Sketchup Vray 3.4

Tarih: 31 Mayıs 2017
Okunma: 2.783

Merhaba arkadaşlar, Sketchup ve Vray haberlerini yakından takip edenler bilirler.Sketchup Vray 3.4 versiyonu çıkalı çok uzun zaman olmadı , hem kullanım hızı bakımından hemde içerdiği özellikler bakımından şu ana kadar çıkan en iyi Sketchup Vray olma yolunda ilerliyor.Ben de sizlere , Sketchup Vray 3.4 eğitim setim çıkmadan önce ,  bu konu hakkında sizleri bilgilendirmek ve yenilikler konusunda bir tanıtım videosu ile beraber bu makaleyi yazmak istedim.Yeni versiyon için kullanıcılar 2 seneye yakın bir süre beklediler, ve bekleyeme değer bir sürüm çıktığını söylemek isterim.Çünkü çıkan arayüz gerçekten kullanım bakımından hem hız hemde kullanıcı dostu bir arayüz ile geliyor.Özellikle arayüz konusun da , Sketchup programına özel bir menü ile hazırlandığını belirtmek isterim, buda sketchup programını gerçekten özel klan durumların başında gelmektedir.


Sketchup Vray 3.4 ile ilgili hazırlamış olduğum videoyu buradan izleyebilirsiniz.
Aynı zamanda Sketchup Vray 3.4 ile hazırlamakta olduğum eğitim setini Temmuz ayı ortalarında (inşallah) satışa sunmayı planlıyorum.

Aşağıda Sketchup Vray 3.4 arayüzle ilgili genel menüyü görebilirsiniz, bu menü üst kısımdan sekmeler halinde sırasıyla kaplama, ışık, geometry ve ayarlar olarak sınıflandırılmış.İsim olarak da Vray Asset Editör olarak isimlendirilmiş.
Sketchup Vray 3.4

Sketchup Vray 3.4 Kaplama

Sketchup Vray içerisinde en çok üzerinde durulan konuların başında kaplama kısmı gelmiş, Çünkü kaliteli görselleştirmenin en önemli unsurlarından biridir kaplama detayları.Hem hazır vermiş olduğu 200 adet kaplama kütüphanesi hemde ayarlara verdiği detay ve önemle birlikte,  bu kısımın üzerinde çok durulduğu görülüyor.Üst resimde gördüğünüz gibi, sol kısımda bulunan kaplama kütüphanesi ile, hazır vermiş olduğu kaplamalarla beraber hızlı görselleştirmeye adım atabilirsiniz.Benim kişisel olarak ilk çıktığında baktığım kısım node sistemi , yani 3dsmax vray de kullanılan tutturma sistemi ile kaplama bağlama özelliği gelseymiş eğer, şimdiye kadar ki en iyi vray olma ünvanını elinde tutarmış. 🙂 Bu kısım belki ilerde plugin desteği veya farklı sürümlerde gelebilir.

Sketchup Vray 3.4 Işıklar

Yeni Render motoru çekirdeği ile beraber ışık hesaplamasında gözle görülür bir artış mevcut, özellikle bilgisayarınızın gücü biraz yüksekse eğer, bu hızı daha fazla hissediyorsunuz.Genel olarak sketchup vray 2.0 da bulunan tüm ışık parametreleri tekrar bu sürümle beraber kullanılıyor.Domelight ve diğer ışıklar geliştirilerek farklı özellikler eklenmiş.Yine ışıklarla ilgili özellikleri ana menüdeki Lights kısmından görebiliyorsunuz.

Sketchup Vray 3.4 Geometry

Sketchup Vray 3.4 ile gelen diğer bir alan ise Geometry kısmı, içeriden veya dışarıdan çağırmış olduğunuz proxy’lerin veya vray içerisinde sonradan gelmiş olan vray fur gibi parameterelerin listelendiği kısımdır.Şimdilik sadece proxy dosyalarının isimlerini görebiliyorsunuz.Sketchup Vray Fur ile ilgili ayarlar ise yine bu kısımdan yapılıyor.

Sketchup Vray 3.4 Genel Ayarlar

Sketchup Vray 3.4 de ayarlar genel olarak sadeleştirilmiş ve hızlı render almaya dayalı bir sisteme gidilmiş, özellikle interactive render özelliği ile anında ekranda render işleyişini görebilir, kaplama ve ışık detaylarına müdahale edebilirsiniz.Yine bu sürümle beraber diğer sürümlerde olan color mapping kısmı kaldırılarak ayarlar daha sadeleştirilmiş.Yine diğer render motorlarında olduğu gibi, yüksek kalite ve üst düzey ayarlarda render aldığınızda iyi bir bilgisayarın şart olduğunu belirtmek isterim.Bunlara ek olarak, yüksek poligon içeren sahnelerde vray 2.0’a nazaran daha hızlı bir render ekranı gelmesi, render süresinin eski render motoruna göre daha kısalması, daha stabil ışık ve ayarlamalar ile yine rakiplerinin önünde olan bir render motoru görüyoruz.

Sketchup Vray 3.4 ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum kısmına yazarak bana gönderebilirsiniz.Sorularınız en kısa sürede cevaplanacaktır.

 • Seren

  Makale için teşekkürler.. Vray 3.4 te hazır visopt vray ayarı durumu mevcutmudur? veya özel olarak ayarladığımız ayarları visopt olarak kaydedebiliyormuyuz ?

  • Merhaba, evet yine hazır ayarlar mevcut ve kendi ayarladığınızı sağ tıklayarak kaydedip dışarı çıkarabiliyorsunuz.

 • Merhaba Berk bey, tabiki yeterli olur.. benim yönlendirmemle eğitiminizi yönlendiriyorum.

  Bana vraydvd@gmail.com dan mail atın, hemde ramazana özel kampanyayı göndereyim

 • Mesut Tuma

  Harika bir anlatım olmuş. Yeni V-Ray’a giriş yapmak için mutlaka izlenmeli.

 • adem toruk

  Merhabalar;
  vray 3.4 kullanıyorum render alırken onızleme ekranında sorun yok amma render tamamlandığı anda görsel bulanıklaşıyor. sebebi nedir

  • Merhaba, prograssive render aldığından dolayı.