3D Programlar3ds MaxSketchup

3dsmaxden sketchupa dosya aktarımı

Yüksek Kaliteli Dokular

3dsmaxden sketchupa dosya aktarimi3dsmaxden sketchupa dosya aktarımı konusu herzaman hem kişisel dosyalarda sıkıntı çıkarması,  hemde grup adresimizde sorulan soruların en başında gelmektedir. Tam tersi olarak Sketchup dan 3dsmax’e dosya aktarımı basittir.

3dsmax 2010 sürümünden sonra skp uzantlılı dosyaları artık direk olarak sorunsuz açabilmektedir. Dünya üzerindeki bir çok mimarlık firması Sketchup Modelleme, 3dsmax render alma şeklinde çalışmaktadır.

Bizim asıl sorunumuz 3dsmaxden sketchupa dosya aktarımı konusu olduğu için buna çözüm bulmaya çalışacağız.

3dsmaxden sketchupa dosya aktarımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Her iki programın yani sketchup ve 3dsmax’in modelleme ve yüzey mantığı farklı olduğu için , 3dsmax içerisinde bazı işlemlerle ,  max modellerinin poligon sayısını düşürmemiz gerekiyor.Çünkü max modelleri yüksek poligona sahip olduğu için sketchup sahnesinde kasılmalara neden oluyor.

ilk olarak ProOptimizer Modifier kullanmak ;

ProOptimizer Komutu 3dsmax modify listesinde olan bir komuttur.Objeler üzerindeki poligonu hesaplayarak size bir poligon rakamı verir.Sizde bu rakamı azaltarak poligon düşürürsünüz.Bu şekilde hem boyut düşer hemde sketchupda sahnenin kasılmasını engellersiniz.

Burda dikkat etmeniz gereken husus, boyut düşürürken modelin kuşa dönmesini engellemeniz.

Yani poligon azaldıkça , yüzeydeki edgeler (yüzeyi birleştiren çizgiler) de azalacaktır.Bu şekilde model bozulacaktır.Modeli bozmadan poligon düşürüp o şekilde hesaplama yaptırın. Zaten ekranda göreceksiniz.

Konuyla ilgili aşağıdaki videoyu izleyiniz.

İkinci Yöntem ise MultiRes Komutu ;

Yine aynı mantık bu komuttada geçerli, ProOptimizer konutunda yapılan yüzey azaltma tekniği ile sketchup programına gönderme işlemleri yapılır.

Aşağıda videoda birde artlantis studio kullanılmış, çünkü artlantis programı max dosyasını aldıktan sonra sketchup dosyasına çevirebiliyor.

Üçüncü Yöntem ise Simlab exporter plugini ;

Üçüncü yöntem ise Simlab exporter plugini, yani 3dsmax’e yüklenen bu plugin , 3dsmax dosyalarını yukarıda saydığımız işlemleri kendisi yaparak, sketchup dosyasında bize çıktı veriyor. Plugini buradan indirebilirsiniz.

Demo olarak bir kullanım sunuyor, sonrasında lisanslı kullanım için 100 dolar bir fiyatı var.En son bende birkaç öncesi sürümünü kullanmıştım, çok büyük modellerde sıkıntılı olsada, iş görür bir plugin olarak düşünebiliriz.

Tabi en iyi geri dönüşü siz kullanıcıların modelleri üzerinde yapılmalı. Çünkü modelde sıkıntılar olduğu sürece istediğiniz kadar çevirme işlemleri yapın, iyi bir geri dönüş alamayabilirsiniz.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. hangisi daha dogru calısıyor acaba benım max dosyalarım cok agır ve yuklu hangısı daha ıyı ıse onu kullanacamda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????