LumionRender Motorları

Lumion 10 Özellikleri: Lumion indir

Yüksek Kaliteli Dokular

Lumion 9 ve 9.5 yakın zamanda çıktı , Lumion 10 sürümünün de yakın zamanda çıkması planlanıyor. Lumion programının kendi özellikleri ve hızlıca görselleştirmeye giriş yapması en önemli özelliklerinden biri olmuştur.

Yakın zamana kadar hiç bir rakibi olmadan ilerleyen Lumion, Epic firmasının Twinmotion programını satın alması ile yakın zamanda dişli bir rakip ile karşı karşıya kalacağının sinyallerini veriyor.

Çünkü bu sektörde Lumion hızlı görselleştirme alanında, kolay kullanımından dolayı kullanıcı cezbetmektedir.Bu sektörde bu konuda pastanın büyük bir kısmını alan Lumion firması , yakın bir zamanda Twinmotion ile mücadele etmek durumunda kalacak gibi gözüküyor.

Lumion 10

Sketchup Türkiye gurubumuzda Lumion 10 ile ilgili bir anket yapmıştık. Kullanıcılardan program ile beklentilerini sorarak, programın bir sonraki versiyonunda beklentileri hakkında sonuçlar aldık. Bu sonuçlarda büyük bir kısım programın yeni versiyonunu ücretsiz olarak beklediklerini işaretlemişler.

Tabi bu beklenti biraz havada kalacaktır, Çünkü programın fiyatı gereği en yüksek fiyatla satılan render motorları sıralamasında üst kısımlarda yer almaktadır.Bu yüzden Lumion firmasının bu fiyat konusunda, bir iyileştirme yapacağını düşünmüyoruz. 🙂

Tabi burada rakibin yapacağı atılımlarda fiyat konusunun değişmesinde çok önemli.

Epic firmasının şimdilik Twinmotion 2019‘u ücretsiz olarak sunmasından sonra, diğer gelecek olan yeni versiyonun fiyatı hakkında bilgiler bulunmamaktadır.

İkinci en fazla oy alan seçenekte ise, iç mekan render kalitesinin artırılması, ışık ve bump gibi detaylı kaplama paremetrelerinin detaylandırılması oy almış.Lumion eski sürümlerinden beri iç mekan konusunda bazı atılımlar yapmış olsada, hala iç mekan konusunda yetersiz ışık hesaplaması yüzünden, diğer render motorlarının gerisinde kalmaktadır.

Bu kısımda aslında GI (global illumination) hesaplamasının yetersiz olmasından veya Lumionun böyle bir hesaplamaya hala geçiş yapmamasından kaynaklı bir sorun olabilir. Çünkü bu hesaplama ekran kartı üzerinden bir süre ile belirlenerek, sahnenin büyüklüğü ve doluluk oranına göre hesaplanır. Bu durum extra zaman gerektirdiği için, şu an için lumion için bu seçenek uzak görünüyor.

Lumion programının bir diğer önemli sorunlarından biri ise, yüksek sistem ihtiyacı bu yüzden ankette Daha az sistem kullanımı, üçüncü sırada yer almaktadır. Lumion hem ekran kartı hemde ram kullanımı bakımından yüksek bir sistem istemesi programın kullanımını biraz sınırlamasına neden olmaktadır.

Araç dinamiklerinin geliştirilmesi anket sonuçlarının diğer şıklarından biri olmuş.

Lumion 10 indir

Lumion 10 ve güncel sürümlerin indirme işlemlerini bu link vasıtasıyla yapabilirsiniz. Link içerisindeki gerekli yerleri doldurmak suretiyle, tüm sürümlerde 14 günlük bir deneme süresi verilmektedir. Öğrenciler için, bağlı olduğu Distribütör’e öğrenci bilgilerini ibraz ederek, 1 yıllık kullanım hakkına sahip olabilirler.

Şu an için güncel sürüm Lumion 9.5 sürümüdür.

Not: Bu makale grubumuzda yapmış olduğumuz Lumion 10 anketi sonucuyla ilgili beklentiler için yazılmış bir makaledir. İlerleyen zamanlarda Lumion 10 Yenilikleri ile ilgili tekrar bir makale yayınlayacağız İnşallah.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

17 Yorum

  1. Şu ışık ayarları ile ilgili değişikliğe gitmeleri gerek. Gece olduğu zaman koyduğumuz aydınlatmalardan da ışık yayılmasını ayarlayabilmeliyiz bence. Onun dışında kaplamalar için sadece normal map den ziyade diğer mapleri de yükleyebileceğimiz seçenekler olmalı. Bir de substance painter gibi model üstünde uygulamak istediğimiz kaplamaları fırça yöntemi ile de uygulayabilmeliyiz. Çamur, kir vb. gibi dokuları da iyi bir şekilde kullanabiliriz.

  2. Mimari program olarak sizin ve grup arkadaşlarımızın sayesinde teknolojiden kopmuyoruz.daha güzel işler çıkarmak için gayret gösteriyoruz.Bu grubu inşa eden ufuk şen ve grup arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

  3. 9.5 kullanıyorum çok iyi sonuçlar alıyorum özellikle dış cephe renderlarında
    iç mekandada gayet iyi sonuçlar veriyor..
    çok pratik bence

  4. Şimdilik 8 kullanıyorum daha iyi bilgisayara geçince 10 a geçeceğim umarım görselleştirme ayarları daha iyi bir duruma yükselir ve kütüphanesi genişler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????