Genel

Mac için en iyi 3D modelleme yazılımları

Yüksek Kaliteli Dokular

Bir mac kullanıcısı mısınız? Sizde biliyorsunuz, tüm 3D modelleme yazılımları aynı işletim sistemlerinde mevcut değil. Bu yüzden bir Mac kullanıcısıysanız, işletim sisteminizle uyumlu bir CAD programı bulmaya , dikkat etmeniz gerekir.

Bu yüzden size bu konuda yardımcı olmaya karar verdik! Mac için en iyi 3D modelleme yazılımının özel bir derlemesini yaptık. 

İşletim sistemi: Dikkate alınacak bir parametre

3D modelleme programınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok parametre var ve işletim sistemi bunlardan biri. Bazı programlar yalnızca Mac ile çalışır, bazıları ise yalnızca Windows ile çalışır.

3B tasarım programlarının çoğu hem Windows hem de Mac’te çalışıyor, ancak bazı istisnalar da var. Örneğin, 3Ds Max ve 3D modelleme yazılımları SolidWorks, Mac kullanıcıları için mevcut değildir.

Bu aşamada bir Mac bilgisayarı alırken bu konuları dikkate almanızda fayda vardır.

Mac için ücretsiz 3D modelleme yazılımları

Blender

Blender kesinlikle bir Mac’te kullanılacak en iyi programlardan biri. Ücretsiz, açık kaynak kodludur ve 3D modelleme, donanım, animasyon, simülasyon, görüntü oluşturma, kompozisyon, hareket izleme, video düzenleme ve oyun oluşturma olanağı sunar. 

Bu harika araçların tümü animasyonlu filmler, görsel efektler ve aynı zamanda harika 3D baskı modelleri oluşturmak için kullanılabilir.

MagicaVoxel

Magicavoxel ücretsiz bir programdır ve indirmek için herhangi bir ticari lisansa ihtiyacınız yoktur ve hem Windows hem de Mac’te mevcuttur. Yeni başlayanlar için bile kullanmanıza izin veren basit ve kullanıcı dostu bir arayüzü vardır.

Bu yazılım aynı zamanda voksel adı verilen bloklarla çalışıyor. Oldukça sofistike tasarımlar yaratmaya gerçekten izin veriyor. Voxels tasarımları Minecraft veya Monument Valley gibi bazı oyunlar sayesinde özellikle popülerdir.

Wings 3D

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu Wings 3D, 3D modellemeye başlamak için güzel bir yazılımdır.Bazı güçlü 3D modelleme araçlarına ve özelleştirilebilir bir kullanıcı arayüzüne ve modelinize doku eklemek için yerleşik bir Otomatik UV haritalama özelliğine sahiptir.

Bu gelişmiş modelleme komutları güçlüdür ve kullanımı çok kolaydır. Windows, Mac ve Linux’ta da kullanılabilir durumdadır.

TinkerCAD

Bir Mac kullanıcısıysanız, tarayıcı tabanlı programları kullanma olanaklarınız da vardır, bunlar belirli bir işletim sistemine ihtiyaç duymadıklarından, çok kolay kullanım sunarlar.

Bu 3D Modelleme programlarına herhangi bir bilgisayardan erişebilirsiniz. 
TinkerCAD genelde, eğitim amaçlı kullanılan bir yazılımdır.

Sculptris

Ücretsiz bir 3D yontma ve tasarlama yazılımı mı arıyorsunuz? Dijital bir heykeltraşlık programı istiyorsanız, Pixologic tarafından geliştirilen bir CAD programı olan Sculptris iyi bir seçim olabilir. 

Sculptris özelliklerinin öğrenilmesi kolaydır, bu yüzden bu 3D tasarım yazılımına hemen başlayabilirsiniz.

Ücretsiz olması dışında ZBrush’a oldukça benzer. Eksiksiz heykel araçları sayesinde, adım adım ayrıntılara girebilirsiniz.

Meshmixer

Mesmixer Autodesk tarafından geliştirilen bir programdır, Windows ve Mac için ücretsizdir. Meshmixer, sürükle ve bırak mesh karışımına izin veren birçok şaşırtıcı araca sahiptir.

3B yazdırma için 3B modeller oluşturmak istiyorsanız bu yazılım özellikle mükemmeldir. 

Mac için ücretli 3D modelleme yazılımları

SketchUp

Bu yazılımın farklı sürümleri vardır: SketchUp Free veya SketchUp Pro. Diğer birçok program gibi, SketchUp’ta okullar için SketchUp Make adlı bir eğitim lisansı bulunmaktadır.

SketchUp Pro’yu kullanarak bu yazılımın tam sürümüne erişebilirsiniz. 3 boyutlu baskı için ve aynı zamanda görselleştirme için sıfırdan detaylı modeller oluşturabileceksiniz. 

Bu program, örneğin mimarlıkta çok ağırlıkla kullanılan programlar arasında ilk sırada gelmektedir.

SketchUp’ı kullanırken, dünyanın en büyük ücretsiz 3D modelleri kütüphanesi olan 3D warhouse da, yapılmış olan binlerce 3 boyutlu modelleri de bulabilirsiniz!

Maya

Animasyon, render, simülasyon gibi bir çok özelliği barındırmaktadır. Maya, örneğin film endüstrisinde kullanılan, gerçekten gelişmiş özelliklere sahip, gerçekten eksiksiz bir 3D programdır. 

Aynı zamanda simetrik modellemeyi çok daha kolay hale getiren araç takımları vardır. Maya gelişmiş bir yazılımdır ve karmaşık tasarımlar oluşturmanıza olanak sağlar.

AutoCAD

Autodesk tarafından geliştirilen AutoCAD, piyasada bulabileceğiniz en iyi 3D modelleme yazılımlarından biridir. Bu bilgisayar destekli tasarım yazılımı, mühendislerden mimarlara kadar tüm profesyoneller için mükemmeldir. 

Taslaklar oluşturma, 2B projeleri düzenleme ve 3B yazdırma için 3B modelleri oluşturma olanağı sağlar.

Modo

3D baskı projeleri oluşturmak için Modo’nun doğrudan modelleme araçlarını kullanabilirsiniz. Modo entegre heykel ve gelişmiş retopoloji işlevselliğine sahiptir. 

Karakter tasarlamanız gerekiyorsa aradığınız yazılımdır. Modo, karmaşık karakter platformları oluşturmanızı, düzenlemenizi, yönetmenizi ve yeniden kullanmanızı kolaylaştıran esnek bir düğüm tabanlı teçhizat sistemine sahiptir.

Fusion360

Bu yazılım,ekibinizle projeler üzerinde çalışırken gerçekten kullanışlı bir bulut depolama alanı sunar: herkes aynı dosyalara erişebilir. 

Bu bulut tabanlı sistem veri yönetimi için harika bir varlıktır. Tüm ekibin günlük işlerini kolaylaştıracak ve işbirliğini geliştirecektir.Bu CAD programı gelişmiş simülasyon, optimizasyon ve analiz araçlarına sahiptir.

Rhino

Rhino ayrıca mevcut en iyi 3D modelleme yazılımlarından biridir. Bu programın Mac sürümünü tamamen satın alabilirsiniz, ancak Windows sürümü için Mac kullanıcısı olarak alamayacağınız birkaç işlev vardır: örnek olarak çalışma oturumları ve animasyon araçları.

Diğer tüm CAD yazılım özellikleri mevcuttur. Aslında, örgü ve analiz araçlarını en iyi şekilde sağlar. Rhino’yu kullanarak NURBS eğrileri, yüzeyleri ve katı modelleri, nokta bulutlarını ve çokgen kafesleri oluşturabilir, düzenleyebilir, işleyebilir ve çevirebilirsiniz.

Cheetah 3D

Cheetah 3D, Mac için özel olarak oluşturulmuş bir yazılımdır. Tam poligon seti, alt bölme yüzeyi ve spline modelleme araçları sayesinde öğrenmesi kolay, güçlü ve güzel 3D sanat eserleri oluşturmaya izin veriyor.

Yeni bir CAD kullanıcısıysanız, bu yazılımı kullanarak 3D modellemeye kolayca başlayabilirsiniz!

Cinema 4D

Kullanımı kolay olan Cinema 4D, kullanıcı dostu bir arayüze sahip güçlü bir 3D modelleme yazılımıdır. Geniş CAD araçları yelpazesi sayesinde harika animasyonlar yaratabilecek ve hatta şaşırtıcı 3D baskı projeleri hazırlayabilirsiniz. 

Karmaşık bir tasarım elde etmeye istekli iseniz mükemmel bir programdır. Bu yazılımın 4 farklı sürümü var: Studio, Broadcast, Visualize ve Prime. Projenize uygun bir sürümü cinema4d içinde mutlaka vardır.

OnShape

Bulut tabanlı bir yazılım mı arıyorsunuz? İşte bir web tarayıcısı üzerinden herhangi bir makinede çalışabilen bir programlardan biride OnShape’dir.

Bu parametrik modelleme yazılımı, size çok parçalı tasarım konusunda yardımcı olabilir. Bu program, gerçek zamanlı paylaşım ve yorum sayesinde gerçekten ekip çalışmasına olanak sağlar. 

Başkalarıyla birlikte bir 3D projede çalışıyorsanız, ekibiniz için vazgeçilmez bir program olabilir.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı !

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!