3D ProgramlarSketchup

Sketchup component nedir ?

Yüksek Kaliteli Dokular

Sketchup component nedirSketchup component nedir ? Sorusu genelde programa yeni başlamış kullanıcıların sıklıkla sordukları soruların başında gelmektedir.
Sketchup Component program içerisinde en önemli konulardan biridir ve bu önemi ilerleyen satırlarda detaylı bir şekilde yazacağım.

Grup ve Component kullanımı Sketchup içerisinde çok önemli bir kullanım içerisinde yer almaktadır. Bu özelliği iyi kullanan kullanıcıların Sketchup‘ı öğrendiğini düşünebiliriz.

Sketchup component nedir ? Ve Component nasıl kullanılır ?

Sketchup Component Kullanımı çok basit bir yapıdadır. Bu sistemin kullanımının en büyük özelliği benzer nesne özelliklerini taşımasıdır.
Mesela 120×120 lik bir pencereye sahipseniz ve proje okuma kabiliyetine sahipseniz, proje üzerinden kaç adet benzer pencere olduğunu kararlaştırıp onun grup veya komponet olmasını sağlayabilirsiniz.
Diğer bir örnek olarak 90×220’lik bir kapı için kat içerisinde kullanılan kapılarının çoğunun aynı olacağını düşündüğümüzde her kapıyı komponent yapmak akıllı bir seçim olacaktır.

Peki Neden Sketchup Component Yapmam gerekiyor ?

Sketchup komponent yaptığınızda esasen büyük bir yükten kurtulursunuz.Bu yük sizin projelerinizde çok hızlı değişiklik yapmanızı ve daha hızlı çalışmanızı sağlar.
Yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi kat üzerindeki kapıların hepsini tek bir seferde rengini ve diğer özelliklerini değiştirmeyi sağlarsınız.
Component Süper bir özelliktir ve işlerinizi çok kolaylaştırır.
Düşünsenize bir otopark çiziyorsunuz, 50×50 20 tane kolon çizdiniz ve bu kolonların kaplamalarını tek bir seferde değiştirebiliyorsunuz.

Sketchup Component Özellikleri

Aynı anda birden fazla nesnenin özelliklerini değiştirebilirsiniz
Dosya boyutunun düşmesine neden olur
Dosya boyutu düştükçe daha rahat çalışma sistemine kavuşursunuz
Daha hızlı render alırsınız
Düzenli ve prensipli bir çalışma içerisinde olursunuz.
Dosaylarını ve özel tasarımlarını direk dışarıya çıkarıp kaydedebilirsiniz.

Sizlere bu makalede Sketchup component nedir ? sorusunu cevapladık. Bu tür sorularınız ve devamında takıldığınız konular için aşağıdaki yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz.
Saygılar sevgiler.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yeni başlayanların pek kullanmadığı sonra da kullanmadığına pişman olduğu özellik.. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı !

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!