3D Görselleştirme

Mimari Görselleştirme işleriniz içi en iyi Photoshop Eklentileri

Yüksek Kaliteli Dokular

Bu makalede sizlere Mimari Görselleştirme de, yani render bittikten sonra kullanacağınız en iyi Photoshop eklentileri konusuna değineceğiz.

Mimari Görselleştirme konusunda sitemizi takip eden arkadaşlarımız bu kısımda bir çok konu anlattığımızı görmüşlerdir. Bu bölümü neden verdim diye soracak olursanız, Mimari görselleştirmenin bir çok basamakları vardır.

Photoshop kısmı, en son basamaktır. Bu basamağa gelmeden önce o kısımdaki aşamaları iyice kavramanız, daha kaliteli sonuç almanızı sağlayacaktır.

3D görselleştirme kısmında anlattığımız konuları tamamladıktan sonra, photoshop kısmına geçmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Mimari Görselleştirme için En iyi Photoshop Eklentileri

Mimari görselleştirmede en iyi Photoshop eklentileri, sizin işlerinizi kolaylaştırıcı ve hızlıca efekt uygulamanızı sağlayıcı özellikleri vardır.Bu özellikler sayesinde, önceden kaydedilmiş tonlamalar ile görsel bakımdan istediğiniz etkiyi seçebilirsiniz.

Bu iş için bir çok eklenti bulunmasına karşın sadece en popüler olan photoshop eklentilerine yerdik.

Render aldıktan sonra, render sonucu size ham bir görüntü olarak verilir. Bu ham görüntüyü işleyerek, daha iyi ışık , daha iyi renk tonlaması, daha iyi gölge ve isteğe göre daha net görüntüler oluşturabilirsiniz.

Adobe Camera Raw

Adobe Camera Raw, daha önce eklenti olarak sunulmuştu. Photoshop programının son sürümlerinde artık içerisinde standart olarak gelmektedir. Eğer sizin photoshop sürümünüz de Camera raw yoksa bu kısımdan indirip yükleyebilirsiniz.

Camera Raw menüsüne, Photoshop içerisinden Filter menüsünden ulaşabilirsiniz. En iyi Photoshop eklentileri sıralamasında ücretsiz olduğu için, yani photoshop içerisinde geldiği için ilk sırada anlattık.

Adobe Camera Raw’ın ana işlevi, dijital kameralar tarafından çekilen ham görüntüleri işlemek olan bir görüntü işleme yazılımıdır. Raw burada ham görüntüyü anlatmaktadır, asıl amacı kameralar tarafından çekilmiş olan görüntüleri işlemektir.

Biz bu özellikleri Render Görüntülerimiz içinde rahatlıkla kullanabiliriz.
Benimde özellikle hızlı araçlarından dolayı tercih ettiğim bir eklentidir.

https://www.youtube.com/watch?v=JPLh5Fc-STA
Bu videodan Camera RAW kullanımını izleyebilirsiniz.

Photoshop Camera Raw Özellikleri:

 • Kameradan ham veri bulma yeteneği
 • Fotoğraf makinesinde işlenen ham dosyaların ve meta verilerin işlenmesi için destek vermesi
 • Kamera tarafından yüklenen veri kaynakları için destek vermesi
 • Fotoğraf makinesinin nasıl bağlandığına bağlı olarak alınabilecek fotoğrafları veya videoları seçme yeteneği

Nik Collection

Nik Collection, tasarım endüstrisindeki en popüler Photoshop eklentilerinden biridir. Koleksiyon, her biri bağımsız olarak çalışan yedi şaşırtıcı Lightroom ve Photoshop eklentisinden oluşur.

Nik Collection daha önce ücretsiz olan, 2018’den sonra el değiştirerek ücretli oldu. 500 dolarlık bir fiyat etiketi ile aşağıdaki özellikleri desteklemektedir. Önceki sürümleri ücretsiz olarak bulma ihtimaliniz olabilir.

Kullanım için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=zMradrMvQHQ
 • Analog Efex Pro : Analog kameraların, film sahnelerini ve lenslerin klasik görünümünü keşfetmenizi sağlar.
 • Color Efex Pro : Renk düzeltme, rötuşlama ve efektler için bir filtre koleksiyonu sunar.
 • Dfine: Görüntünüzü gürültü azaltma (noise azaltma) ile işlemenizi sağlar.
 • Sharpener Pro: Resimlerinizin keskinlik detaylarını ortaya çıkarmanızı sağlayan detaylı bir araç sunar.
 • HDR Efex Pro : Resimlerinizi işleyin ve sanatsal HDR fotoğraflarına dönüştürün.
 • Viveza : Maskeleme veya seçim kullanmadan görüntünün tonunu ve rengini ayarlamanızı sağlar.
 • Silver Efex Pro : Fotoğraflarınızı karanlık odalardan ilham alan kontrollerle, çarpıcı siyah beyaz görüntülere dönüştürün

Topaz Studio

Topaz Studio kendi içinde bir çok ürünü destekleyen çok gelişmiş Photoshop Eklentisidir.

Topaz Studio nedir?

Topaz Studio, hızlı, esnek, güçlü bir eklentidir. Fotoğrafçılar için gelişmiş editörler sunar.

Topaz Studio, Topaz Labs’in ünlü fotoğraf geliştirme teknolojisi ile kullanımı kolay bir düzenleme platformudur. Hem bağımsız bir editör, hem Lightroom ve Photoshop‘ta bir eklenti hem de diğer Topaz eklentileri için bir ana bilgisayar uygulaması olarak çalışır; bu da tam olarak istediğiniz şekilde çalıştığı anlamına gelir. 

Topaz gerçekten bir çok faydalı özellik ile gelmektedir, bu ürünler aşağıdaki görselde ki gibidir.

https://youtu.be/Z4_1wV1VM9k
TOPAZ PLUGİNİ İÇİN BU VİDEOYU İZLEYİNİZ

Denoise AI : Topaz DeNoise AI, görüntü ayrıntılarını koruyarak rahatsız edici görüntü pürüzlenmelerini giderir, böylece her durumda güvenle çekim yapabilirsiniz. Render Görüntülerimiz de oluşan noise olarak adlandırılan, pürüzlenmeler için idealdir.
Gigapixel AI : Photoshop içerisinde, fotoğraflarda ayrıntı kaybetmeden büyütmek için bu özelliği kullanmalısınız. AI’nın (yapay zeka) gücüyle görüntü kalitesini mükemmel bir şekilde korurken fotoğraflarınızı% 600’e kadar büyültebilirsiniz.
Sharpen AI : Sharpen AI, görüntü detaylarını bozmadan fotoğrafları keskinleştiren (netleştiren) bir uygulamadır. Elde çekim yaparken veya gece çekim yaparken bile net görüntüler oluşturabilirsiniz.
JPEG’den RAW’a : Daha iyi düzenleme için JPEG’i yüksek kaliteli RAW’a dönüştürme işlemini yapar.

Magic Bullet Suite

Magic Bullet Eklentisi de aynı Topaz Eklentisinde olduğu güçlü araçlar sunarak, Render sonucu çıkan görüntülerimizi farklı tonlara ve sinematik görüntülere çevirmektedir.

COLOR CORRECT
Fotoğraflarınızı güçlü renk ayarlamaları ile dengelemenize yarar.Lens filtrelerinin ve film stoklarının doğru simülasyonları ile renk düzeltmenin detaylarına girebilirsiniz.
STYLIZE
Fotoğraflarınıza Hollywood filmi efektleri verebilirsiniz. Magic Bullet Suite’teki araçlarla, fotoğraflarınız anında sinema karşıtlığına ve büyük bütçeli filmlerin sofistike renk paletleriyle aynı olabilir . Özelleştirilebilir ton ayarları ile saniyeler içinde harika sonuçlar elde edebilirsiniz.
REFINE
Cilt tonlarını hızla dengeleyebilirsiniz, kırışıklıkları azaltın ve cilt lekelerini giderin. Magic Bullet Suite kozmetik temizliği hızlı ve kolay hale getirir ve doğal sonuçlar verir.
CLEANUP
Çekimlerinizi karanlıkta veya yüksek ISO değerlerinde çekim sonucu oluşan video parazitlerinden (noislerden) koruyun. Magic Bullet Suite, çekimlerinizdeki ayrıntıları korurken gürültüyü temizleyebilir. 

https://www.youtube.com/watch?v=qAIPBH2lOGU
Magic Bullet Suite için bu videoyu izleyiniz

Sonuç olarak bu Eklentiler her zaman kullanılmalımı ?

Makalede yazdığımız bu eklentilerin tümü ve piyasada kullanacağınız eklentiler Fotoğraf kullanıcıları için üretilmiştir. Biz bu eklentileri kendi render görüntülerimizi daha iyi hale getirmek için kullanıyoruz.

Aslında işin özünden bahsetmek gerekirse, iyi bir photoshop kullanıcısıysanız hiç bir photoshop eklentisine ihityaç duymadan, ham olan render görüntünüzü işleyerek, iyi bir sonuca getirebilirsiniz. Ama bazı durumlarda Photoshop eklentileri, gerçekten işleri hızlandırıyor ve kendi içlerinde bulunan efektler ile güzel sonuçlar yakalayabiliyorsunuz.

Arkadaşlar bu eklentilerin bir çoğu hemen hemen aynı işlevleri yapmaktadır.İçlerinde sadece eklentilerin kendilerine özgü kullanım araçları var. Onun dışında çoğunun yaptığı iş aynıdır, genel olarak renk düzenlemeleri, keskinleştirme, render esnasında noise olarak tabir ettiğimiz pürüzlülüğü gidermek gibi farklı farklı özellikler bulunmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz eklentilerden birini iyi bir şekilde kullanmak,sizin işlerinizin daha kaliteli olmasını sağlayacaktır.

Sizlerinde Mimari görselleştirmede kullandığı Photoshop eklentileri var ise, bunları aşağıdaki yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Düzgün ve Kaliteli 3D görselleştirme hizmetleri için bizimle çalışabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz konularda , profesyonel bir şekilde bizimle çalışmak isterseniz eğer projelerinizi [email protected] adresine yollayabilir ve anında geri dönüş alabilirsiniz.

3D görselleştirme3D mimari proje ve 3D mimari konularında bizimle yüksek kalite görseller için çalışma içerisinde olabilirsiniz. Projelerinin kaliteli görsel halinde sizlere sunuyoruz.Tek yapmanız gereken üst kısımdaki mail adresinize projelerinizi göndermeniz yeterlidir.

İnstagramdan takip etmek için Tıklayınız

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

MERHABA ????