Mimaride Sanal Gerçeklik Uygulamaları

Sanal GerçeklikSanal gerçeklik İngilizce de Virtual Reality den gelen VR , Sayısal-dijital araçların sağlayıcı olduğu gerçek olmayan sanal ortamları gerçek gibi sunmaktır.

Bilinen sanal gerçeklik sağlayıcıları : De Oculus Rift , Htc Vive , Google Cardboard gibi uygulamalardır.

3D alanında Gerçeklik kelimesi,  oluşturmuş olduğumuz görüntülerin , sanal ortamda müşteriye ve ihtiyaç sahiplerine sunulması.
sanal gerçeklik

Bu gerçeklik konusuda 2 türlü bölüme ayrılarak kendi içerisinde bölünmüştür.

Arttırılmış gerçeklik : Sanal ortamda oluşturulmuş olan içeriğin bir etiket olarak gerçek dünyaya eklenmesidir.Örneğin; Layar , Pokemon Go uygulamaları..

Karma gerçek : 3 Boyutlu içeriğin gerçekliğin bir parçası haline gelip gerçek ile etkileşimde bulunması olarak açıklanabilir.Sanal ortamda masa üzerine yerleştirilen bir topun;gerçekte de masada bulunması gibi..

Mimari sektöründe Sanal Gerçeklik uygulamaları

Sanal gerçeklik uygualamaları Çoğu mimar,tasarımcı,şehir plancı tasarım süreçlerine her zaman sayısal ortamı dahil etmektedir.

Ancak,genellikle müşterilere Cad çizimler sunulmaktadır ve bu projeler,aynı meslekten olmayan kişiler ve  müşteriler tarafından pek algılanmadığı için 3 boyutlu görselleştirme ve animasyon sıklıkla kullanılıyor.

Özellikle Unreal Engine Programının mimari alanda sanal gerçeklik uygulamasında ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.


Unreal Engine Konusunda bizimde kendi ürünümüz olan Unreal Engine Eğitim setini satın alarak , müşterilerinize ve kendinize eşsiz bir deneyim kazandırabilirsiniz.Aşağıdan tanıtım videosuna bakabilirsiniz.


mimaride sanal gerçeklik
Ancak teknoloji geliştikçe yeni tekniklerde gelişmektedir.Bu gelişmelerin devrimi  olan Sanal gerçeklik mimari alanda söz sahibi olmaya başladı.

İnşaat sektöründekiSanal Gerçeklik uygulamaları

Dünyada oldukça fazla örneği bulunan tüm bu uygulamaların örneğini vermek imkansız.Ancak Sanal gerçeklik,dijital bir ortamı etkileşimli olarak deneyimlemek açısından oldukça önemlidir.Ayrıca sadece sanal gözlükler ile sınırlı kalınmamalıdır.Modeller bilgisayar ve ekran üzerinden yansıtılarak modellerin uygulanabilirliği gözlüklerin ötesine geçmelidir.

inşaat sektöründe sanal gerçeklik
Sanal gerçeklik gözlüğü takılan mekan sınırlı bir alandır ama dünyanın başka bir yerinde başka bir mekanı gezdirir.Bu  bir sınır mıdır yoksa sınırsız bir dünya mı ? 🙂

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Sketchup Eğimli Araziye Bina Yerleştirme [ÇOK KOLAY]

Sanal gerçeklik ile mekanları ziyaret edebilir ve başkaları ile paylaşabiliriz.Böylece bilgi paylaşımı en etkin etkileşim biçimi halini alır.

Aynı zamanda gelişmeye devam edecek olan bu teknolojik unsur ile mimar ve tasarımcılar fiziksel ve sanal ortamı birbiri içinde güçlendirebilen önemli bir görevde de rol oynayabilecektir.

2014 yılında iyice yaygınlaşmaya başlanan Sanal Gerçekliğin inşaat sektöründeki avantajları nelerdir ?

 • Bir projenin tasarım,tanıtım,sunum,değerlendirme,pazarlama ve de eğitimi alanında;hız,uygunluk,prestij,planlılık sağlar.
 • Mimari görselleştirmede kullanılarak izleyici ve müşterilerin daha kolay algılamasını sağlar.
 • Hatalar daha erken tespit edilerek önüne geçilebilir.
 • Hataların önüne geçilerek ciddi oranlarda maddi tasarruf sağlanabilir.
 • Proje tarafları tasarım ve görünümü iyileştirme adına bir araya gelip rahatça görüşebilir.
 • Kolay bir şekilde projeler revize edilebilir,mekanda değişiklikler kişiye özel olarak sağlanabilir.
 • Olası afet durumlarının testleri de önceden tasarlanıp görülebilir.
 • Mekanlar tekrar tekrar sanal ortamda gezilebilir.
 • Konum,çevre analizleri kolaylıkla izlebilir.
 • Çalışma ortamlarında feedback sağlanabilir.
 • Projeler ve çalışmalar arttıkça Sanal gerçeklik dünyamızda daha etkin hale gelebilir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Sketchup
Devamını Görüntüle

Ücretsiz Sketchup Eğitimi

Merhaba arkadaşlar ,Ücretsiz Sketchup Eğitimi konusunda hem grubumuzu hem Youtube adresimizi hemde ana sayfamızı takip eden arkadaşlarımız ücretsiz…
3ds Max ve Sketchup
Devamını Görüntüle

3ds Max ve Sketchup Arasındaki Farklar

Bu makalemizde sizlere 3ds Max ve Sketchup arasındaki farklardan bahsedeceğiz. Piyasada, 3D ve grafik tasarım için bir sürü yazılım bulabilirsiniz. Ancak hem…
sketchup autocad
Devamını Görüntüle

Autocad Projelerinin Sketchupa Aktarılması

Autocad Projelerinin Sketchup programına Aktarılması sırasında , bazı problemler ile karşılaşırsınız.Bu yazımız da bu konuya değineceğim. Autocad projelerinde…
Devamını Görüntüle

Sketchup Rehberi

Sketchup Rehberi ;3d modelleme yapılırken çeşitli programlar kullanılmaktadır. Bu programlardan bir tanesi de Sketchup programıdır. Sketchup programını öğrenmeye…