Site icon 3D Eğitim

En iyi 20 Sketchup Plugini

en iyi 20 sketchup pluginiBu makalede sizlere En iyi 20 Sketchup Plugini ve kullanımını anlatacağız. Sketchup pluginleri dediğimiz de , kullanıcıları hafif bir öğrenme kaygısı kapladığını görüyoruz.Aslın da pluginleri öğrenme süreçleri çok zevklidir, yeterki siz pluginler için yeterli süreyi ayırın.

Bazı pluginlerin öğrenme zamanı daha uzun ve daha fazla zaman gerektiriyor.Bu durum aslında plugini yazan yazılımcının, plugine ve kullanım şekline bakış açısıyla değişiyor.

Bu arada unutmadan bir hatırlatma yapalım, 3D sektörü sürekli öğrenme ve kendinizi geliştirme ile devam eden bir iş sektörüdür.Bu sektör içerisinde sürekli yeni şeyler öğrenmek ve öğrendiklerinizin üzerine birşeyler eklemek çok önemlidir.

Sketchup pluginleride bu sektör içerisinde kendini sürekli yenileyen bir ivme içerisindedir.

Bir plugini iyi bir şekilde öğrendiğiniz de, modelleme ve objeleri dağıtma esnasında sizi bir çok zahmetten kurtarıp zamandan kazanmanıza olanak tanıyor.

Aşağıda verdiğimiz pluginlerin hepsi birbirinden harika özellikler ile geliyor. Makalenin sonundaki indirme bağlantısı ile Sketchup pluginlerini indirebilirsiniz.

En iyi 20 Sketchup Plugini ve Detayları

20) Sketchy FFD Plugini

Bu plugin herhangi bir modelin köşe koordinat noktaları belirleyerek , o noktalardan çekme suretiyle modele şekil vermeye yarayan bir plugindir.
Modellerinize bombe ve amorf hatlar vermek isterseniz, modelin içine girdiğinizde oluşan noktaları seçip taşımanız yeterlidir.

19 ) Component Stringer Plugini

Bu pluginin en önemli özelliği ise, herhangi bir objeyi (grup veya component) bir çizgisel doğru üzerinde sıralamanıza yardımcı oluyor.Mesela bir zincir halkasının bir tanesini, eğimli bir çizgi üzerinde dizmeniz gerekebilir.Bu plugin bu işlevi yapmaktadır.

Burada dikkat edilecek husus ise, çoğaltılan objenin origin yani, merkez noktasının axes aracı ile ortaya almak gerekiyor.Objeniz component obje olursa , bir nesneyi değiştirdiğinizde diğer halkalarda otomatik olarak değişecektir.

18) Bezier Surface Plugin

Bir yerde surface ismini duyuyorsanız, bilinki mutlaka yüzey özellikleri ile değişim yapacağınız bir plugin kullanacaksınız demektir.Bu pluginin amacı, yüzeyde bölümlemelere ayırdığınız objenin, herhangi bir yerinde oynama yapmanızı, çekiştirme uzatma, kaldırma büyültme gibi işlemleri yapmanızı sağlar.

17) Memory Copy Plugin

Bu Sketchup Plugini adındanda anlaşılacağı gibi, kopyalama işlemini hafızaya alan bir plugindir.Bir işlem öncesi yapmış olduğunuz kopyalama işlemini hafızaya alarak, çok fazla nesne türetmenize olanak tanır.

16) Multiple Offset Plugin

Bu pluginin amacı, seçmiş olduğunuz çoklu çizgileri içeri veya dışarı ofset yapmanıza olanak tanır.Sketchup’ın kendi ofset aracı sadece tek bir çizgiye ve alana olanak tanırken, bu plugin çoklu olarak ofset yapmanıza yardımcı olur. Çok başarılı bir plugin.

15) Follow me and Rotate

Bu pluginimiz, follow me den yani beni takip et komutundan farklı olarak, kendi çevresi etrafında, sizin girmiş olduğunuz açı ile dönerek referans çizginizi takip eder.Yani bir yıldız veya üçgen objesine hem follow me hemde döndürme açısı vererek ,farklı şekiller oluşturabilirsiniz.

14) Follow me and Keep

Bu plugin, eğimli bir çizgi üzerinde normal follow me ile objeyi takip ettirdiğiniz zaman,yükseklik ve eğim arttıkça model bozulmaya başlar, fakat follow me and keep plugini bu bozulmanın önüne geçerek, modeli korur.

13) Helix Along Curve

Bu pluginin amacı , detaylı olarak yay ve çeşitlerini yapmanıza olanak tanır.Referans olarak göstermiş olduğunuz çizginin etrafında yaylar yapabilirsiniz.Menüsü detaylı ve ayrıntılıdır, aslında birçok şeyi yapmanıza olanak tanır, halatlardan, araba süspansüyonuna kadar birçok kıvrımlı nesneyi bu plugin ile yapabilirsiniz.

12) Soap Skin Bubble

Bu plugin yüzey şişirme adını verebiliriz, kapalı olan tüm yüzeyleri sizin verdiğiniz değerlerde bir balon gibi şişirerek doldurur.Kullanışlı ve pratik bir plugindir.

11) JHS Power Bar

Bu plugin içerisinde hangi komutu yazsak bilemedim, çok kullanışlı ve içerisinde onlarca komutu bir arada tutan bir bar diyebiliriz.Mirror yapımından, çizgilere kalınlık vermeden, bir çizgi üzerinde objeleri sıralamaktan tutun, birçok komutu bir arada bulundurur.Mutlaka denemelisiniz.

10) Fredo Tools

En iyi 20 Sketchup Plugini sıralamasında Fredo onuncu sırada, sketchup programına uzun yıllardır plugin çıkarmış nadir yazılımcılardan biridir.Kendi paketi içerisinde bir çok kullanışlı plugini, fredo tools içerisinde bulabilirsiniz.Köşe yumuşatmadan tutun yüzey doldurmaya kadar birçok önemli plugini kendi içerisinde barındırır.

9) Section Cut Face

En çok kesit alanların işine yarayan bir plugindir.Kesmiş olduğunuz kısımları siyaha boyuyorsunuz.Böylelikle boş gözükmemiş oluyor.

8) Quadface Tools

Çok teknik bir plugindir. Yüzey çizgilerini devam edenleri ve paralel olanları aynı anda seçebiliyorsunuz.Bozuk yüzeylerde iş yapmıyor.İçerisinde bir çok aracı barındırıyor.

7) Shape Bender

Bükmek istediğiniz objeyi seçerek , yine referans çizginiz üzerine bükmeye yarıyor.Çok poligonlu nesnelerde çok randımanlı çalışmıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=-JgnpjTrRV0

6) Bezier Spline

Sketchup içerisinde eğimli ve soft çizgiler çizmenize yarayan bir plugindir.

5) Tools On Surface

En iyi 20 Sketchup Plugini sıralamasında beşincei sırayı alan bu plugin, eğer eğimli yüzeyde çizgi çizmek, ofset yapmak, ve derinlik istiyorsanız tam size göre.Yani eğimli yüzeylerde çizim yapmanıza olanak tanır.Benimde çok sık kullandığım bir plugindir.

https://www.youtube.com/watch?v=gToktXFV3XE

4) Fredo Scale

Normal scale işlemlerinden farklı olarak, objenin büyüklüğüne hacmine bakmadan ortantılı olarak büyültme küçültme yapmaya olanak tanıyan , faydalı bir plugindir.

3) Curviloft

Sketchup içerisindeki, çizgiler arasındaki alanı dolduran en faydalı pluginlerden biridir.

2) Joint Push Pull

Sketchup içerisindeki push pull komutu ile, normal yüzeylere derinlik verirken, bu plugin ile eğimli yüzeylere derinlik verebilirsiniz.

1) Round Corner

En iyi 20 Sketchup Plugini sıralamasında birinci sırayı hakeden ve keskin yüzeyleri yumuşatmanıza olanak tanıyan bir komuttur.

Exit mobile version