3D Mimaride 3D Görselleştirme

Sketchup Türkiye Grubumuzdaki üyelerimizden Yekta Evran‘ın bize göndermiş olduğu Mimaride 3D Görselleştirme konulu makaleyi okuyacaksınız.

3D görselleştirme ve 3D denilince aklınıza ne geliyor ? Durun ben tahmin edeyim muhtemelen sinemadaki şu 3 boyutlu filmler ya da teknolojinin de beraberinde getirdiği diğer şeyler geliyordur birçoğumuzun aklına.

Normal tabi işin içinde değilseniz genelde uzaksınızdır.Konuya bu herkes için geçerli olmasada genelde böyledir.Ama ben daha farklı bir boyutunu anlatmak istiyorum hani şu sinemayla ilgili olmayan.

Herkesin anlayacağı bir dilde anlatmak istiyorum.

Öncelikle 3D ne demektir ve nereden gelir bu isim, öncelikle buna bakalım.

3d gorsellestirme

Şekilde de görüldüğü gibi bir nesneyi gözümüze anlamlı kılan 3 boyutu vardır.Evet 3 burdan geliyor boyutta değişmiyor aslında, çünkü boyut=dimension demek İngilizce de bize kısaltarak D’si veriliyor oluyor bize 3D 😀

Mimari dışında teknolojinin olduğu her alan mesela bir araba yada bir makine ve diğer konulara dahil edilebilir.

Neden mimari dersek bence her gelişen şey insanların ihtiyacına göre, gelişmekte olduğu için demekki en çok mimari alanda ihtiyaç duyuluyor diye düşünüyorum.

En çok mimari alanda ihtiyaç duyulduğu için, bende bir alt başlık açarak kısaca değinerek belirtmek istiyorum yazımı.

MİMARİ 3D GÖRSELLEŞTİRME

Mimari 3D görselleştirme de genel olarak en çok kullanılan programlar Sketchup, 3d max ve Revittir.
Tabi 3 programla sınırlamak çok yanlış olur çünkü her alanında kendine göre alt dalları vardır ve eğer bir tasarım yapacaksanız bir anda birçok programa ihtiyaç duyabilirsiniz.

Aşağıda Işın tabancası ile hedefi işaretleyen bir askeri görüyorsunuz.

En eski adıyla CGI (computer generated imagery) : Bilgisayarla hazırlanmış resimler olarak geçiyor tarih sayfalarında ve ilk 1950’li yıllarda uçak endüstrisinde kullanılmaya başlanmış.

BU YAZIYI KAÇIRMA PİŞMAN OLURSUN :)   Mimari Görselleştirme Portföy yapmanın Önemi ?

1951’de uçuş simulasyonu için kullanılan ilk yazılım, sadece bir osiloskop ekranında yazılar ve grafikler gösteriliyordu.

Daha sonraları ise askeri havacılıkta kullanılmaya başlayan sistemler geliştirilmeye başlandı.

Yani 1950’li yıllarda başlayan 3D yolculuğu günümüze kadar geldi  ve gelişmeye devam ediyor hız kesmeden.

3D Görselleştirmenin tanımı

Peki görselleştirme nedir dersek herkesin aklına bir tanım geliyor tabiki bana göre ise 2 boyutlu herhangi bir nesnenin veya nesnelerin bilgisayar ortamına aktarılarak 3 boyuta dönüştürülmesi diyebiliriz.

Kullanılan programlara kısaca değinmek gerekirse Autocad, solidworks, catıa, maya, revit, sketchup ve 3d max olarak sayabiliriz.

Asıl konumuza gelirsek kısa bir bilgilendirmeden sonra 3D görselleştirme günümüzde hemen hemen her alanda yaygınlaşmaya başlasada daha çok mimari alanda kullanılmaktadır.

Ve her geçen gün yeni bir program eklenmektedir.

1 Shares:
Bir Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
render-icin-pc-sistemleri
Devamını Görüntüle

Render İçin Bilgisayar 2020

Merhaba arkadaşlar, bu sene render için bilgisayar sistemleri konusunu yazmakta biraz gecikme yaşadık. Çünkü hem pandemi hem de…
sketchup indir
Devamını Görüntüle

Sketchup indir : 2021 sürümü

SketchUp, 2D ve 3D modellerin oluşturulmasına ve düzenlenmesine olanak tanıyan modelleme uygulamasıdır. Sketchup indir seçeneği ile ulaşılabilen bu…