Uzun Sürüşlerden sonra Yenilecek Gıdalar

uzun bisiklet sürüşlerinden sonra

Her yeni bisiklet sürücüsünün, özellikle bu işi seven ve uzun bisiklet antrenmanlarından keyif alan kişilerin, kendini gelişimini tamamladıktan sonra birşeylerin yanlış gittiği düşünmeye başladıkları bir an vardır.Aslında bu an kişisel performansın aynı düzeyde kalması veya ilerlememesinden kaynaklı psikolojik bir sınırdır.Bu sınırı aşmak için yapacağınız araştırmalarda işin aslında büyük bir kısmının beslenmeye odaklı olduğunu göreceksiniz.Araştırmalarınızda ise  bu işin aslında vücudun kendini onarması için ne kadar büyük bir önem teşkil ettiğini aşağıda vereceğim bilgiler ile destekleyeceğim.

Özellikle Bisiklet Antrenmanlarını sürekli yapan kişiler için 2 türlü besin kaynağı karbonhidrat ve protein çok önemli bir yer tutmaktadır.Aslında işin burada detayına girip karbonhidratlar şu besinlerde bulunur, proteinler şuralarda bulunur gibi açıklamalarla kafanızı karıştırmak istemiyorum.İnternet üzerinde yapacağınız ufak bir araştırma ile bir çok besin kaynağı içerisinde neler bulunduğunu bulabilirsiniz.

Uzun Sürüşlerden sonra ?

Karbonhidrat ve protein aynı zamanda Su , vücudunuzun yoğun bir yolculuk sonrasında gereken 3 ana şeyi kapsamaktadır. Karbonhidratlar uzun bir yolculuk sırasında tüketilmiş olan glikojen depolarını, doldurmak için gereklidir. Protein ise, kas dokusunu onarmak için vücudunuz tarafından gereklidir.

1. Tatlı patates

Tatlı patates bir antrenman sonrası ilk 30 ila 60 dakika içinde gerekli olan karbonhidratı karşılaması açısından zengindir. Vücudunuzun glikojen depolarını yenilemek için özellile yarış olduğunda, yani buna benzer karbonhidratı yüksek besinler yiyebilirsiniz. Tatlı patates de vücudunuzun toparlanmasını kolaylaştırmakta ve aynı zamanda yara iyileşmesini hızlandırmak için C vitamini yüksek bir besin kaynağıdır. Vücudunuzun ter yoluyla kaybettiği potasyum ise , patates de bol miktarda bulunur.( kızartma değil tabi 🙂

2.Yumurta

Yumurta yüksek kolesterol olduğu için kötü bir üne sahiptir. Fakat yapılan son çalışmalar da,  yumurta yemenin genel kan kolesterol düzeyi üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermiştir. Yumurta büyük bir sürüş sırasında, aperatif yiyecek bakımından mükemmel bir protein kaynağıdır.Yumurta aynı zamanda iltihabı azaltır ve kolin değeri yüksek bir besin kaynağıdır.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Sketchup Model 3Dmax Render Eğitimi

3. Çikolatalı süt

Bir çocuğun okul sonrası aperatifi olarak düşünülebilir, ama yapılan bilimsel çalışmalarda çikolatalı süt, bir atlet içn en iyi kurtarma gıdalarından biri olduğunu göstermiştir. Az yağlı çikolatalı süt (bir bardak) Uzmanlar tarafından tavsiye protein oranı içermektedir, ama faydaları bununla da bitmiyor. Sütteki şeker  vücut tarafından kolayca parçalanabiliyor ve içerisinde basit karbonhidratlar barındırır. Sütün içinde , kalsiyumla beraber D vitamini yüksektir ve  yüksek su muhtevasına sahiptir. Eğer ham kakao tozu kullanarak kendi çikolatalı sütünüzü yaparsanız, ayrıca çiğ kakao ile ilişkili anti-inflamatuar ve antioksidan faydalarınıda görürsünüz.

4. Kavun

Kavun bir çok meyve gibi uzun bir antrenman sonrası kaybettiğiniz suyun tekrar yerine koyulmasına  yardımcı olan yüksek su içeriğine sahiptir. Kavun, özellikle potasyum oranı yüksek bir meyvedir,bu yüzden ter ile atmış olduğunuz bazı elektrolitleri yerine koymaya yardımcı olacaktır. Kavun da bağışıklık sistemini korumak için gerekli   A ve beta-karoten vitaminlerinden, büyük oranda bulunmaktadır.Aynı zamanda da bu meyve C vitamini bakımından zengindir.

5. Fındık 

Fındık Proteini yüksek olması bakımından en ideal atıştırmalıklardan biridir. Aynı zamanda taşınabilir olması her alanda tüketmeye uygun bir besin kaynağı haline geliyor. Fındık kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan  doymamış yağları ve bitki sterolleri yüksek bir besin kaynağıdır.

6.Beyaz Prinç

Beyaz pirinç basit karbonhidratlar gibi, diğer bütün tahıl alternatifleri ile beraber vücut tarafından daha kolay parçalanabilen bir besin. Beyaz pirinç de kas oluşturmak için gerekli olan önemli amino asitleri içerir. İlave bir besin takviyesi için, tavuk suyu ya da hindistan cevizi sütü yerine suda beyaz pirinç pişirin.

7. Izgara veya pişmiş tavuk

Tavuk yağsız protein kaynağıdır. Aynı zamanda sinir sistemini desteklemek yardımcı fosfor, yönünden zengindir. B6 vitamini gibi selenyum, tavuk da bol miktarda bulunur.

Add Comment