3D ProgramlarSketchup

Sketchup Render Alma

Yüksek Kaliteli Dokular

Sketchup Render AlmaSketchup Render Alma konusunda hem grubumuzda, hemde özelden gelen sorular eşliğinde bu makalede sizlere detaylı bilgiler vereceğim.

Sketchup veya herhangi bir render motorunda Render almak için , render motoruna ait bilgilerin öğrenilmesi gerekmektedir.

Bu bilgiler sistematik bir öğrenme ve testler ile devam ederse , hem Sketchup Render Alma konusunda hemde , diğer render motorlarında render alırken zorlanmadan işlerinizi halledebilirsiniz.

Sketchup Render Alma

Herhangi bir render motorunda veya, Sketchup render alma konusunda direk olarak başarısızlığa uğramak, kullanıcıyı ilk etap da hayal kırıklığına uğratabilir.

Çünkü bu konu programların ve render motorlarının detaylarına bağlı olarak 1 ile 5 yıl arasındaki sürede sizin ayıracağınız zamana bağlı olarak devam eder.

Bu süre kullanıcının kendi kendine öğrenme süresinin hızı, izlediği eğitim setlerinin kalitesi , eğitim aldığı kişilerin deneyimli ve bu konuda bilgili olmaları gerekmektedir.Aynı zamanda kullanıcıların kendi iş yakınlığıda bu işe bağlı olarak artıp azalabilir.

İş yakınlığı konusunda eğer mimari görselleştirme konusunda proje bilgisi, ve ölçü ölçek gibi genel kavramlarda bilginiz yok ise, mutlaka 3D programları kullanma konusunda bir tarafınız eksik kalacaktır.Bu konularda da kendinizi eğitmelisiniz.

 Sketchup Render Motorları

Sketchup programı geliştikçe zaman içerisinde kendi bünyesine bir çok render motorunu kattı.Bu makaleyi yazarken bile 2 render motoruda sketchup için hazırlanma aşamasındaydı.

Sketchup için En popüler Render Motorlarını yazacak olursak aşağıdaki gibi bir listeyi sizlere sunabilirim ;

Sketchup Vray ;  Sketchup Render Alma konusunda belki en fazla dökümana sahip olan render motoru diyebiliriz.

İlk Sketchup sürümlerinde sıkıntılar olsa da, bu sıkıntılardan vray 2.0 dan ve sketchup 64 bit sürümünden sonra ,daha stabil hale gelmeye başladı.

Sketchup Vray Render Motoru konusunda, Dökümanların ve bilgilerin bu kadar çok olması , bir yazılımı ileri düzeyde geliştirmemize ve daha üst düzey çalışmalar ortaya koyamamıza yardımcı olur.

Tabi bu durumun negatif yönü, daha fazla rekabet edeceğiniz kulllanıcının olması olarak görülebiliriz.

Çünkü döküman ve bilgi sayısı arttıkça, kullanıcıların bu render motorlarına yönelmeleri ve kendilerini geliştirmeleri daha çabuk oluyor.

Sistem bakımından kullanıcıya bağlı detaylı kalite anlayışı, döküman ve eğitim sayısının en fazla olmasından dolayı ilk sıralarda tercih edilecek render motoru olabilir.

Bu konuda benim hazırlamış olduğum eğitim setlerinide buradan okuyarak, kaliteli render konusunda hızlıca adım atmış olursunuz.

(Bu makaleyi yazdığım sıralarda vray 3.4 beta olarak kullanıcılara sunulmuştur)

Sketchup Thea Render ; Thea Render motoru tamamiyle sketchup için yazılmış ve barındırdığı özellikler bakımından kendine has bir kullanımı vardır.

Sketchup 2014 sürümünden sonra çıkış yapan render motoru, ilk çıktığı zaman kaynak yetersizliğinden dolayı pek fazla kullanıcı edinememişti.

Fakat şu an hem kendi forumların da hemde youtube adreslerinde ,gerekli videoları bulabilirsiniz.

Render motorunun Sketchup render alma konusunda en büyük yeniliklerinden biri, ekran kartı ve işlemci üzerinden ayrı ayrı render alma özellikleri barındırmasıdır.

Eksi yönü olarak material ayarlama kısmının biraz karışık ve alışılması biraz zaman alması olarak gösterebiliriz.

Sketchup Maxwell ; Sketchup Render alma konusunda bir diğer render motorumuz Maxwell render motorudur.

Bu motor Unbiased Render sistemini kullanmaktadır

.Kısaca unbiased render motorunu özetlersek, sahneniz içerisindeki kirliliği ve renk doygunluğunu siz durdurana kadar hesaplayan bir render motorudur.

(sistem ihtiyaçlarınız düşükse eğer, uzun render süreleri ile karşılaşabilirsiniz.)

Kaliteli sonuçla beraber, uzun render süreleri olduğu için Sketchup render alma konusunda ticari işler haricinde kullanabileceğiniz bir render motoru olabilir.

Buna karşın Biased Render motorları , Unbiased motorlara göre daha hızlı iş akışı sağlamaktadır.
render

Sketchup Lumion3D

Sketchup Render Alma konusunda özellikle hızlı render ve görselleştirmede yukarıda verdiğimiz alternatiflerin en hızlısı olarak gösterebiliriz.

Aynı zamanda sketchup ile uyumlu olması , gerçek zamanlı olarak sahnede dolaşabilmeniz en büyük özelliklerinden biridir.

Yazılımın eksik yönleri, gerçek ve profesyonel görsel yaklaşımından biraz uzak kalması, buna gerekçe olarak aydınlatma sistemlerinde HDRI kullanmaması, yüksek kaliteli dokudan kaçınması ve profesyonel kaplama hazırlama kısmında ayarlarının kısıtlı olmasıdır.

Aynı zamanda 3000 euro’luk yüksek fiyatı ne kadar hızlı olursa olsun, müşteriyi kaçırabilecek özelliklerin başında gelmektedir.

Sketchup Render Alma konusunda en popüler uygulamarı yukarda eksik yönleri ile sizlere anlatmaya çalıştım, bunlara ek olarak;

LumenRT , Kerkythea, Artlantis, Octane, Podium, Shaderlight, Keyshot, Twinmotion gibi bir çok render motoruna sketchup ev sahipliği yapmaktadır.

Bu render motorlarıda Sketchup Render Alma konusunda kendilerine özgü özellikler barındırmaktadır.Render motorlarınını öğrenirken belirli bir süre sadece birisine odaklanmanız, öğrenme süreci için önemlidir.

Sketchup Render Alma ve Kaliteli Görsel

Günümüz Müşteri ihtiyaçları, kullanıcıların render konusunda daha kaliteli görsel almaları için, çalışmalarına neden olmuştur.

Bu ihtiyaçlar doğrultusunda hem diğer programların da, hemde Sketchup Render Alma konusunda insanlar kendilerini geliştirmeye başlamışlardır.

Bu gelişim sonucunda kalite anlamında bir çok görsel çalışma ortaya çıkmıştır.

Kaliteli görsel aşamalarının bir kısmını anlattığım bu makaleden daha geniş içeriğe sahip olabilirsiniz.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Açık, aydınlatıcı, net.
    Yeni başlayanlar, Kullandığı render motoru haricinde bir motor hakında bilgi almak isteyenler için, kısa,öz, yeterli.

  2. sketchup ile Ticari işler de kullanmak üzere hangi render motoru verimli ve düzgün çalışıyor ?

  3. Sketchup’ın diğer 3 boyut tasarım programlarının yanında basit ve amatör kaldığını iddia edenler için güzel bir başlangıç yazısı olmuş. Daha kapsamlı bir şekilde devamı da gelirse tadından yenmez. Zaten Behance portföyünüzde kaliteli işlerden kaliteli sonuçlar alındığı da açıkça görülüyor Ufuk hocam. Ellerinize sağlık 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????