Site icon 3D Eğitim

Revit Nedir ?


revit-nedirRevit
, 3 Boyutlu görselleştirme programı denildiğinde akla gelen aksine tüm  proje başlangıcı-geliştirme ve hertürlü  aşamaşında kullanılan Autodesk tabanlı bir BIM programıdır.İlk sürümü 2000 yılında Revit Building adı ile mimar ve inşaat mühendislerine yönelik olarak çıkarılmıştır.

Ancak programın en büyük avantajı olan parametrik modeller sayesinde program yaygınlaşmıştır ve 2002 yılında Autodesk firması bünyesine geçmiş ve ana ismi Revit Architecture olarak değişmiştir.

Revite giriş yapmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz ;

Autodesk tabanlı Revit programı Autocad’den çok daha farklı bir programdır.Yapılan tüm 2 boyutlu yerleştirmeler 3.boyutta da program tarafından tasarlanır ve model eş zamanlı olarak izlenir.

Bu noktada Revit’in BIM programı oluşu önemlidir.Çünkü seçilen ve kullanılan herşey bir BIM modelidir.

REVIT İLE BAĞLANTILI BIM NEDİR ?

BIM (Building Information Modeling) yapı bilgi sistemidir.Tasarımın yapım-yönetim vb. tüm verilerinin kaydedildiği ve birbirine bağlandığı 3 boyutlu bilgi modelidir.

Bu modeller görsel,rapor,özellik,2d ve 3d çizim içerir.Sadece yapının modellemesinde kullanılmayan ,birçok bilginin depolandığı bir taban olarak düşünülebilir.

Projede kullanılacak olan duvar ögesinin yapısı,yalıtım değerleri,boyutları gibi içerikler barındırır ve bu değerler kullanıcı tarafından değiştirilebilir.

Tüm ögeler BIM sayesinde parça parça modele yüklenmiş olur ve bu sayede çizelgeler oluşturulabilir,bina yönetimi,maliyetler,metrajlar ,enerji hesaplamaları kolaylıkla çıkarılabilir.

Ayrıca diğer programlarda da olduğu gibi export -import seçenekleri ile farklı formatta yazılımlar projeye dahil edilebilir veyahutta hazırlanan tasarımlar paylaşılabilir.

Aslında inşaat alanında görev alan meslek gruplarının Kesişme Alanı da denilebilir.Çünkü proje kapsamındaki tüm mimarlar,mekanik,inşaat,elektrik gibi tüm mühendisler eş zamanlı olarak aynı dosya üzerinde çalışabilir ve iş birliği sağlayabilir.

İnşaat sektöründeki yapım şirketleri inşaat öncesi imal edilebilirliği ve tasarımsal yaklaşımları değerlendirebilir.Kaynaklar,metodlar ve materyallerin nasıl bir araya geldiği gözlenebilir ve detaylı bilgi sahibi olunabilir.

Revit Bim ile ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz ;

Revit programı ile tüm ekipler sanal ortamda bir araya gelmiş olur.

Birçok kullanıcının ditijal ortamdaki Revit modellerini düzenleyip değiştirmesine,komplike hale getirmesine olanak sağlayan programın paylaşım özelliği ile disiplinler arası kontak optimum düzeye getirilir.

Örneğin model üzerinde kimin çalıştığı ve neler yaptığı görülebilir.
Ayrıca abonelik işşelmleri ile bulut hizmeti ile BIM 360Team’a üye olunabilir,daha fazla erişime ulaşılabilir.

Ekip üyelerinin seçimi rahatlıkla yapılabilir,fiziksel toplantı sayısı arttırılarak zaman tasarrufu sağlanabilir.

En önemli avantajlarından biri belgeleme-çıktı sürecinde kullanıcıyı yormaz.Basit çıktı ayarları yapıldıktan sonra otomatik çıktı işlemleri sağlanır ve hata payı minimize edilir.

Hata payının önlenmesi ile maliyet ve zaman konusunda da avantaj sağlanmış olur.Ayrıca Vray ve Lumion gibi render motorları ile uyumlu çalışır

Exit mobile version