3D Görselleştirmecinin El Çantası

3d-gorsellestirme3D Görselleştirme işi ile uğraşan kişilerin eksik yaptıkları işlerden biride ellerinin altında bir El çantası bulundurmamalarıdır.

Nedir bu el çantası ? aslında bir 3d malzeme deposu olarak adlandırabiliriz.

Elinizin altında internet ortamında araştırma kısmında uğraşmadan, indirme zamanı ile zaman kaybetmeden her malzemenin elinizin altında bulunması önemlidir.

Bu şekilde enerjinizi daha çok öğrenme yönünde harcayarak , daha hızlı ve stabil bir gelişim gösterirsiniz.

Şimdi hep beraber bir 3D Görselleştirme uzmanının el çantasında önemli olarak neler bulunması gerekir, hep beraber görelim.

1 – 3D Model Kütüphanesi

3d model kütüphanesi bu işte olmazsa olmazlardandır. Sıralı bir sistem içerisinde neyin nerde olduğu bir 3d model kütüphanesi bulundurmak önemlidir. Bu sayede 3d model sitelerinde model arama kısmında zaman kaybetmezsiniz. Bu size çok büyük bir alternatif kazandıracaktır.

Özellikle 3d model konusunda arşiv yaparken kaliteli modelleri seçmeye özen gösteriniz. Bu kısımda bahsettiğimiz gibi, kaliteli görsel için kaliteli model ve modelleme önemlidir.

İç mekan modelleri, peyzaj modelleri, önemli iç mekan tefriş modelleri, ağaçlar, bitkiler gibi bir çok modellerin olacağı arşivleri oluşturmanız önemlidir.

Kaliteli 3D Model Kütüphanesi olarak bizim kendi projemiz olan sketchupfreemodel.com adresimizi kullanabilirsiniz.

2- 3D Kaplama Arşivi

İkinci en önemli maddelerden biride 3d kaplama (texture) arşividir. İnternet ortamında free textures, seamless free textures gibi kelimelerle bulabileceğiniz bir çok site mevcuttur. Sitelerin bir kısmı ücretli bir çoğu da ücretsiz texture arşivi sunmaktadır.

Kaplama arşivinin olması da, aynı model arşivi gibi önemlidir. A dan Z ye bir kaplama arşivi yapmanız, sizin aynı model arşivinde olduğu gibi hızlı bir şekilde iş akışınızın ve öğrenme zamanınızın verimli olmasına neden olur.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Mimari Görselleştirme için en kolay render motorları

Yine aynı şekilde bizim diğer projemiz olan sizler için ücretsiz içerikler girdiğimiz texturefun.com’dur. Bu site üzerinde 1000 farklı türde kaplamayı , farklı çözünürlüklerde ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Tüm kaplamlarda 1K – 2 K- 4K olarak seçenek sunulmuştur.

Kaplamanın önemini anlattığımız bu kısımdan önemli detayları okuyabilirsiniz.

3- HDRI Arşivi

Öncelikle HDRI’ın ne olduğuna bakalım ;

HDRI nedir?

– HDRI içerisinde ışık tutabilen ve 360 derecelik panoromik görsellerin olduğu bir çeşit ışık kaynağıdır.

Resim tabanlı aydınlatma olarak adlandırabiliriz. Yüksek çözünürlüklü olması ve ışık kaynağı olarak kullanılması bir çok avantaj sağlamaktadır.

Özellikle HDRI görsellerindeki tonların direk çalışmaya yansıması ve ışık kaynağındaki tonlamayı etkilemesi güzel bir avantaj sağlıyor.

Örnek olarak : Eğer kapalı veya farklı ambianslarda ışık kaynağı ortamı oluşturmak için HDRI görselleri güzel bir kaynak sağlamaktadır.

Bu konuda ücretsiz bir site mevcut ve geliştirdiği HDRI görselleri ile güzel bir içerik sunmaktadır.

Bu kısımdan ulaşabilirsiniz.

4 – Photoshop Malzeme Kütüphanesi (2D Arşiv)

Büyük alanlarda özellikle peyzaj alanlarında bilgisayarınızın gücü yetmediği veya Laptop ile görselleştirme yapanların elinin altında bulunması gereken bir arşividir.

Özellikle yüksek poligonlu modellerin (ağaç, bitki, araba, 3d insan modelleri gibi) büyük alanlarda çok fazla kullanılması bir çok probleme yol açmaktadır.

Dosya boyutunun şişmesinden dolayı, Render süresinin uzaması , sahne hareketinin ağırlaşması gibi bir çok neden mevcuttur.

Özellikle laptop kullanıcıların bu Photoshop 2d arşivlerini kullanmaları , özellikle dış mekan 3d çalışmalarda stabil bir çalışma için gerekliliktir.

5- İlham Kaynağı Tasarım Siteleri

Kaliteli bir sahne oluşturmak ve hızlı şekilde örnek görselleştirme yapabilmek için Tasarım sitelerinden ilham alabilirsiniz.

Tasarım sitelerini incelemeniz hem renk bilgisi, hem doku , hemde bakış açınızın gelişmesine olanak tanır.

Bu sayede sizlerde aynı teknik ve uygulamaları kendi çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Sketchup Vray 3.6

Bu saymış olduğumuz maddelerin hepsi, elinizin altında sizin takılmadan ilerlemenize olanak tanıyacak sistemlerdir.

3D görselleştirme
alanında, model kütüphanesi, kaplama arşivi, ışık kaynakları hdri, ies gibi içeriklerin olması bizler için bir gerekliliktir.

1 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
3d-egitim-setleri
Devamını Görüntüle

3D Eğitim Setleri

3D Eğitim Setleri konusunda Zaman Zaman aşağıdaki içerik şeklinde mailler alıyoruz. Bu şekilde eğitim veren ve içerik hazırlayanlara…
3dgorsellestirme
Devamını Görüntüle

3D Görselleştirme

3D Görselleştirme , 2D planların sanatçının kendi yorumuna göre 3D proje haline getirilmiş halidir. Bu esnada çok farklı…
Unreal Engine Eğitim Seti
Devamını Görüntüle

Unreal Engine Eğitim Seti

Türkiyede ilk ve Tek olan Unreal Engine Eğitim setini sizlere sunuyoruz arkadaşlar , bu Unreal Engine Eğitim Seti‘nin…
Sketchup 2018
Devamını Görüntüle

Sketchup 2018 Yenilikler ve gelişmeler

Sketchup 2018 ile ilgili yeni haberler gelmeye başladı.Bu gelişmeleri aşağıda sizlere sunuyoruz. Kasım ayının sonunda yapılacak olan Sketchup…
gran-fondo
Devamını Görüntüle

Gran Fondo 2017

Makale İçerik Listesi1 Gran Fondo Nedir ?1.1 Gran Fondo Ülkemizdeki Bakış Açısı ?1.1.1 Gran Fondo 2017 de Hangi…