3D ProgramlarSketchup

Neden Sketchup ?

Yüksek Kaliteli Dokular

neden sketchupYakın zamanda Trimble firmasının yayınlamış olduğu video ile Sketchup kullanımı hakkında çok güzel etkilere değinilmiş.

Aşağıda vereceğim videoda Sketchup için bir çok kolaylıklarla beraber, müşterinize anında sunabileceğiniz ve üretebileceğiniz modellerin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi anlatılmış.

Sketchup’ın bu kadar sevilmesinde ki asıl sebeplerde biri hem çok kolay olması , eğlenceli ve beyin dinlendirici yönü ve asıl olarak anında müşterinin görebileceği tarzda sunum yapabilmenizdir.

Herhangi bir render motoruna bile gerek duymadan, sunumlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Her ne kadar yakın zamanda %10 luk bir kullanıcısını Blender programına kaptırsa da , yinede mimari görselleştirme alanındaki liderliğini koruyor.

Alttaki videoyu izledikten sonra sizler için faydalı bilgiler sunduğum makaleye devam edebilirsiniz

Sketchup kullanmamızdaki en büyük avantajlardan birisi kullanım kolaylığıyla beraber esnek yapısı plugin çeşitliliği ve Mimari Modellemedeki hızlı modelleme unsurlarını bir arada bulundurmasıdır.

Program içerisinde sadece Large Tool Set komut seti ile bir mimari modeli rahatlıkla bitirebilirsiniz.

Aynı zamanda modeller üzerindeki hamur gibi oynama yeteneği sayesinde mimari modelleri sürekli değiştirip revizyon yapabilirsiniz.

Bir çok 3 boyutlu programda modeli oluşturduktan sonra tekrar tekrar bozup oluşturmak zordur.

Bu program ile Modeller üzerinde puzzle gibi oynayıp tekrar bozmanız çok kolaydır.

Diğer programların aksine poligon ve yüzey mantığı kolaylıkla bozulup tekrar düzeltilmeye ,en uygun programların başında gelmektedir.

Sketchup Sistem İhtiyacı ?

3D programlar arasında Laptop’larınızda bile kasılmadan kolaylıkla modelleme yapabileceğiniz bir programdır.

Yakın zamanda çıkmış olan tablet desteği ile beraber hem tabletlerinizde hemde android cihazlarınızda  dosyalarınızı açıp müşterinize sunum yapabilirsiniz.

Android cihazlarınız için ücretli uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Neden Sketchup dediğimizde ise, bu sorunun en iyi cevabını sistem ihtiyaçlarının düşük olması olarak cevaplayabiliriz.

Benim için en kararlı ve stabil sürümün  2017 olduğunu söyleyebilirim.

Trimble firmasının verdiği  Donanım bileşenleri ne olması sorusunu aşağıdaki liste ile cevaplamış ;

2017 sürümü

2017’nin kullanıma sunulmasıyla birlikte, 32-bit işletim sistemleri, OpenGL 2.0 ve modellerin yazılım sunumu (donanım ivmesi yerine) desteği kaldırıldı.

Ayrıca, OS X 10.9 için de desteği kaldırdık (Mavericks.)

 2016 sürümü

2016 sürümü ile OS X 10.8 (Dağ Aslanı) ve önceki sürümleri için destek kaldırdık.

 2015 sürümü
2015 sürümü ile Windows Vista, Windows XP ve OS X 10.7 (Aslan) ve daha önceki sürümleri kaldırdık.

2015 ve önceki sürümleri Mac OS X Sierra’da desteklenmez, ancak Mac OS X Mountain Lion, Mavericks ve Yosemite’de desteklenir.

Ayrıca, Microsoft Internet Explorer 9 veya üstü sürümüne sahip olmanız gerekir.

2014
Hiçbir sistem gereksinimi değişikliği yapılmadı.

 2013
2013’ün piyasaya sürülmesi ile Windows XP için sunabileceğimiz destek düzeyini düşürdük ve OS X 10.6 (Snow Leopard) ve daha önceki sürümleri kaldırdık.

 8 sürümü
8  sürümüyle OS X 10.4 (Tiger) ve daha önceki sürümleri kaldırdık.

 7 sürümü
7 sürümü ile Windows 2000 ve önceki sürüm desteğini kaldırdık.

Sketchup Eğitim

Temel kullanım kolaylığı bakımından 7 den 70’e herkes tarafıdan kullanılacak bir kolaylığı vadır.Özellikle çocuklar için 3D modellemeyi öğrenebilecekleri en kolay yazılımlardan biridir.

Sketchup
konusunda Temel ve Modelleme Ücretsiz Eğitim serileri için ana sayfamız olan Sketchup Türkiye adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sketchup İçin Plugin Mutlaka Gereklimi ?

Birçok kişinin aslında takıldığı ve  temel komutlarını öğrenmeden hemen pluginlerle ile haşır neşir olduğu dönemler olmuştur.

Plugin gerekli mi ? Programın kendi içerisinde barındırdığı Temel komut bileşenleri sayesinde çok amorf ve organik yapılar olmadan, diğer kütle mimari yapıların modellenmesi ve tasarlanması kolaydır.

Diğer 3D  programların aksine modelleme kütüphanesinde bulundurduğu karmaşık olmayan komutlar sayesinde hızlı bir şekilde modelleme yapabilirsiniz.

Sketchup Programının Kullanıldığı Alanlar

Programın yanlızca mimari alanda kullanıldığını düşünmek yanlış olur, bu programın yetenekleri ve kolaylıkları aynı zamanda 3d warhouse gibi geniş bir model kütüphanesi ayrıcalığına sahiptir.

Oyun tasarımcıları, mobilya ve akseusar tasarımları , inşaat sektöründe ve endüstiriyel tasarımlarda sketchup programı kullanılaktadır.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. 3D Çizim yapmaya karar vermiş bireylerin, programlar hakkında bilgi almak için internette uzun zamanlarını harcadıklarını biliyoruz. İnsanlara sorarlar, sayfalara bakarlar. Fakat, genelde bu iş ile uğraşmış veya en ufak fikri olan bazı insanların babadan oğula geçen bir programmış gibi, bir program ismi vermesi ile kullanıcının programın zorluğu ile kısa süre içerisinde vazgeçişi gelebiliyor. Bu makaleye denk gelmiş bir birey için oldukça aydınlatıcı ve seçimi kolaylaştırıcı diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı !

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!