Sketchup component nedir ?

Sketchup component nedirSketchup component nedir ? Sorusu genelde programa yeni başlamış kullanıcıların sıklıkla sordukları soruların başında gelmektedir.
Sketchup Component program içerisinde en önemli konulardan biridir ve bu önemi ilerleyen satırlarda detaylı bir şekilde yazacağım.

Grup ve Component kullanımı Sketchup içerisinde çok önemli bir kullanım içerisinde yer almaktadır. Bu özelliği iyi kullanan kullanıcıların Sketchup‘ı öğrendiğini düşünebiliriz.

Sketchup component nedir ? Ve Component nasıl kullanılır ?

Sketchup Component Kullanımı çok basit bir yapıdadır. Component kullanımının en büyük özelliği benzer nesne özelliklerini taşımasıdır.
Mesela 120×120 lik bir pencereye sahipseniz ve proje okuma kabiliyetine sahipseniz, proje üzerinden kaç adet benzer pencere olduğunu kararlaştırıp onun grup veya komponet olmasını sağlayabilirsiniz.
Diğer bir örnek olarak 90×220’lik bir kapı için kat içerisinde kullanılan kapılarının çoğunun aynı olacağını düşündüğümüzde her kapıyı komponent yapmak akıllı bir seçim olacaktır.

Peki Neden Sketchup Component Yapmam gerekiyor ?

Sketchup Component yaptığınızda esasen büyük bir yükten kurtulursunuz.Bu yük sizin projelerinizde çok hızlı değişiklik yapmanızı ve daha hızlı çalışmanızı sağlar.
Yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi kat üzerindeki kapıların hepsini tek bir seferde rengini ve diğer özelliklerini değiştirmeyi sağlarsınız.
Component Süper bir özelliktir ve işlerinizi çok kolaylaştırır.
Düşünsenize bir otopark çiziyorsunuz, 50×50 20 tane kolon çizdiniz ve bu kolonların kaplamalarını tek bir seferde değiştirebiliyorsunuz.

Sketchup Component Özellikleri

Aynı anda birden fazla nesnenin özelliklerini değiştirebilirsiniz
Dosya boyutunun düşmesine neden olur
Dosya boyutu düştükçe daha rahat çalışma sistemine kavuşursunuz
Daha hızlı render alırsınız
Düzenli ve prensipli bir çalışma içerisinde olursunuz.
Dosaylarını ve özel tasarımlarını direk dışarıya çıkarıp kaydedebilirsiniz.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Sketchup 2021 [Download] indir

Sizlere bu makalede Sketchup component nedir ? sorusunu cevapladık. Bu tür sorularınız ve devamında takıldığınız konular için aşağıdaki yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz.
Saygılar sevgiler.

8 Shares:
2 yorum
  1. Yeni başlayanların pek kullanmadığı sonra da kullanmadığına pişman olduğu özellik.. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
3d programlar
Devamını Görüntüle

3D Programlar Başlangıç rehberi

3D programlara başlangıç rehberi ilk okunması gereken konuların başında gelmektedir. 3D programlarla beraber, hayatınızdaki herhangi bir konuyu öğrenmek…
Devamını Görüntüle

Sketchup Başlangıç Rehberi

Sketchup (ara yüzü) başlangıç temelleri yazımızda sizlere Sketchup programını açtığınız zaman karşınıza çıkan ana ekranın genellikle üst kısmında…
Devamını Görüntüle

Sketchup Rehberi

Sketchup Rehberi ;3d modelleme yapılırken çeşitli programlar kullanılmaktadır. Bu programlardan bir tanesi de Sketchup programıdır. Sketchup programını öğrenmeye…
unreal engine
Devamını Görüntüle

Unreal Engine

Unreal Engine programından yakın zamandır çokca bahsettik, nedir bu unreal engine ? yenirmi içilirmi ? neden gerek duyulur…