3D Görselleştirme

3D Mimari’de Görselleştirmenin Önemi

Yüksek Kaliteli Dokular

3dmimari3D Mimari de Kullandığımız Programlar ve 3D’nin önemi büyüktür.

3D (3 Design) üç boyutlu tasarım; ’’Resimlerin ve videoların üç boyutlu bir biçimde, bilgisayarlarda, bir televizyon ekranında veya bir sinema salonunda veya görüntülenebilecekleri ortamlarda çok canlı olmasını sağlayan farklı teknolojiler grubunu ifade eder.’’

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ve gelişen teknolojinin iş hayatında hızla yer etmesi sonucu iş alanları da bu değişime paralel olarak hızla değişiyor.

Özellikle firmaların daha fazla büyüme ve kar elde etme isteğiyle çeşitli sektörlerde yeni gelişmeler devam ediyor.

İleri görüşlü olma, üç boyutlu düşünebilme ve bu düşünceleri üç boyutlu programlarla tasarıma dönüştürme özellikle imalat, inşaat ve mimari bölümlerinde ilerlemek isteyen işletmelerin daha benzersiz ve yenilikçi olmasını sağladı.

Günümüzde 3D tasarım programları giderek yaygınlaşıp, her geçen gün programlar gelişerek yeni özellikler ve yeni programlar ekleniyor.

3D mimari ve 3D görselleştirme konularında bizimle çalışmak için [email protected] adresine mail atmanız yeterlidir.

Autodesk Maya, Solidworks, Sketchup, Cinema 4D, 3D Max, Lumion, Blender gibi programlar kullanılanarak görselleştirme yapabilir, 3 boyutlu videolar da hazırlayabiliyorsunuz

Üç boyutlu mimari animasyon ve görselleştirme gibi yeni tasarım teknolojilerini kullanmanın ne kadar avantajlı olduğu inkar edilemeyecek boyutlarda ve birçok iş sektörü tarafından kullanılmaktadır.


3d mimari animasyon ve görselleştirme, gerçeklik ile hayal arasındaki sınırları siler.

Otomotiv test sahasında: Bir çarpışma ya da kaza sırasında bir aracın tasarımının dirençliği konusunda araştırma yürüten teknisyenler çarpışma testi sonucunda ortaya çıkabilecek durumlarla ilgili bilgi edinebilir.

Ayn zamanda kazayı gösteren bir model oluşturarak tasarımla ilgili eksik ve giderilmesi gereken yönleri hakkında bilgi edinilebilir.

Ayrıca birçok otel ziyaretçilerin ilgilerini çekebilmek için web sitelerine 3 boyutlu çizimleri ekleyerek ziyaretçilerin gelmeden önce oda iç mekanlarını  sanal turla görebilmesine olanak tanımaktadır.

Bilim adamları çevremizde meydana gelen çeşitli değişiklikleri bizlere sergileyebilmek için de bu teknolojiyi de kullanmaktadır.

Çeşitli iklim değişiklikleri, deniz seviyesindeki yükselme, arazi erozyonu vb. 3D grafik sunum ile açıklanabilir.

Bir mimar, 3D görselleştirme tekniği kullanarak konut, otel, sanayi binaları, ofisler veya alışveriş merkezleri vb. tasarımları rahatlıkla üç boyutlu olarak çizip, ayrıca 3D ile yapılan tasarım sunumlarında yatırımcıların dikkatini rahatlıkla sunuma çeker.

Mimari, inşaat ve imalat sanayisindeki 3d mimari animasyon ve görselleştirmenin faydalarından birkaçı ;

  • Projenin kusurlarını görebilmeyi sağlar,
  • Gerçekçi görüntü ve videolarla tasarımın içindeymiş gibi hissedebilir,
  • Her türlü bina ve ürün için daha iyi görselleştirmeler yapabilir,
  • Etkili pazarlama ve sanal turlar oluşturabilir,
  • Ürün ve yapının stil ve çekiciliğini arttırmak için muhteşem gerçekçi 3D görselleştirme ve animasyonlar yapabilir,
  • Doğru gerçekçi görsellerle gerçek bina ve ürünlerin ön görünümü oluşturabilir,
  • 3D animasyon ve görselleştirme ile ürünün,binanın veya tasarımın belirsizliklerini giderebilirsiniz.

Projenin kusurlarını 3D mimari ile görün

Günümüzde Dünya’nın her yerinde inşaat ve imalat sanayilerinde mega projeler ortaya çıkıyor. Etkili ve hızlı pazarlama, bu projelerin başarısını belirler.

İnşaat ve imalat sanayilerindeki şirketler pahalı gecikmelere yol açan geleneksel deneme yanılma yöntemlerini uygulamak için zaman bulamıyor, zaman alan yöntemlerden kaçınmak için şirketler, 3D mimari animasyon ve görselleştirme çözümleri arıyor.

Bu 3D animasyon ve görselleştirme çözümü, yalnızca pazarlama zamanını ve maliyetini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda proje kusurlarına en güzel şekilde çözüm üretilerek ,sağlam ve güvenli bir alternatif oluşturulur.

Gerçekçi görüntü ve videolarla tasarımın içindeymiş gibi hissedebilirsiniz.

3D mimari ve görselleştirme çözümleri ile inşaat ve imalat sanayilerinde kullanılan her türlü bina ve ürünün doğru kapsamlı simülasyonu ile uygulama öncesi projenin görülmesine olanak sağlar.Modele dayalı, yüksek çözünürlüklü kaplamalar ve sinema kalitesinde 3D proje görselleştirmelerinin geliştirilmesi ile projeleri potansiyel yatırımcılara, işletmelere tanıtmak ve pazarlamak için kullanılır.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Emeğinize sağlık. Sizleri ilk olarak sosyal medyadaki paylaşımlarınızla tanıdık ve 3D modelleme ve görselleştirme alanındaki sergilediğiniz başarılarınız taktire şayan. İlgiyle takip etmeye devam ediyoruz.
  Saygılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????