Facebook Bağımlılığı

2
226

facebook bağımlılığı

Facebook Bağımlılığı

Son günlerde bu yazıyı yazmak için etrafımda bilgi toplamaya ve facebookda ki arkadaşlarıma sorular yöneltmeye başladım.Bu sorun(Facebook bağımlılığı olarak nitenlendiriyorum) gerçekten çığ gibi büyüdüğünü ve insanları gerçekten ciddi bir atalete sürüklediğini düşünüyorum.Önemli işleri ve  güncel hayatımız içerisinde bizi etkileyecek durumları ertelemek , bir müddet sonra insana psikolojik sorunlar olarak geri dönebilir.(Atalet : Sürekli birşeyler yapmayı düşünmek fakat bir türlü harekete geçememek)

Bir sayfa içerisinde sürekli yenile yapmanızı sağlayan ve  sizi orda hiç bir ücret vermeden tutan güce Facebook denir.Bir çoğumuz kendini sürekli internet tarayıcısını yenile yaparak hayatlarını devam ettirdiklerini görmüşlerdir.Birkaç saat sonra ise, ben ne yapıyorum diye uyanarak , zamanın geçtiğini yapılacak işlerini, bir sonraki güne attıklarını görürler.

Düşünsenize 1 hafta ? 1 ay ? ne kadar sürebilir bu erteleme ? ne kadar ertelerseniz insanı vasıflarınızı ve yapacaklarınızı sürekli kaybedersiniz ve hayatınızda hiçbirşey sizin istediğiniz doğrultuda gitmez.Çünkü başkalarını takip etmek sizin hayatınızda bir değişikliğe neden olmaz.Aksine ben facebook ortamının insanı dedikoduya ve sosyal yozlaşmaya sürüklediğini düşünüyorum, facebook listenizde 600 arkadaşınız oluyorsa ve hala evde oturup sürekli yenile yapıyorsanız bu işte bir yanlışlık var demektir.

Sorduğum soruların çoğunda sizinde şaşırmayacağınız bazı cevaplar aldım, Su içmeyi unutanlar, Tırnağını kesmek isteyip de birtürlü kesemeyenler, Tıraş olmayı unutanlar,Tuvalete gitmeyi sürekli erteleyenler, yemek yemeyi unutanlar veya çokca abur cubur tüketenler, başkaları ile fotoğraf ekleme yarışı yapacağım diye nerdeyse yatak odasına kadar resim yüklemeler, gittiği yerleri göstermek uğruna evdeki kişisel hayatını ve kendi gelişimini unutup sürekli gezip check in (gezdiği noktaları sosyal paylaşıma gönderip, başkalarının görmesini sağlamak) yapanlar, kitap okuma yarışı yerine facebook oyunları ile amcaoğlu ile kapışan sırf bu yüzden tartışan küsen insanlar ve niceleri.Düşünsenize oyundaki keçileri beslemek için saati gece yarısına kurup, gece yarısında uykulu gözlerle facebook’a giren bir insanın yaşam kalitesi hakkında ne düşünürsünüz ?

Sorunları yazmak kolaydır, insani kusurları bulmakda kolaydır fakat çözüm üretmek zordur.Bu konuda bana sorabilirsiniz, ne gibi bir çözüm üretebilirsin diye.Aslında bu konuda da boş durmadım ve alışkanlıklar konusunda bir takım araştırmalar yaptım.Bir insanın bir alışkanlığını değiştirmesi gerçekten çok zor bir olay, bir sigara bağımlısının sigarayı bırakması kadar zor olduğunu yaptığım araştırmalarda gördüm, fakat çözüm yolunda bir alışkanlığı farklı bir alışkanlık oluşturarak çözebiliyorsunuz.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Sketchup 2019 İndir

Yapılan araştırmalarda bir alışkanlığın kolay kolay bırakılmadığı, yerine farklı bir alışkanlık oluşturularak diğer alışkanlığının unutulduğu tespit edilmiş.Yine araştırmalarımda bir insanın alışkanlık kazanma süresinin 21 gün olduğunu okudum. Yani yeni bir alışkanlık kazanmak için, yeni oluşacak alışkanlığın 21 gün ve daha uzun sürelerde bir adaptasyon sürecinin olduğunu bilmekte fayda var.Tabi her insanın azim ve kararlılığı farklı olacağı için , bu süre her kişiye göre farklılık göstereceğini düşünüyorum.

Peki ne gibi alışkanlıklar kazanarak bu facebook bağımlılığımızı minumum seviyelere çekebiliriz ?

Benim yaptığım gibi kendinize kitap okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz, günlük 1 saatlik bir süreyi spor yaparak geçirebilirsiniz, Aile sosyal hayatınızın gelişmesi bakımından, ailenizle beraber oynayabileceğiniz oyunlar oynayabilirsiniz.(Puzzle , kızma birader vs) El işleri yapmak kendi gelişiminiz ayrıca çocuğunuzun gelişimi bakımından çok önemlidir.El işlerinin yani dokunarak yapılan işlerin,çocuğun yaratıcılığını ve hayal dünyasını genişlettiği görülmüştür.Maket yapımı ve boyanması,resim yapmak, fotoğrafçılık ile ilgilenmek veya sevdiğiniz her türlü işi yapmak sizin Hayata daha verimli bakmanızı sağlayacaktır.Günde 5 saatini facebook ortamında hiç bir amacı olmadan geçirenlerin, hayatlarını çok verimli geçirdiklerini söyleyemeyiz.

2 YORUMLAR

  1. Yazdıgın konuyu derinlemesine incelersek insanların zaaflarını birilerinin çok iyi bilmesi ve kendi çıkarları ugrunda insanları yönetmesidir. Muhteşem bir projedir. Bir milleti istedigin gibi yönetebilirsin. Baglayarak. Örnegin sovyetlerde yapılan uygulama votka halen rusyada çok ucuz bir içkidir. 1litre su fiyatına 1 litre votka bulabilirsin. ülkemizde yapılan ise kendimce söylüyorum. ÖZENDİRME politikası muhteşem ilerliyor. Cebimizde dogru düzgün para yokken aldıgımız telefonlar elbiseler tv lerde gösterilen programlara dizilere bakıyorsun adamlar gizliden gizliye bizim beynimize giriyorlar. Beynimizi ele geçiriyorlar. Sonuç olarakta bizi çogumuzu istedikleri gibi yönetiyolar. Bu olay basit bir olay degildir. Sistem çok güzel ilerliyor. Siyasi olarak düşünme bir ülkenin Cumhurbaşkanı halkıyla dalga geçer gibi ( güya kızıyor) ” Bakkaldan sakız alır gibi telefon alıyorsunuz almayın kardeşim diyor” ama sadece diyor. (malmısın sende alma diyeceksinde işte öyle olmuyor bak etrafına az çok gelirlerini tahmin ettigin insanların etrafına gösterdigi yaşam tarzlarıgelirleriyle ters orantılıdır) eskiden erkekler kahvehaneye giderdi kadınlar ise apartman önlerinde otururlardı. şimdi ise evlere çekildik sosyal medyadayız ve tvleri takipteyiz. degişen bir şey yok ozamanda vaktimizi boşa harcıyorduk şimdi ise boşa harcıyoruz. Bizi neye özendirmek isterlerse bizde malesef ona özeniyoruz. Baba çocuguna kızıyor,patron işcisine kızıyor,camideki imam cemaatine kızıyor,dayı yegenine kızıyor.ülkeyi yönetenler millete kızıyor yani bize göre büyük olan insanlar hep bize kızıyor. Sorunun çözümü çok basit bizim örnek aldıgımız özendigimiz kişiler yaşam tarzını degiştirirse hepimiz degişriz. bunu çözmekte ülke yöneticilerine( vakıflara siyasi partilere din alimlerine) düşer tv programlarında dizilerde sürekli gündemde olan kişilere özendigimiz için bizlerde onları taklit ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz