3D Görselleştirme

3D Görselleştirmecinin El Çantası

Yüksek Kaliteli Dokular

3d-gorsellestirme3D Görselleştirme işi ile uğraşan kişilerin eksik yaptıkları işlerden biride ellerinin altında bir El çantası bulundurmamalarıdır.

Nedir bu el çantası ? aslında bir 3d malzeme deposu olarak adlandırabiliriz.

Elinizin altında internet ortamında araştırma kısmında uğraşmadan, indirme zamanı ile zaman kaybetmeden her malzemenin elinizin altında bulunması önemlidir.

Bu şekilde enerjinizi daha çok öğrenme yönünde harcayarak , daha hızlı ve stabil bir gelişim gösterirsiniz.

Şimdi hep beraber bir 3D Görselleştirme uzmanının el çantasında önemli olarak neler bulunması gerekir, hep beraber görelim.

1 – 3D Görselleştirme Kütüphanesi

3d model kütüphanesi bu işte olmazsa olmazlardandır. Sıralı bir sistem içerisinde neyin nerde olduğu bir 3d model kütüphanesi bulundurmak önemlidir. Bu sayede 3d model sitelerinde model arama kısmında zaman kaybetmezsiniz. Bu size çok büyük bir alternatif kazandıracaktır.

Özellikle 3d model konusunda arşiv yaparken kaliteli modelleri seçmeye özen gösteriniz. Bu kısımda bahsettiğimiz gibi, kaliteli görsel için kaliteli model ve modelleme önemlidir.

İç mekan modelleri, peyzaj modelleri, önemli iç mekan tefriş modelleri, ağaçlar, bitkiler gibi bir çok modellerin olacağı arşivleri oluşturmanız önemlidir.

Kaliteli 3D Model Kütüphanesi olarak bizim kendi projemiz olan sketchupfreemodel.com adresimizi kullanabilirsiniz.

2- 3D Kaplama Arşivi

İkinci en önemli maddelerden biride 3d kaplama (texture) arşividir. İnternet ortamında free textures, seamless free textures gibi kelimelerle bulabileceğiniz bir çok site mevcuttur. Sitelerin bir kısmı ücretli bir çoğu da ücretsiz texture arşivi sunmaktadır.

Kaplama arşivinin olması da, aynı model arşivi gibi önemlidir. A dan Z ye bir kaplama arşivi yapmanız, sizin aynı model arşivinde olduğu gibi hızlı bir şekilde iş akışınızın ve öğrenme zamanınızın verimli olmasına neden olur.

Yine aynı şekilde bizim diğer projemiz olan sizler için ücretsiz içerikler girdiğimiz texturefun.com’dur. Bu site üzerinde 1000 farklı türde kaplamayı , farklı çözünürlüklerde ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Tüm kaplamlarda 1K – 2 K- 4K olarak seçenek sunulmuştur.

Kaplamanın önemini anlattığımız bu kısımdan önemli detayları okuyabilirsiniz.

3- HDRI Arşivi

Öncelikle HDRI’ın ne olduğuna bakalım ;

HDRI nedir?

– HDRI içerisinde ışık tutabilen ve 360 derecelik panoromik görsellerin olduğu bir çeşit ışık kaynağıdır.

Resim tabanlı aydınlatma olarak adlandırabiliriz. Yüksek çözünürlüklü olması ve ışık kaynağı olarak kullanılması bir çok avantaj sağlamaktadır.

Özellikle HDRI görsellerindeki tonların direk çalışmaya yansıması ve ışık kaynağındaki tonlamayı etkilemesi güzel bir avantaj sağlıyor.

Örnek olarak : Eğer kapalı veya farklı ambianslarda ışık kaynağı ortamı oluşturmak için HDRI görselleri güzel bir kaynak sağlamaktadır.

Bu konuda ücretsiz bir site mevcut ve geliştirdiği HDRI görselleri ile güzel bir içerik sunmaktadır.

Bu kısımdan ulaşabilirsiniz.

4 – Photoshop Malzeme Kütüphanesi (2D Arşiv)

Büyük alanlarda özellikle peyzaj alanlarında bilgisayarınızın gücü yetmediği veya Laptop ile görselleştirme yapanların elinin altında bulunması gereken bir arşividir.

Özellikle yüksek poligonlu modellerin (ağaç, bitki, araba, 3d insan modelleri gibi) büyük alanlarda çok fazla kullanılması bir çok probleme yol açmaktadır.

Dosya boyutunun şişmesinden dolayı, Render süresinin uzaması , sahne hareketinin ağırlaşması gibi bir çok neden mevcuttur.

Özellikle laptop kullanıcıların bu Photoshop 2d arşivlerini kullanmaları , özellikle dış mekan 3d çalışmalarda stabil bir çalışma için gerekliliktir.

5- İlham Kaynağı Tasarım Siteleri

Kaliteli bir sahne oluşturmak ve hızlı şekilde örnek görselleştirme yapabilmek için Tasarım sitelerinden ilham alabilirsiniz.

Tasarım sitelerini incelemeniz hem renk bilgisi, hem doku , hemde bakış açınızın gelişmesine olanak tanır.

Bu sayede sizlerde aynı teknik ve uygulamaları kendi çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bu saymış olduğumuz maddelerin hepsi, elinizin altında sizin takılmadan ilerlemenize olanak tanıyacak sistemlerdir.

3D görselleştirme
alanında, model kütüphanesi, kaplama arşivi, ışık kaynakları hdri, ies gibi içeriklerin olması bizler için bir gerekliliktir.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı !

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!