Kayı Antrenmanı

kayi-antrenmani
Angora Bisiklet grubu olarak  2 Ekim 2016 tarihli antrenmanımızı Kayı köyüne yakın olan Kayı tepesine çıkış olarak kararlaştırdık.Rakım olarak Zirve 1250 m’de bulunuyor, Toplam merkezden çıkışınız 1600 metreyi buluyor.Diğer Ekip arkadaşlarımız ile Eryaman / Optimum kavşağında buluşarak Kayı’ya doğru harekete geçtik. Antrenman yaptığımız arkadaşlarımızdan bir kişinin Kadir Kelleci’yi tanıyor olması ,  o gün antrenmana güzel bir süprizle karşılaşmamıza neden oldu diyebilirim. Kadir Kelleciyi tanımayanlar için ufak bir bilgi verecek olursam, kendisi Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonu olarak kariyerine devam eden sporcumuz.Kendisi şu an Olimpiyatlara hazırlanıyor.

Kayı Tepesine Nasıl gidilir ?

Kayı’ya gitmek için Eryaman / Optimum mağazası önünden yenikent istikametine doğru devam ediyorsunuz , jandarmayı geçtikten sonra ilk ışıklardan sola dönüyorsunuz ve Ziir vadisine doğru devam ederken….. bu kısımda yolu şaşırmayın çünkü ziir vadisine sola dönmeden,  direk Kayı köyü istikametine doğru yolu devam ederek ilerliyorsunuz.Bu kısımdan sonra artık doğa ile baş başa kalıyorsunuz.Yolun eğimi aslında bu kısımdan sonra ufak ufak %2 – % 3 olarak artarak devam ediyor, ağaçların kapattığı alandan itibaren artık %5 eğimle çıkışa başlıyorsunuz.Aşağıda strava bilgilerinden hem etap hemde eğim bilgilerini görebilirsiniz.

kayi-antrenmani

Kayı mı ? Elmadağ mı ?

Elmadağ çıkışı ile kıyaslanırsa, elmadağ antrenmanının biraz daha sert olduğunu söylemek isterim, çünkü Kayı antrenmanında sizi dinlendirecek düzlükler mevcut, fakat elmadağ antrenmanında böyle bir düzlük bulmanız zor.Kayı tepesine doğru çıkarken ilk çıkış %12 lik bir eğimle devam ediyor ve sonrasında yol kıvrılarak sizi rahatlatıyor.Uzunca bir %6-%7 eğimden sonra , yolun sağ tarafında buz gibi bir soğuk su sizleri karşılıyor.

Soğuk suyu içtikten sonra artık ikinci sert ve uzun çıkış sizleri bekliyor, bu kısımda eğime bakamadım ama strava bilgilerinden bakılabilir. En son üçüncü sert kısa kısım ise eğimin en dik olduğu varış noktası olarak kabul edebiliriz. Zirveye çıkıp diğer tarafa baktığınızda Ayaş ilçesi ile beraber Ankaranın diğer ucunu rahatlıkla görme şansına sahipsiniz.Yolun yeni yapılmış, asvalt olmasıda bizlerin sürüş keyfini bir kat daha artırdığını belirtmek isterim.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Gran Fondo Ankara

Kayı Tepesinden İniş

Zirveye çıkıp artık iniş yaptığınız zaman , burada önemli olarak vurgulamak istiyorum bu etabı aşağı doğru inerken çok dikkatli olmalısınız.Bu kısımda dikkatli kelimesinin önemle altını çizmek istiyorum, çünkü 2 tam tura yakın viraj dönüşü gerçekleştiriyorsunuz ve bu yolun en hızlı kısmında meydana geliyor.Yani bu kısımı biraz daha açacak olursak, eğer hızınız 40km’nin üstünde olursa bu kısımı çok zor dönebilirsiniz, hatta dönemeyebilirsiniz. Diğer iniş virajlarıda önem bakımından öncelikli sırada yer alabilir, çünkü inişiniz eğer hızlıysa virajları hem içten hem dıştan hızlı bir şekilde geçmeniz gerekebilir, bu şekilde hızlı bir iniş ise karşıdan gelen toprak taşıyan kamyonlar ile kafa kafa ya gelmenize neden olabilir.O yüzden bu etap inişinde mümkün olduğunca temkinli inmenizde fayda var.

Antrenman özetini sayılara özetleyecek olursak

Zirveye 1300m çıkış

4 beton mikseri

Sayısız piknikçi

1 şahin

 

Add Comment