3D Görselleştirme

Kaliteli Görsel Oluşturmak için 5 Temel Prensip

Yüksek Kaliteli Dokular

kaliteli-gorsel-olusturmak-icin-5-temel-prensip3D görselleştirme konusunda,  kaliteyi yakalamanız için bu blog içerisinde sizlere bir çok yazı yazdım. Bu yazıların çoğunu okuduğunuzda kaliteli görseli oluşturmak için, render motorlarında sadece test ve denemeler yapmanız yeterli olacaktır.

Bu makalede ise, sizlere Kaliteli Görsel Oluşturmak için 10 Temel konuyu anlatacağım ve biraz daha işin özgün kısmından bahsederek ilerlemenize yardımcı olacağım. Mustafa bu konuları bildiği için ona anlatmıyorum…. (kendisi elit bir iç mimarımızdır)

Diğer konuları başlıklar halinde görmek için sıkça sorulan sorular kısmına bakmanız yeterlidir. Size çok şey katacağını düşünüyorum…

01 -Kaliteli Görsel Detay detay detay

Detay konusunu 15 senedir anlattığımız bir konudur. Ve özellikle kullanıcıları bu kadar can alıcı noktayı kaçırmaları kaliteli görsele ulaşmalarını etkilemektedir. İç mimar Mustafa arkadaşımız bu konuyu hiç atlamaz, çizmiş olduğu her modelde süpürgeliklere kadar modeller, kalorifer peteklerini, perdeleri ve niş detaylarını unutmaz.

Detay dediğimiz olay aslında bir nevi modellemedir. Modellemenin detaylarından bahsediyoruz.

Tavan gizli aydınlatmaları, tasarıma göre hareket ve estetik katacak unsurları hiç unutmaz. Kaliteli görsele ulaşmak için gerekirse, üşenmez tavla oynamayı bırakır ve bunların hepsini, daha  fazlasını yapmaya çalışır. İnstagram da boşa yere zaman harcamaz ve projenin detaylarını en ince ayrıntısına kadar modeller ve şekillendirir.

Detay için şu örneği gözünüzde canlandırın, bir çok kişi bir salon görselleştirmesi yaptığında, bir takım koltuk bir orta sehpa ve bir Lcd Tv ile işi bitirmeye çalışır.
Bu durum için çıplak kalmış bir görselleştirme örneği verebiliriz. Detayları tamamladığınızda ortaya çıkan sonuçla bir önceki sonucu karşılaştırın, farkı görünce şaşıracaksınız.

Hala bu kısımda detaylar neler diye soracak olanlar olabilir, süpürgelikler, tavan aydınlatmaları, perdeler, aplikler , duvar işlemeleri (varsa), ambians katacak öğeler (şömine, sehpa, komidin, yastık, yorgan, gül, mum, vs vs herşey olabilir) tavan detayları gibi bir çok öğeyi sıralayabiliriz.

Detayda sınır yoktur..

02 – Tasarım Olgusu

Alışılmışın dışında Farklı işler çıkarmak bu işin merkez noktası ve en can alıcı kısmıdır. Bu durum Mekana özgü bir tasarım çıkarmak ve oradaki mekansal anlayışı kullanıcıya hissetirmek, Tasarımla bağdaştıracağımız bir durumdur.

Tasarımlarınız için bir çok farklı siteden ilham almak için örnek çalışmalara bakabilir, ortama göre kafanızdaki tasarımları yansıtabilirsiniz. Görselleştirmenin de en önemli maddelerinden biri olup , farklı ve ilginç tasarımlar ile kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz.

03- Modellerin Belirlenmesi

Kaliteli görseli oluşturan en önemli parametrelerden biride , Kaliteli modelleme veya Kaliteli Model kütüphanesi diyebiliriz. Özellikle Sketchup Kullanıcıları için kaliteli model kütüphanesinin önemli bir yeri vardır. 3dsmax kullanıcıları için motel kütüphanelerinin geniş olması ve kaliteli model olmasının yanında Sketchup kullanıcıları bu iş için extra bir zaman harcamaları gerekmektedir.

Kaliteli model için sketchup free model internet adresini kullanabilirsiniz.

Hazır modelleri bir araya getirip, kendi sahnenizi oluşturmak ayrı bir maharet gerektirir. Bu iş zaman alıcı bir durumdur ve birden olacak bir iş değildir.
Özellikle hazır modeller üzerinde , kendi sahneniz için hazır modelleri düzeltecek kıvamda olmalısınız.
Bu iş için Kullandığınız programda, ilk madde de belirttiğimiz gibi Modelleme kavramının çözülmesi gerekmektedir.

04- Kaplama ve Renk Belirleme

Renk ve kaplama hemen hemen birbirine yakın bir konudur. Çünkü renk belirleme ve doku arasında bir bağ vardır. Çalışmalarınız da renk cümbüşü yerine, tasarımda dikkat edilecek renkler ile bir uyum içerisinde olmalısınız. Uyumlu ve zıt renklerin kullanımı gibi önemli hususları araştırmanızı öneririm.

Bunun haricinde renkler için tam renk tutturmak istiyorsanız ral kodlarının olduğu jpeg veya png görselleri tercih etmelisiniz.

Bu kısımda kaplama nasıl kullanılır ? göstermiştik.

Kaliteli görselin diğer bir unsuru ise kaliteli kaplama kullanmak veya oluşturmaktır. Her görselleştirme ile uğraşan kişinin sıfırdan kaplama oluşturma gibi bir yeteneği olmayacağı için, hazır siteleri kullanmak size hız kazandıracaktır.

Kaliteli kaplama için texturefun.com adresimizi kullanabilirsiniz.

İstediğiniz gibi kaplama seçimi yaptıktan sonra gelen kısımdan kaplamaları hızlı bir şekilde ücretsiz indirebilirsiniz.

Siteye giriş yaptığınızda her konu için, 1K , 2K ve 4K kaliteli kaplama seçenekleri sizleri bekliyor.

Bu özellik, kaliteli kaplama sitesi için en önemli kriterlerden oluşur. 4K (4096×4096) bir kaplamayı herkes indirmek istemeyebilir.
(kaplama boyutu, ram kullanımının fazla olması, programların çalışma sahnesinde çok kasılması gibi)

Aşağıda kaliteli kaplama seçimi için tercih edebileceğiniz çözünürlük türleri bulunmaktadır.

1K (1024×1024 çözünürlük) Performans için tercih edilir. (laptop kullananlar)
2K (2048×2048 çözünürlük)  İdeal çözünürlük.
4K (4096×4096 çözünürlük) Yüksek kalite tercih edilir.

05- Bilgisayar Donanımı

Belki bu maddeler içerisinde en önemli kriterlerden biridir.

Neden ?  diye soracak olursanız, yukarıdaki tüm maddeleri öğrenseniz bile şoför koltuğuna oturduğunuzda altınızda iyi bir sistem yoksa ilerleme kaydetmek zor ve yavaş olur.

Grubumuzda sürekli Laptop konularında tavsiyeler istenmektedir. Laptop bir multimedia cihazıdır. (müzik, film vs gibi)

Bir Laptopun stabil şekilde 3D görselleştirme alanında kullanılması zordur. Yüksek poligonlu objeler ve Yüksek kalite kaplama kullanımı bu durumun önüne geçmektedir. İşin eğer inceliklerini biliyorsanız, bir çok şeyi Photoshop kısmına bırakarak bu işi çözebilirsiniz, fakat bu durum zaten üst düzey bir kullanım gerektirir.

Her yönden iyi bir laptop alacağım deseniz bile, fiyatlar 15.000 20.000 gibi bir rakamlara gelmektedir.Aynı özellikte laptop ve aynı özellikteki masaüstü pc arasında bile %30’luk bir performans farkı olmaktadır.

O yüzden bu işi ciddi yapacak kullanıcıların bir masaüstü pc ile yollarına devam etmeleri en sağlam yol olacaktır.

Render için masaüstü pc seçimi konusunda bu makaleyi okuyabilirsiniz.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????