Nasıl Gidileceğini bilmiyorsan, neyle gittiğinin bir önemi yoktur

Başlığa bakarak içeriğin farklı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz 😀 bir çok grup ve sayfalarda 3D programlar konusunda, ilerleme ve seçim nasıl yapılır gibi ? bir çok soru ile karşılaşabiliyoruz.

Başlığı bu şekilde atmamda ki sebeplerden biride, şöför koltuğunda olabilirsiniz ama nereye gideceğinizi bilmediğiniz için, aracı sürmek size pek birşey kazandırmayacak, hatta zaman kaybetmenize neden olacaktır.

Şöför Koltuğundamısın? değilmisin ?

Herhangi bir programı öğrenirken sizin amaçlarınıza uygun olup olmadığınızı biliyormusunuz ?

Örnek olarak mimari modelleme konusunda hızlı ve pratik şekilde modelleme yaparken Sketchup yerine, Blender programını tercih ediyorsanız, baştan kararlarınızı tekrar gözden geçirmenizde fayda vardır.

Aynı şekilde organik modelleme ve organik animasyon kısmında Blender yerine Sketchup tercih ediyorsanız, yine yanlış yolda olduğunuzu bilmenizi isterim.

Her programın kendine göre bazı tercih ve metotlar içermektedir. Yine aynı şekilde yıllarca Cinema4D kullanan bir kişiye Sketchup programını önerdiğinizde size farklı yaklaşacaktır.

Çünkü alışılmışın dışına çıkmak, insana bir süre rahatsızlık verir ama hangisinin en rahat olduğu bu dönem geçtikten sonra belli olur.

Ama tüm programları kullanan bir kişi, sketchup programının mimari modelleme konusunda çok hızlı pratik ve diğer programlarla %100 lük bir uyumluluk oranı içerisinde çalıştığını ve bir çok render motorunu barındırdığını bilir.

Burada amacımız bir programı veya render programını öne çıkarmak değil, amacınıza uygun olarak seçim yapmanızı sağlayacak önerilerde bulunmaktır.

Son zamanlarda iş ilanlarının Sketchup Programına yönelmesi bunun bir diğer göstergesidir. Bu arada Sketchup Programını detaylı öğrenmek için Sketchup Türkiye Youtube adresimizi takip ederek videoları izleyebilirsiniz.

Mesela Autocad Programını bilmek sizin programda, sadece iyi olmanızla eşdeğerdir. Ama programla beraber teknik konulara hakim olmak sizin nereye gideceğinizi bildiğinizi gösterir.

3D Program Seçimlerimizi Neye göre yapmalıyız ?

Daha önce Mimar arkadaşlarımız için hazırlardığımız Mimarlar için en iyi 3d programlar konusunda hangi programların seçim öncelikleri olduğunu ve hangileri seçmeleri konusunda bilgiler vermiştik.

Program seçimleri kişinin kendi ilerlemek istediği yol üzerinde yapılması önemli bir tercih olacaktır.

Örnek olarak Mimari ve Betonarme yapı elemanlarının hesaplamaları konusunda, Sketchup programının böyle bir özelliği bulunmuyor.

BIM Konusunda Sketchup programından, bir beklentiniz olursa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.Bu konuda da pluginleri olmasına rağmen yinede bu iş için kullanılan programları tercih etmenizde fayda vardır.

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) konusunda  Revit, Allplan bu konular için ideal konumdadır. Yine bu programları öğrenmek ayrı, mimari konularda bilgi sahibi olup , edindiğiniz verileri programın gerekli yerlerine girmeyi bilmek ayrı konudur.

Bu arada Revit, BIM uygulamaları konusunda son yıllarda yükselişe geçen programlar arasındadır.

İşte bu yüzden sadece programları bilmek size yeterli tecrübeyi sağlamıyor, bu tecrübeyi ve gideceğiniz yol üzerinde sağlam adımlar atmak için, piyasada bir kaç yıl çalışmak ve neler yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Neden Sketchup ?

Herhangi bir programı yeterli süreyi ayırarak Youtube ve çeşitli eğitim platformlarındaki videoları izleyerek öğrenebilirsiniz, fakat bulunduğunuz iş içindeki teknik bilgileri öğrenmek için, sektörde zaman geçirmeniz gerekmektedir.

Render Motorlarındaki Seçim nasıl olmalı ?

Aynı durum render motorlarında da geçerlidir, bir çok grup ve sayfalar da hangi render motorunun kullanılması gerektiği ile ilgili sorular sorulur, fakat hepsi aynı kapıya, aynı teknikler ile çıkmaktadır.

Sadece bazı render motorlarının kullanım kolaylıkları ön planda olmakla beraber, bu kolaylıklar bir bakıma iyi olmakla beraber, bir bakıma profesyonelleşmenin önüne geçmektedir.

Piyasada en çok tercih edilen render motorları Vray, Corona, Octane, Lumion, Unreal Engine, Enscape, Twinmotion isimleri ile tercih edilmektedir.

Bu render motorlarına baktığımızda projeye yaklaşım ve ilerleme süreci hepsinde aynıdır, fakat bazı kolaylıklar ön plana çıkarak render motorunun popüler hale gelmesini sağlamıştır.

Aynı zamanda Bu kısımda Mimari Görselleştirme için en kolay render motorları konusundan , hangi render motorunu seçmeniz konusunda daha detaylı bilgilere sahip olacaksınız.

Aşağıdan Soru sorup, cevap alabilirsiniz...