarından bahsetmek istiyorum.Programların eksikleri yerine programların kabiliyetlerinden bahsetmek kullanıcının yararına olacaktır.

3dsmax programını eskiler hatırlar, ilk göz ağrısıdır. 2000’li yılların başlangıcında devasa ve hızlı bir ivme ile beraber 3D kullanıcıların gönüllerinde bir taht kurmuştur.

Kendi içerisine entegre Mental Ray render motoruna rakip olarak gelen Vray render motoru ile,  çok büyük bir sıçrayış yaparak mimaride ve endüstriyel ürün tasarımcılarının kullandığı programların başında gelmesine neden olmuştur.

Hatta iş ilanlarında hala 3dsmax programının isminin sıklıkla duyulması, ilk olmasındandır.İnsan hayatında ilklerin önemi herzaman büyük ve önemlidir.

3dsmax programınında 3d dünyasında bunlardan biri olması kullanıcılar için ayrı bir önem taşımaktadır.

Benim 3dsmax 8 ile ilk tanışmam 2005-2006 yılları arasında olmuştur, daha önceki versiyonları çalıştığım firmaya girmeden önce ordaki çalışan arkadaşların bilgisayarlarında görmem (2002-2003) ile başlamıştır.

Sektör içerisinde Max’in sağlam bir rakibinin olmaması ve sadece 3 boyutlu programlar içerisinde eğitim kaynağının fazla olması kullanıcıları 3dsmax’e yönelten sebeplerin başında gelmiştir.

Tabi en önemli nedenleri bir alt satırda daha geniş bulabilirsiniz. 🙂

3dsmax gerek oyun üretimi, gerek çizgifilm, ve en önemlisi vfx işlerinde rakiplerinden bir hayli önde ve dünyada vfx alanında ağırlıkla max tercih edilirken, fluid işlerinde ( ateş patlama hariç) ağırlıkla maya ve diğer yardımcılar kullanılır.

O yüzden seçmiş olduğunuz programların ve kendi mesleğinizin amaçlarına uygun program tercihi yapmak en önemli nedenlerin başında gelmektedir.

Peki Mimaride Neden Sketchup ?

Ana konumuza dönecek olursak eğer, konunun başında değindiğimiz ,  mimari sunumlarda ne kullanmalıyız ? sorusu ,  eğer 3-4 sene önce sorulsaydı yine açıkcası 3Dsmax olarak cevabını verebilirdim.

Ama Artık Tüm samimiyetimle ve programlar arasında ayrım yapmadan söyleyebilirim ki , artık mimari sunumlar için sketchup cevabını çok rahatlıkla verebiliriz,

sketchup ilk çıktığından şimdiki zamana kadar çok büyük yol alarak ve hızlı büyümesini sürdürerek mimari alanda söz sahibi olma yolunda büyük adımlar atıyor.

Bunu Avrupa ve Amerikadaki satış rakamlarına bakarak söyleyebiliriz, bir program için %35’lik büyüme gerçekten inanılmaz.

Son 2 yılında bünyesine eklediği pluginler ile, mimari modelleme konusunda çok hızlı bir ivme yakalayarak devam ediyor.

Neden Mimari  Modellemede Sketchup dediğimizde , sol araç çubuğundaki 3-4 komut ile hızlı bir şekilde kat planlarını çıkarıldığını görebilirsiniz.

Aynı zamanda ve önemli olarak vurgulanması gereken bu kısım, modelleme bazında kütle oluşturma sırasında bir puzzle gibi bozup tekrar hızlıca oluşturabilmenizdir.

Sürekli değişen ve güncellenen mimari projeleri bir düşünün, bu şekilde hızlıca kütleyi bozup tekrar oluşturabilirsiniz.Zamandan kazanmak adına en iyi fiyat performans ürünü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sketchup’ın büyümesindeki en büyük rollerden biri Google’ın bünyesinden çıkıp, Trimble firmasına geçiş ile yaşanmıştır.

Bu geçiş sırasından sonra hem 64 bit’e geçiş, hemde yeni pluginlerin daha uyumlu hale getirilmesi , programın kullanımının artmasına neden olmuştur.

Pluginlerden bir kaçına örnek verecek olursak, Dibac plugini ile autocad üzerinden aktarmış olduğunuz kat planını saniyeler içerisinde 3D kat planı olarak çıkarabilirsiniz.

Dibac için bu video serisini izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=IvyArqrU_2Q

Sketchup’ın genel bir tanımını yapacak olursak , karmaşık olanı basitleştiren , eklentileri ile en düşük zaman çerçevesi içerisinde modelleme yapmanızı kolaylaştıran bir program olarak nitelendirebiliriz.

İşte bu tarzından dolayı, mimari modellemede en ideal programlar arasında ilk sıraya yerleşiyor.

Programı ilk açan kullanıcılar programın basitliği yüzünden şaşırabilirler, çizgi film gibi bir havası olabilir, işte bu hava size yorulmadan sıkılmadan eğlenceli olarak modelleme yapabilmenizi sağlayacak araçlar ile donatılmıştır.

Sketchup Render Motorlarında ne kadar iyi ?

Dikkat ederseniz makalede şu ana kadar hep modellemeden bahsettik, Sketchup’ın render motorlarında ne kadar iyi olduğu konusuna hiç girmedik, çünkü bu konu için ayrı bir yazı yazılması gerekmektedir.

Son yıllarda Sketchup için bir çok render motoru yazıldı ve yazılmaya devam ediyor.Bu yazıyı yazdığım sırada Sketchup için Vray render motorunun 2.0 versiyonu bulunmaktadır, ve vray için 3.4 sürümünü beklemekteyiz.

Aynı zamanda Sketchup için Thea Render, Sketchup indigo render, Sketchup Lumion gibi animasyon ve render almanızı kolaylaştıran render motorları bulunmaktadır.

Sketchup içerisindede her ne kadar stabilite ve detaylı kaplama ayarları gibi sorunlar olsada, en hızlı sonuca ulaşabileceğiniz kısım yine bu programda bulunmaktadır.

Hatta daha ileri gidecek olursak Sketchup içerisinde hiç bir render motoru kullanmadan , kendi içerisindeki styles menüsüden modelinizi çeşitli görüntüler ile süsleyebilirsiniz.

Hatta size bir ipucu daha vereyim, eğer diğer programların render motorlarını iyi kullanabiliyorsanız veya oyun motorlarıyla ilgiliyseniz, mimari modelinizi sketchup ile modelleyip diğer programlara rahatlıkla gönderebilirsiniz.

Instagramdan takip etmek için TIKLA 
Facebook sayfam için TIKLA

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. çok güzel özetlenmiş şu render motorlarıda gelişse sketchup çok büyük yol kat eder inşallah ileride 3d max ile her konuda yarışa bilecek kıvama gelir sketchup

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

MERHABA ????