3dsmaxden sketchupa dosya aktarımı

3dsmaxden sketchupa dosya aktarimi3dsmaxden sketchupa dosya aktarımı konusu herzaman hem kişisel dosyalarda sıkıntı çıkarması,  hemde grup adresimizde sorulan soruların en başında gelmektedir. Tam tersi olarak Sketchup dan 3dsmax’e dosya aktarımı basittir.

3dsmax 2010 sürümünden sonra skp uzantlılı dosyaları artık direk olarak sorunsuz açabilmektedir. Dünya üzerindeki bir çok mimarlık firması Sketchup Modelleme, 3dsmax render alma şeklinde çalışmaktadır.

Bizim asıl sorunumuz 3dsmaxden sketchupa dosya aktarımı konusu olduğu için buna çözüm bulmaya çalışacağız.

3dsmaxden sketchupa dosya aktarımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Her iki programın yani sketchup ve 3dsmax’in modelleme ve yüzey mantığı farklı olduğu için , 3dsmax içerisinde bazı işlemlerle ,  max modellerinin poligon sayısını düşürmemiz gerekiyor.Çünkü max modelleri yüksek poligona sahip olduğu için sketchup sahnesinde kasılmalara neden oluyor.

ilk olarak ProOptimizer Modifier kullanmak ;

ProOptimizer Komutu 3dsmax modify listesinde olan bir komuttur.Objeler üzerindeki poligonu hesaplayarak size bir poligon rakamı verir.Sizde bu rakamı azaltarak poligon düşürürsünüz.Bu şekilde hem boyut düşer hemde sketchupda sahnenin kasılmasını engellersiniz.

Burda dikkat etmeniz gereken husus, boyut düşürürken modelin kuşa dönmesini engellemeniz.

Yani poligon azaldıkça , yüzeydeki edgeler (yüzeyi birleştiren çizgiler) de azalacaktır.Bu şekilde model bozulacaktır.Modeli bozmadan poligon düşürüp o şekilde hesaplama yaptırın. Zaten ekranda göreceksiniz.

Konuyla ilgili aşağıdaki videoyu izleyiniz.

İkinci Yöntem ise MultiRes Komutu ;

Yine aynı mantık bu komuttada geçerli, ProOptimizer konutunda yapılan yüzey azaltma tekniği ile sketchup programına gönderme işlemleri yapılır.

Aşağıda videoda birde artlantis studio kullanılmış, çünkü artlantis programı max dosyasını aldıktan sonra sketchup dosyasına çevirebiliyor.

Üçüncü Yöntem ise Simlab exporter plugini ;

Üçüncü yöntem ise Simlab exporter plugini, yani 3dsmax’e yüklenen bu plugin , 3dsmax dosyalarını yukarıda saydığımız işlemleri kendisi yaparak, sketchup dosyasında bize çıktı veriyor. Plugini buradan indirebilirsiniz.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   En iyi 20 Sketchup Plugini

Demo olarak bir kullanım sunuyor, sonrasında lisanslı kullanım için 100 dolar bir fiyatı var.En son bende birkaç öncesi sürümünü kullanmıştım, çok büyük modellerde sıkıntılı olsada, iş görür bir plugin olarak düşünebiliriz.

Tabi en iyi geri dönüşü siz kullanıcıların modelleri üzerinde yapılmalı. Çünkü modelde sıkıntılar olduğu sürece istediğiniz kadar çevirme işlemleri yapın, iyi bir geri dönüş alamayabilirsiniz.

0 Shares:
7 yorum
  1. hangisi daha dogru calısıyor acaba benım max dosyalarım cok agır ve yuklu hangısı daha ıyı ıse onu kullanacamda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
en iyi 20 sketchup plugini
Devamını Görüntüle

En iyi 20 Sketchup Plugini

Bu makalede sizlere En iyi 20 Sketchup Plugini ve kullanımını anlatacağız. Sketchup pluginleri dediğimiz de , kullanıcıları hafif…
Devamını Görüntüle

3D Mimaride 3D Görselleştirme

Sketchup Türkiye Grubumuzdaki üyelerimizden Yekta Evran‘ın bize göndermiş olduğu Mimaride 3D Görselleştirme konulu makaleyi okuyacaksınız. 3D görselleştirme ve…
Mimarlar için 3D Programlar
Devamını Görüntüle

Mimarlar için en iyi 3d programlar

Bu makelede sizlere Mimar arkadaşlarımız için, en iyi ve en kullanışlı Mimarlar için en iyi 3d programlardan bahsedeceğiz. Aslında…