Site icon 3D Eğitim

3D Yazılım Karşılaştırması: SketchUp ve AutoCAD

3D-Yazılım
3D-Yazılım

3D yazılım söz konusu olduğunda seçebileceğiniz bir çok program var, ancak projeniz için hangisi en iyisi ? buna siz karar vermelisiniz. 

Karar vermenize yardımcı olmak için, bu iki farklı 3D yazılımı karşılaştırarak, doğru seçimi yapmanız için sizi yönlendiriyoruz.

SketchUp ve Blender’ı zaten ele aldık , şimdi de Sketchup ve Autocad‘i karşılaştırıyoruz.

Öncelikle her bir yazılım hakkında ayrı ayrı konuşalım. Bu size yazılımın yetenekleri hakkında net bir vizyon vermelidir. Sonra ikisini de karşılaştırmaya devam edeceğiz. 

Projenizi bilmek, bunun için hangi araçlara ihtiyacınız olduğunu da anlamalısınız. 

Bir taslak veya inanılmaz bir render mi ihtiyacınız var? 

SketchUp ve AutoCAD’i tanıyın ve sizin için en iyisini seçin!

3B modelleme yazılımı: SketchUp

SketchUp, çok çeşitli seçeneklere sahip bir 3D tasarım yazılımıdır. Sektörde kullanıcı dostu ve kullanımı çok kolay olduğu bilinmektedir. 

SketchUp, mimari uygulamalar için daha çok kullanılan bir programdır. Tasarımcılar için çok kolaydır. Örneğin günün saatine bağlı olarak gölgeler oluşturulabilir ve ayarlayabilirsiniz. 

Çevrimiçi olarak kullanılmak üzere ücretsiz bir SketchUp sürümü bulunmaktadır. En son yazılım güncellemesinde, SketchUp ekibi müşterileri için daha özelleştirilmiş olan yeni abonelik planları yayınladılar.

Bu abonelikler ile , sketchup pro sürümünü daha rahat kullanabileceksiniz.
Sketchup için bu adresi ziyaret ediniz.
https://www.sketchup.com/

https://youtu.be/VHcmBnBDt8g

CAD yazılımı: AutoCAD

AutoCAD, Autodesk’in bir Bilgisayar Destekli Tasarım yazılımıdır. Bu 3D yazılım, mimarlar, mühendisler ve inşaat uzmanları arasında güvenilir ve çok popülerdir. 

AutoCAD’i bu sektörlerde bu kadar iyi bilinen kılan şey nedir sizce ?

Bu 3D yazılım, 3D modeller oluşturmak için 2D çizim temeline dayanmaktadır. 2D proje çizimleri içerisinde en önemli programlardan biri Autocad programıdır.

AutoCAD çok kesin ve doğru çizimler yapmasını, matematiksel ölçümleri en şekilde yapmasına bağlar. Autodesk firması, mimarlık, mühendislik, inşaat ve mekanik veya elektrik mühendisliği gibi farklı endüstriler için özel takım kullanım paketleri sunmaktadır.

https://youtu.be/2JeuKA12KBU

SketchUp ve AutoCAD: Hangisini seçmelisiniz?

Hem AutoCAD hem de SketchUp mimaride ve ürün tasarımı için kullanılabilir. Her ikisi de kesin 2D çizimlere dayanır ve planları tasarlamak için, harika araçlara sahiptir. 

Öyleyse ikisi arasındaki farklar nelerdir ?

AutoCAD, şirketlerin yatırım yaptığı profesyonel bir yazılımdır. Mimarlar, mühendisler, mekanik ve inşaat mühendisleri ve elektrikçiler için çok kullanışlıdır. 

Sketchup’a göre ucuz değildir, projelerinizi oluşturmak için seçebileceğiniz çok sayıda seçenek sunan çok sayıda kişiselleştirilmiş araçla birlikte gelir.

SketchUp kullanıcı dostu ve öğrenmesi kolay olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda mimari projeleri de iyi yönetmektedir.

Bu 3D modelleme yazılımı, portföyünüzü ve projenizi oldukça geliştirecek güzel render ve animasyonlar yapabilir.

Seçiminiz kolay olmayabilir, ancak projenizin amacına göre seçim yapılmalıdır. 

Sonuç olarak ;
Büyük bir inşaat projesine başlamak istiyorsanız, AutoCAD’de doğru planları tasarlamak daha kolay olacaktır; ancak, şaşırtıcı renderların binayı veya içini görselleştirmek için AutoCAD yerine SketchUp’ı seçebilirsiniz.

Exit mobile version