3D ProgramlarSketchup

Sketchup 2018 Yenilikler ve gelişmeler

Yüksek Kaliteli Dokular

Sketchup 2018 Sketchup 2018 ile ilgili yeni haberler gelmeye başladı.Bu gelişmeleri aşağıda sizlere sunuyoruz.

Kasım ayının sonunda yapılacak olan Sketchup 2018 ile ilgili konferasda aşağıdaki listeye yer verilmiş.

Gerçekten Sketchup yeni versiyon için güzel gelişmeler söz konusu, özellikle mimarlar açısından baktığımız da, mimarların daha iyi binalar tasarlamasına yardımcı olan enerji analizi , modellerin BIM Özelliklerinin detaylı verilmesi (m2,kütle bazında bilgiler vs) , 3D tarama özelliği, VR gözlüğü ile mekana dolaşma gibi bir çok yenilikleri yeni Sketchup da görebileceğiz.

Sketchup yapısı gereği, diğer firmalara yani kendi içerisine plugin desteği veren firmalara sürekli destek çıkarak, yeni özelliklerin programa gelmesini sağlıyor.Firma Programın kendi içerisinde bu tür özelliklerin programı yormasını göz önünden bulundurarak , plugin olarak kullanmasını öngören bir yapı içerisinde.

24 Kasımda Hollanda da yapılacak olan Sketchup Etkinliğinde program tanıtılacak , aşağıdaki görselde konu içeriklerini veriyorum ;

sketchup 2018 duyurusu

Sketchup 2018 de gelecek önemli eklentiler ve fazlası..

Yeni Sketchup ile beraber , özellikle aşağıda verdiğim eklentiler çok etkileyici, tanıtılacak pluginlerden biri olan sefaria plugini, mimarların daha iyi binalar tasarlamasına yardımcı olan enerji analizi eklentisi ile enerji sarfiyatı gibi önemli konular en ince detayına kadar hazırlanabilecek. İlgili video için altta verdiğim videoyu izleyiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=JmS1hDESEQg

Diğer tanıtılacak önemli plugin ise Hololens isimli bir plugin, bu plugin sayesinde gerçek zamanlı olarak binanın bir kopyasını bir zemine yansıtabilecek ve içerisinde gezebileceksiniz.
İlgili video için altta verdiğim videoyu izleyiniz.

Bunların haricinde dünyada hızlıca gelişen 3D baskı olayınada yer verilmiş, sketchup’ın yapısı gereği 3D printing olayında en önemli programlar arasında yer alıyor.Sketchup 2018 ile beraber bu özellikte geliştirilmiş.

Etkinlikte bir diğer tanıtılacak plugin ise Skalp pluginidir.Aşağıdan bakabilirsiniz.

Sketchup 2018 ne zaman çıkacak ?

Kasım ayında yapılacak etkinliğin ardından sketchup 2018’in çıkması bekleniyor.Açıkcası kişisel olarak Sketchup 2018 içerisinde farklı olarak yüksek poligonlu objelerin stabilizasyonu, ağaç ve peyzaj elemanlarında daha randımanlı bir çalışma bekliyorum.Özellikle render motorları için bir slate editör (node editör) gelmesi ve render motorlarıyla tam uyum irdelenmeli.Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi sizlerde aşağıdaki yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????