Yaşam

Marmaris Turunç Gezimiz

Kumlubük Koyu

Yüksek Kaliteli Dokular

Merhaba arkadaşlar, sizlere bu yazımda Marmaris Turunç beldesinden bahsetmek istiyorum. Uzun zamandır gezi makalesi yazmıyordum, aslında kendi kişisel bloğum olduğu için 3D ve her konuda makale yazmaya devam edeceğim.

Bu yazımda sizlere Marmarisin Şirin bir Beldesi olan Turunç‘dan bahsetmek istiyorum. Güzel ve sakin bir tatil mekanı olmasının yanında zorlu bir ulaşımı olduğunu belirtmek isterim.

Tatil ve kafasını dinlemek isteyenler için güzel bir yerleşke.

Aşağıda sizler için ilk olarak Marmaris Turunç ‘a ulaşım kısmından ve bazı zorluklardan bahsetmek istiyorum.Bu yöreye gezmek isteyenlerin mutlaka dikkatli okuması gerekmektedir.

Ondan önce şu önemli konuya değinmek istiyorum, ne zaman yazın bir yolculuk planı yapıp tatile çıkdığınız zaman mutlaka yolda bir yol çalışmasına denk geliyorsunuz.

Muğla belediyesi ve Antalya belediyesi bu çalışma olayını kışın daha az insan sirkülasyonunun olduğu bir dönemde neden yapmaz ? anlamak mümkün değildir.

Tam Bayram girişinde 37dk boyunca Marmaris Yokuşlarında Cümle Alemin orda rezil olmasına neden izin veriyorlar gerçekten çok ilginç bir durum.

Asıl ilginç olan durumun senelerce tekerrür etmesi.
Araçların yokuşu çıkarken hararet yapması, bebekli ailelerin araçlarının bozulup yolda araç itmeleri, her köşe kenar noktasında o rezilliği çekmemek için araçların sağda solda durması.

Neden Kolaylaştırmak yerine yaşamımızı birbirimize zorlaştırırız ?
Neden her yaz döneminde bu yol yapım çalışmaları artar ?

marmaris turunc

Marmaris den içmelere ilçesine ordan Turunç kısmına geçerek ilerliyorsunuz.Kurban bayramında bu yöreyi gezmeyi tercih ettiğimiz için Marmaris ve çevre ileçelerin çok fazla kalabalık olduğunu görebilirsiniz. Bayram tatilleri haricinde bu bölgeleri çok daha rahat gezebilirsiniz.

Eğer tekrar imkan olursa bayram tatilleri dışında bu yörede diğer kalan kısımları gezmek iserim 🙂

Özellikle Marmaris Merkezin Kurban bayramında deyim yerindeyse ana baba günü olduğunu söyleyebilirim. Bir an önce çıkıp otele yerleşmeyi düşünüyorsunuz. (bu arada otel kısmında, süprizler yaşadığımızı söyeleyebilirim, bu konuda aşağıda önemli bilgiler vereceğim)

Marmaris Turunç Ulaşım Nasıl ?

Marmaris, İçmeler, Datça gibi ilçelere geçiş yaptığınız da kolay ulaşımından dolayı hızlı giriş çıkış yapabilirsiniz.Fakat Turunç bölgesinin kendine has bir özelliği var, hızlı bir giriş yapıp, hızlı bir çıkış yapamazsınız 🙂 aşağıda bunun nedenini sizlere bu video ile verebilirim.

Videoda izlediğiniz gibi Turunç Kısmına geçebilmek için dağları geçmeniz gerekiyor, dağın bir kısmını geçerken tam dönüşlü virajlar ve dar yollardan geçeceğinizi belirtmek isterim. Amacım sizleri korkutmak değil ,sadece Turunç bölgesine gidecekseniz bu yollarda çok dikkatli olmanızı istiyorum.

Hız yapacağınız bir etap değil ve çok dikkatli olmalısınız. 

Marmaris Turunç Aslında kıyıda köşede kalmış , uzaklığı ve ulaşım zorluğundan dolayı tercih konusunda en sonlarda olan bir tercih olabiliyor.

Çünkü Ankara ve İstanbul veya daha uzak yerlerden gelenler için gerçekten zahmetli bir yolculuk olacaktır.

Ama Kumlubük koyunu gördüğünüz zaman, berrak denizi ve küçük dalışlar ile gördüğünüz renkli balıklar size bu zahmeti unutturuyor.

Marmaris Turunç Fiyatlar ?

Turunç, Marmarisin diğer bölgelerinde olduğu gibi, yabancıların yine çoğunlukla yaşadığı bölgelerden biridir.Yabancıların çoğunlukta olması aslında her zaman fiyatların artmasına neden olmaktadır.
Turunç da bu fiyat artışlarından nemalandığı için, genel olarak ucuz olduğunu söylemek mümkün değil.

Zaten ulaşım zorluğundan dolayı, aracınızda olsa giderim diğer ilçelere ,oralarda gezerim yer içerim gelirim derseniz, bunuda zaten bir gün yaparsınız diğer gün yapamazsınız.

Marmaris Turunç da Normal olarak Marketlerin tümündeki fiyatlar diğer illere nazaran en pahalı olan yerlerden biri, bir kaç markette normal fiyatlar var ama genel olarak Restaurant fiyatları ve Yemek yeme yerlerinin çok pahalı olduğunu göreceksiniz.

Eğer Öğle yemeklerini ucuza getirmek isterseniz, Migrostan 55TL ye büyük boy bir pizzayı, yine migros içinde 15dk da ısıttırarak ucuz yollu bir çözüm getirebilirsiniz.

Marmaris Turunç Otel konusunda ise bir alt kısımda, bu facia ya değineceğim 🙂

Turunç Nerelerde Kalınır ?

Marmaris Turunç kalma konusu aslında Tatilcilerin en çok şikayet ettiği konulardan bir tanesi.
Kalma yerini halleden bir kişi diğer yerleri çok kolay bir şekilde çözebilir.
Yeme içme konusunu bir şekilde, çok lüks olmayacak şekilde çözebilirsiniz. Fakat kalma yerini rahat bir şekilde çözemediğiniz zaman diğer konularda da problem yaşamaya devam edersiniz.

Marmaris Turunç Kalma Konusunda 3 tercih söz konusu ; 

Biri eğer paranız varsa lüks otellerde kalma (herkes için iyi bir çözüm değil açıkcası) 🙂
2 veya 3 aile ile beraber gidiyorsanız villa kiralama yöntemi kullanmak. (kahvaltı , öğle yemeği ve diğer öğünler için extra efor sarfetmeniz gerekiyor, tatil zamanınıda iyi kullanamıyorsunuz)
Son seçenek ise 3 yıldızlı oteller veya apartlar bulmak.

3 yıldızlı oteller çok fazla bulunmuyor, bir tanesinde biz kaldık ama kötü bir deneyim yaşadığımı belirtmek isterim.

Burada en ekonomik ve fiyat performans çözümü, şehir merkezine çok uzak olmayan bir yerde apart
kiralamak en iyi çözüm olarak gözükmektedir.

Turunç Life Hotel

Bizim kaldığımız yer Turunç Life Hotel 3 yıldızlı bir otel. Şimdi şöyle bir şey diyebilirsiniz, yahu kardeşim 3 yıldızlı otelden ne bekliyorsun ? gibi bir soru sorabilirsiniz. Bende size şunu diyebilirim, Tatil yörelerinde öyle 3 yıldızlı otellerde kahvaltı yaparsınız ki, bu yaptığınız kahvaltının kalitesini 4 veya 5 yıldızlı otellerde bulamazsınız.

Otel aslında çarşıdan biraz uzak olması, ana caddeye yakın olmasından dolayı güzel bir konumda.Fakat otelin sadece konumunun iyi olması diğer konular malesef kurtarmıyor.

Otel konusunda bizim yaşadığımız dönemde şunları net olarak gördük. (2 aile)
İlk gün geldiğimizdeki personel ile son çıkışımızdaki personel arasında, her gün farklı bir personel gördük
Telefonla konuşmamızda ve Kendi sitelerinde açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği demelerine rağmen ,bunu kısıtlamalı olarak gördük. (açık büfe demelerine rağmen,bayramın en kalabalık dönemimde servise dayalı hizmete geçildi, bu hizmetten dolayı bir kaç kişi ile tartışmalı dialog yaşandı)

Kahvaltı konusunda her gün pişi , patates kızartması , Haşlanmış yumurta ya şaşırmayın. Ekmek konusunda ben fazla ekmek tüketmiyorum fakat, ekmek yiyenler için ilk gün taze diğer günler bunun devamında bayat ekmeğe devam 🙂

Yumurta konusunda , dünden kalma (inşallah dünden kalmadır) iç kısımlarında morlaşmanın bunların taze olmadığı izlenimini veriyor. Yoksa başka nasıl morlaşabilir ki 🙂

Hani diyorsunuz bir çay keyfi yapalım, inanırmısınız çayın kokusundan yani koku çay kokusu değil , çayın bulunduğu demlik veya nerde yapılıyorsa eşki eşki kokmasından çay içemedik desem yeridir.

Hijyen konusunda yabancılar bu konuya çok fazla dikkat etmiyor, fakat Türklerin rahat edebilmesi için ilk olarak temizlik konusuna çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Çatal bıçak, bardakların lekeli ve kirli değil maximum kirli olması gibi bir çok hijyen detayının eksik olmasından bahsedebiliriz 🙂

Artıları yokmu derseniz, havuz kısmının yukarıda olması yani normal kattan daha yukarıda olması , çocuklarınızın göz önünde olması ve güvende olması açısından güzel bir olay. Onun dışında aile odalarının rahat olmasınıda artı olarak söyleyebiliriz.

Ama aile başı (4 kişi) 12.500TL ‘yi ( 5 gün) hak etmediğini söyleyebilirim. Bu otelin yöneticilerinin eğer o alanda en iyi 3 yıldızlı otel olma gibi gayeleri varsa, yönetim tarzını avrupa gibi , ilk çalışanlara değer verme , sonra müşterilere özel olduklarını hissettirme gibi durumlarla başlamaları gerekiyor.

Bunlar için ilk olarak yatma ve dinlenme mekanlarının rahat olması diğer kısımlarda ise yemek yerlerinin hijyenik ve düzenli olması önemli kriterlerden bazılarıdır. Aslında insanlar çok fazla birşey istemiyor ve bu maliyetler de bir çok işyerine çok fazla yük bindirmeden düzenlemeler yapılabilir.

Kumlubük Koyu

Marmaris Turunç da halk plajı gerçekten çok küçük, büyük otellerin merkezde ki plajların büyük kısmını işgal etmesinden dolayı Turunç’un en iyi koylarından biri olan Kumlubük koyuna gitmeniz gerekiyor. (tabi arabası veya motorsikleti olanlar için) araç konusunda problemi olanlar için, sabah erken saatlerinde merkezdeki halk plajına giderek yer kaplamarı gerekmektedir.

Kumlubük koyu, çevreden bir çok yat ve teknelerin uğrak alanlarından biri , haritaya bakarsanız Kumlubük koyu tam iç kısımdan kalmasından dolayı, hem dalgaların olmadığı hemde çok açık ve net olarak denizin dibini görebildiğiniz bir kısımdır.

kumlubük koyu

Bu Kumlubük koyu’na ünlü oyuncuların yatları ve lüks teknelerin sık sık uğradıklarını göreceksiniz. Bizim bulunduğumuz kurban bayramı sezonunda bir çok devasa yat’ın koya gelip gittiğini gördük.

Bu kısımdan ada etrafında sadece yürüme olarak , orman içinden patikalardan geçerek yürüyüş yapabilirsiniz , fakat araba ile geçiş mümkün değil, tekrar geriye dönerek ilk olarak Turunç daha sonra içmeler ve ordan marmarise geçiş yaparak devam etmeniz gerekiyor.

Buraya kadar okuduğunuz için Teşekkür ederim, imkanlar doğrultusunda bu yaz gezilere (Allahın izni ile ) devam edebilirsek yine gezip gördüğümüz yerleri sizinde deneyimlemeniz için yazmaya çalışacağım.

Sevgi ve saygıyla.

UFUK ŞEN

Nasıl yeme içme ihtiyaçlarımızı kesintisiz olarak karşılıyorsak, öğrenme ve geliştirme ihiyaçlarımızı da sürekli kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz.İnsanlara birşeyler verirken ve öğretirken aynı zaman da kendimizi geliştirdiğimizi de unutmayın. Sevgi ve Saygıyla..

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhabalar, yazınızı sıkılmadan okudum. Fakat üzgünüm ki Turunç’ta yaşadıklarınızı işittiğimde gitmek isteğim biraz azaldı. Yaşadıklarınıza karşın yazılarınızın samimiyetine teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı !

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!