Mimari Tasarım Süreci Nasıl İşliyor ?

Mimari tasarım günlük hayatta pek çok yerde karşımıza çıkan önemli bir işlevsellik ve gündelik yaşama değer katan bir iş bütünü kavramını oluşturur. Mimari tasarımın olgusu çok fazla yerde kullanılabilir. Binalarda, yapılarda, ofislerde, mobilya firmalarında, çeşitli projelerde, sokakta, bitkilerde ya da bir Tatil Köyü’nü tasarlarken dahi kullanabilirsiniz.

Mimari görselleştirme

Mimari görselleştirme yapı tasarımları açısından daha özgün biçimde karşımıza çıkmaktadır. Yani yapılması planlanan bu projelerin plana sadık olarak yapılması gündeme geldiği kadar daha sonra ortaya çıkacak olan yeni sorunlara karşı doğaçlama bir beceri ile müdahale edebilme fırsatını tanır.  Mimari tasarım süreci kabataslak olduğu kadar önemli detaylarında göz ardı edilmeyecek şekilde yapılması önemlidir.
mimari tasarim

Bu süreçte boyutların somut ve birden fazla detayı içermesi ve yapılacak projeye göre değişkenlik göstermesine neden olabilir. Mimari tasarım projeleri tasarımcının karşılaştığı zorluklar ile sanatçının algılarını açar.  Mimari tasarım süreci tasarımcının sezgilerin olduğu kadar bilişsel ve yaratıcı niteliğinin de eşit paydada olduğu bir çalışma şeklidir.

Zira tasarımcının yapması gerektiği bir proje olduğu gibi aynı zamanda karşısına çıkacağı sorunlarda nasıl üstesinden gelebileceğini zamanla kavrayabilen kimi zaman yeteneklerini ortaya koydu bir alandır.  Diğer tüm tasarımlarının yanı sıra mimari tasarımcı problemin çözümüne inmeden önce problemi enine boyuna tanımlayarak daha sonra oluşabilecek tüm sorunlara hesaplaması gerekir. Mimari tasarımda hem matematiksel hem de geleneksel yöntemlerin yeri vardır.

Mimari tasarım süreci

Tasarım yapılacak olan projenin detaylarına, büyüklüğüne ve konumuna göre farklı zaman aşamalarını ihtiyaç duyulabilecek bir zaman çizelgesi olabilir. Günümüzde yapı tasarım; mimari ve inşaat sektörlerine hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Tasarım algısı mimari tasarımı kavramı ile bütünleştiğinde ortaya çıkan kalite ve ölçek kriterleri mimari tasarım olgusu ile bütünleşmiş yapıların ve insan olgusunun olduğu her yerde yeni projeler ile mimari alanlarına katkılar sunmuştur.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   3D Tasarım Ankara

Mimarı Görselleştirme kısmında kullanacağınız Programlar sırasıyla ;

Sketchup , 3dsmax ve ücretsiz kullanım sunan Blender olabilir.

Mimari tasarımcı ve elindeki projenin yanı sıra tasarımın bir diğer ortada karar vereceklerdir. Tasarımcı çözümlerinde yangın kontörünü denetleyen, imar kararını veren ve yapım kontrolünü üstlenen firma ya da kişiler ile ortak çalışma yürütme mecburiyetindedir. Bu da karşımıza yasalar ve yönetmelikler uygun yapıların tasarlanması gerektiğinin önemini hatırlatmaktadır.

4 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
3d proje
Devamını Görüntüle

3D Proje Konusuna Yeni Başlayanlar

3D Proje Konusuna Yeni Başlayanlar ve hafif hafif bu işlerde pişenler ,artık bu işte para kazanma yolları arayacaklardır.…
Devamını Görüntüle

Sketchup Başlangıç Rehberi

Sketchup (ara yüzü) başlangıç temelleri yazımızda sizlere Sketchup programını açtığınız zaman karşınıza çıkan ana ekranın genellikle üst kısmında…